TDAM və “Azexport” TDT-yə “TurkicExport” portalının layihəsini təqdim ediblər
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) nəzdində fəaliyyət göstərən Türk Dünyası Araşdırmalar Mərkəzi (TDAM) və “Azexport.az” portalının ortaq ideyası olan “TurkicExport” portalı layihəsi Türk Dövlətləri Təşkilatı (TDT) Katibliyinə təqdim olunub. Bununla bağlı TDAM-ın rəhbəri Ayhan Satıcı, “Azexport.az” portalının rəhbəri Ayxan Qədəşov, TDT Katibliyinin layihə direktoru, Qazaxıstandan “Astana Hub”ın nümayəndəsi və “Metaverse” Təhsil və Sağlamlıq Mərkəzinin nümayəndə heyəti videoformatda görüş keçiriblər.
Görüşdə bu ideya ilə bağlı İİTKM-in kifayət qədər təcrübəyə malik olduğu diqqətə çatdırılıb və portalın hazırlanması istiqamətində ilkin müzakirələr aparılıb. Bildirilib ki, “TurkicExport” portalının hazırlanması TDT-nin regiondakı dinamik rolunu nəzərə alaraq ticarətin və investisiyaların təşviq olunmasına xidmət edəcək. Bu çərçivədə “Azexport.az” portalının uğurlu nümunəsi və portal çərçivəsində qlobal çağırışlara uyğun olaraq “Metaverse” kimi innovativ həllərin tətbiq olunması iştirakçıların nəzərinə çatdırılıb. Qeyd edilib ki, xüsusilə