Azərbaycan və Çin arasında diplomatik əlaqələrin qurulmasından 34 ilə yaxın vaxt keçir. Çin Xalq Respublikası tərəfindən Azərbaycanın müstəqilliyinin 1991-ci ilin dekabrında tanınması və 1992-ci ilin aprelində ikitərəfli diplomatik əlaqələrin qurulması ilə Azərbaycan-Çin münasibətləri yeni mərhələyə qədəm qoyub. 1992-ci ildə Çin Xalq Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı Səfirliyi, 1993-cü ildə isə Azərbaycan Respublikasının Çin Xalq Respublikasındakı Səfirliyi fəaliyyətə başlayıb. Azərbaycanın müstəqilliyi illərində ikitərəfli münasibətlər yüksək dinamika ilə inkişaf edərək strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə yüksəlib. Təbii ki, Azərbaycan-Çin münasibətlərinin yaranmasında və inkişafında görkəmli dövlət xadimi, Ümummilli lider Heydər Əliyevin müstəsna xidmətləri olub.
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) şöbə müdiri Aqil Əsədov bildirib ki, bu illər ərzində əlaqələrimiz qarşılıqlı etimad əsasında inkişaf edib, son illər həm də geniş vüsət almağa başlayıb. Bu gün Azərbaycan Çinlə demək olar ki, bütün istiqamətlərdə sıx əlaqələrə malikdir. Ümumilikdə isə Azərbaycan-Çin əlaqələrinin tarixi qədim İpək Yolundan başlayır. Hələ 2500 il bundan öncə qədim İpək Yolu vasitəsilə iki ölkə arasında ticari və mədəni əlaqələr mövcud olub.
Hazırda Azərbaycan-Çin münasibətlərinin uğurla inkişafı hər iki dövlət başçısının ortaq siyasi iradəsi ilə bağlıdır. “Bir kəmər, bir yol” layihəsi əlaqələrin dərinləşməsində xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. 2019-cu ildə Pekində keçirilən 2-ci “Bir kəmər, bir yol” beynəlxalq əməkdaşlıq forumunda Cənubi Qafqazdan yeganə dövlət başçısı Prezident İlham Əliyev olub. Çin lideri Si Cinpinin qlobal təşəbbüsü olan “Bir kəmər, bir yol” strategiyası üzrə Azərbaycana yüksək dəyər verməsi ölkəmizin əlverişli coğrafi mövqeyi, tranzit imkanları ilə yanaşı, həm də dövlətimizin başçısına olan yüksək etimadı ilə bağlıdır.
Hələ 2019-cü ilin aprelində Pekində keçirilən “Bir kəmər, bir yol” beynəlxalq forumunda iştirak edən dövlət başçısının bu səfəri çərçivəsində 10 mühüm sənəd imzalanıb. Sənaye, investisiya, ticarət sahələrini əhatə edən bu sənədlərin reallaşması Azərbaycanla Çin arasında ticari-iqtisadi əməkdaşlığın daha genişlənməsinə təkan verib. Nəticədə Azərbaycanla Çinin xarici ticarət dövriyyəsi 2018-ci ildəki 1.3 milyard dollardan 2.4 dəfə və ya 1.9 milyard dollar artaraq 2023-cü ildə 3.2 milyard dollara çatıb. Sürətli dinamika nəticəsində Çin Azərbaycanın əsas ticarət tərəfdaşlarından birinə çevrilib. Əgər 2018-ci ildə Çin Azərbaycanın 6-cı ticarət tərəfdaşı idisə, 2023-cü ilin nəticələrinə görə 4-cü iri ticarət tərəfdaşıdır. Azərbaycan ilə Çin arasında əmtəə dövriyyəsinin həcmi 2024-cü ildə əvvəlki illə müqayisədə 20,7 faiz artıb və 3,744 milyard dollar təşkil edib. Çinin Azərbaycanın xarici ticarət dövriyyəsində payı 7,9 faiz olub, həmçinin idxal üzrə də lider mövqeyinə çıxıb və bu göstərici 17,69 faizə çatıb.
Aqil Əsədov vurğulayıb ki, Azərbaycan və Çin ticarətlə yanaşı, həm də istehsal, infrastruktur tikintisi, sənaye sahələri, kənd təsərrüfatı, nəqliyyat, telekommunikasiya və digər sahələrdə fəal əməkdaşlıq etməkdədir. Son illərdə Azərbaycanla Çin arasında səmərəli investisiya əməkdaşlığı həyata keçirilir. 2024-cü ilin yanvarına olan məlumata görə, Çinin 1995-ci ildən indiyədək Azərbaycana yatırdığı birbaşa investisiyanın həcmi 920 milyon dollara çatıb. O cümlədən, Azərbaycanın Çinə sərmayə qoyuluşu bundan təqribən 2 dəfə çoxdur. Bu gün Azərbaycanda Çin kapitalı ilə 375 şirkət qeydə alınıb, onlardan 298-i ölkəmizdə aktiv fəaliyyət göstərir. Çin şirkətləri Azərbaycanın işğaldan azad edilən ərazilərində başlanan infrastruktur layihələrində iştirak üçün müraciət edib. Çinin “Huawei” şirkəti isə regionda “ağıllı kənd” və “ağıllı şəhər” layihələrinin icrasında aktiv iştirak edir.
İİTKM-in şöbə müdiri vurğulayıb ki, Azərbaycanla Çin arasında münasibətlər “Bir kəmər, bir yol” layihəsi və ticari-iqtisadi əlaqələrlə yanaşı, digər sahə və istiqamətlərdə də sürətlə inkişaf edir. Ticari-iqtisadi və tranzit-logistika layihələrinin reallaşdırılması ilə yanaşı, elm, texnika, texnologiya, İTK, rəqəmsallaşdırma, eləcə də mədəni-humanitar sahələrdə də fəaliyyətin genişlənməsi xarakterikdir. Bu baxımdan görünən odur ki, yaxın perspektivdə Azərbaycanla Çin arasında ticari-iqtisadi və logistika sahəsindəki əlaqələrlə yanaşı, adıçəkilən sahələrdə də səmərəli fəaliyyət intensivləşəcək.
Təbii ki, ikitərəfli münasibətlərdə iqtisadi məsələlər xüsusi yer tutur. Ölkələrimiz arasında iqtisadi əlaqələr Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatı çərçivəsində birgə əməkdaşlıq, Azərbaycan-Çin Hökumətlərarası Ticarət-İqtisadi Əməkdaşlıq Komissiyasının fəaliyyəti, Asiya İnfrastruktur İnvestisiya Bankı (AIIB) ilə icra olunan layihələr, Azərbaycanın Çinin “Bir kəmər, bir yol” təşəbbüsünə qoşulması, Şərq-Qərb, Orta Dəhliz layihələri çərçivəsində tərəfdaşlıqlar, Çinin paytaxtı Pekin şəhərində Azərbaycan Ticarət Evinin açılışı və s. istiqamətlərdə inkişaf edir. Onu da qeyd edək ki, Çin Azərbaycanın ən çox Ticarət evi açdığı ölkədir. Burada ölkəmizin 6 Ticarət evi (o cümlədən əlavə filialları) fəaliyyət göstərir.
2024-cü ildə Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatının Astanada keçirilən Zirvə toplantısı çərçivəsində “Azərbaycan Respublikası ilə Çin Xalq Respublikası arasında strateji tərəfdaşlığın qurulması haqqında Birgə Bəyannamə”nin qəbulu, hər iki dövlətin ortaq iradəsini ifadə etməklə gələcəyə yönəlmiş böyük əhəmiyyətə malikdir. Çin hazırda dünyanın ən böyük iqtisadiyyatlarından birinə malikdir və 2023-cü ildə Çinin ÜDM-i 126.1 trilyon yuana (təxminən 17.7 trilyon dollar) çatıb. İqtisadiyyatların həcmində böyük fərq olsa da, Azərbaycanla Çinin inkişaf fəlsəfəsində oxşarlıq var. Azərbaycan da qlobal çağırışlara yüksək həssaslıqla yanaşan və inkişafını daxili resurslar hesabına qurmağı hədəfləyən ölkədir. Qlobal çətinliklərə baxmayaraq, ölkəmizdə iqtisadiyyatın rəqabətqabiliyyətliliyi dinamik olaraq artır, xarici borcun azaldılması strategiyası uğurla reallaşdırılır.
Aqil Əsədov bildirib ki, iqtisadi münasibətlərin aparıcı vasitələrindən biri də nəqliyyat əlaqələridir. Çinin Şərq-Qərb və Şimal-Cənub nəqliyyat marşrutlarının kəsişməsində yerləşən ölkəmizlə əməkdaşlığa verdiyi əhəmiyyət xüsusi qeyd olunmalıdır. "Bir kəmər, bir yol” layihəsinin tərkib hissəsi hesab olunan Transxəzər Beynəlxalq Nəqliyyat dəhlizi (Orta Dəhliz) Çin, Qazaxıstan, Xəzər dənizi, Azərbaycan, Gürcüstan ərazisindən keçərək Türkiyə və Avropa ölkələrinə qədər uzanan beynəlxalq nəqliyyat dəhlizidir. Orta dəhlizlə Çindən Avropaya 12 gün ərzində 10 min deyil, 7 min kilometr məsafə qət etməklə daşınmalar mümkündür. Avropa ölkələri ilə Çin arasında illik ticarət dövriyyəsi 700 milyard dolların üzərindədir. 2020-ci ildən etibarən Orta Dəhliz ilə ayda iki dəfə olmaqla Türkiyədən Çinə müntəzəm olaraq konteynerlərin daşınması həyata keçirilir və 2020-2024-cü illərdə daşınma həcmi 2.5 dəfə artıb.
Orta dəhliz üzrə konteyner daşımalarının dinamikası, min TEU
Mənbə: Orta Ticarət və Nəqliyyat Dəhlizi, Dünya Bankı
Qeyd olunduğu kimi, Orta dəhliz Çindən gələn yüklərin Qazaxıstandan keçərək Xəzər dənizinə, Azərbaycana və oradan da Gürcüstan və Türkiyə vasitəsilə Avropadakı son təyinat ölkələrinə çatmasına imkan yaradır. Bu baxımdan Orta Dəhlizin və bu dəhlizin bir hissəsi kimi Bakı-Tbilisi-Qars (BTQ) dəmir yolunun əhəmiyyəti xüsusi qeyd edilməlidir. Nəzərə alsaq ki, 2024-cü ilin may ayında BTQ üzərində son rekonstruksiya işləri tamamlanıb, onda gələcəkdə daşınma həcminin daha da artacağı aydın olar. Ümumiyyətlə, Orta dəhliz 2021-ci ilə nisbətən 2030-cu ilə qədər daşınan yükləri üç dəfə artıra, eyni zamanda daşınma müddətlərini iki dəfə azalda bilər. İnvestisiyaların və siyasi müdaxilələrin diqqətlə, ciddi şəkildə uzlaşdırılması ilə Orta dəhliz müəyyən dərəcədə transkontinental ticarət üçün iqtisadi və geosiyasi dayanıqlığı təmin edə biləcək. Dəhliz etibarlı marşrut kimi Mərkəzi Asiya və Cənubi Qafqazın ticarət və inkişaf potensialının açılmasına töhfə verərək, limanlara çıxış yolu ilə Çinə, Avropaya və dünyaya inteqrasiyaya imkan yaradacaq ki, bu da Azərbaycan-Çin münasibətlərinin inkişafına daha bir təkan olacaq.
Aqil Əsədov əlavə edib ki, Azərbaycan Çin üçün, Çin də Azərbaycan üçün çox önəmli tərəfdaş olduğunu ikitərəfli istiqamətdə atılan bütün addımlarla sübut edir. Coğrafi baxımdan biri-birindən uzaq məsafədə yerləşməsinə baxmayaraq, ölkəmiz dünyanın ikinci böyük iqtisadiyyatına, qlobal münasibətlərdə böyük çəkiyə və nüfuza malik bu dövlətlə demək olar ki, bütün istiqamətlərdə sıx əlaqələrə malikdir.

Almost 34 years have passed since the establishment of diplomatic relations between Azerbaijan and China. The recognition of Azerbaijan’s independence by the People's Republic of China in December 1991 and the establishment of bilateral diplomatic relations in April 1992 marked a new phase in Azerbaijan-China relations. In 1992, the Embassy of the People's Republic of China opened in Azerbaijan, and in 1993, Azerbaijan's Embassy in China was established. Over the years of Azerbaijan's independence, bilateral relations have developed with high dynamics, reaching the level of strategic partnership. The significant contributions of the prominent statesman, National Leader Heydar Aliyev, were crucial in the establishment and development of Azerbaijan-China relations.
These relations have developed based on mutual trust and have gained momentum in recent years. Today, Azerbaijan maintains close relations with China in almost all directions. The history of Azerbaijan-China relations, however, dates back to the ancient Silk Road, with trade and cultural exchanges between the two countries existing more than 2,500 years ago.
The successful development of Azerbaijan-China relations today is primarily due to the shared political will of the leaders of both countries. The "Belt and Road" initiative plays a particularly important role in deepening these relations. In 2019, Ilham Aliyev President of Azerbaijan was the only head of state from the South Caucasus to attend the 2nd "Belt and Road" International Cooperation Forum held in Beijing. China's leader, Xi Jinping's global initiative "Belt and Road," and his high regard for Azerbaijan are linked to our country's favorable geographical position, transit opportunities, as well as the high trust in our President.
In April 2019, during President Ilham Aliyev's visit to Beijing for the "Belt and Road" International Forum, 10 important documents were signed, covering sectors such as industry, investment, and trade. The implementation of these agreements has led to significant growth in trade and economic cooperation between Azerbaijan and China. As a result, the foreign trade turnover between Azerbaijan and China increased by 2.4 times, from 1.3 billion dollars in 2018 to 3.2 billion dollars in 2023. Due to the rapid dynamics, China has become one of Azerbaijan's main trade partners. While China was Azerbaijan's 6th largest trading partner in 2018, by 2023, it had risen to the 4th position. The volume of commodity turnover between Azerbaijan and China increased by 20.7% in 2024 compared to the previous year, reaching 3.744 billion dollars. China holds a 7.9% share in Azerbaijan's foreign trade turnover and has emerged as a leader in imports, reaching 17.69%.
Azerbaijan and China are actively cooperating in sectors such as production, infrastructure construction, industry, agriculture, transportation, telecommunications, and others. In recent years, Azerbaijan and China have been engaging in fruitful investment cooperation. As of January 2024, China's direct investment in Azerbaijan since 1995 has reached 920 million dollars. Meanwhile, Azerbaijan's investment in China is approximately twice as much. Currently, 375 companies with Chinese capital are registered in Azerbaijan, 298 of which are actively operating. Chinese companies have applied to participate in infrastructure projects in Azerbaijan's liberated territories. China's "Huawei" company is actively involved in "smart village" and "smart city" projects in the region.
Azerbaijan-China relations, driven by the "Belt and Road" initiative and trade and economic ties, are expanding rapidly in other sectors as well. In addition to commercial, economic, and transit-logistics projects, cooperation in fields such as science, technology, digitalization, and cultural-humanitarian exchange is also expanding. Therefore, it is expected that in the near future, cooperation in these areas will intensify alongside trade and logistics relations between Azerbaijan and China.
Economic issues hold a special place in bilateral relations. Economic cooperation between the two countries is being developed within frameworks such as the Shanghai Cooperation Organization (SCO), the Azerbaijan-China Intergovernmental Trade and Economic Cooperation Commission, projects executed with the Asian Infrastructure Investment Bank (AIIB), Azerbaijan's participation in China's "Belt and Road" initiative, partnerships within the East-West and Middle Corridor projects, and the opening of Azerbaijan's Trade House in Beijing. It is worth noting that China is the country where Azerbaijan has opened the most Trade Houses, with six of them (including additional branches) currently operating.
In 2024, the adoption of the " Joint Declaration of the Republic of Azerbaijan and the People’s Republic of China on the establishment of a strategic partnership" during the Shanghai Cooperation Organization summit in Astana, which reflects the shared political will of both nations, is of great significance for the future. Despite the large disparity in the size of their economies, China, with its GDP reaching 126.1 trillion yuan (approximately 17.7 trillion dollars) in 2023, and Azerbaijan, which aims to develop its economy using internal resources, share a similar philosophy of development. Despite global challenges, Azerbaijan's economic competitiveness is dynamically increasing, and the strategy for reducing external debt is being successfully implemented.
One of the key drivers of economic relations is transportation. Azerbaijan's strategic position at the intersection of China's East-West and North-South transportation routes deserves special mention. The Trans-Caspian International Transport Corridor (Middle Corridor), part of the "Belt and Road" initiative, extends from China, through Kazakhstan, the Caspian Sea, Azerbaijan, and Georgia, to Turkiye and European countries. Through this corridor, transportation between China and Europe can be completed in 12 days, covering 7,000 kilometers, compared to the previous 10,000 kilometers. With annual trade turnover between Europe and China exceeding 700 billion dollars, container transportation from Turkey to China via the Middle Corridor has been regularly taking place since 2020, and transportation volume has increased by 2.5 times between 2020 and 2024.
Dynamics of container traffic on the Middle Corridor
Source: Central Trade and Transport Corridor, World Bank
The dynamics of container transportation along the Middle Corridor have increased by 2.5 times from 2020 to 2024. It is expected that container transportation will triple by 2030, while transportation time will be reduced by half. With careful alignment of investments and political interventions, the Middle Corridor can provide economic and geopolitical stability for transcontinental trade. This corridor will contribute to the trade and development potential of Central Asia and the South Caucasus, facilitating access to ports and integration with China, Europe, and the rest of the world, further boosting the development of Azerbaijan-China relations.
Both Azerbaijan and China prove to be highly important partners to each other through their bilateral efforts. Despite being geographically distant, Azerbaijan has developed strong, close relations with China, which holds the position of the world’s second-largest economy and enjoys great global influence.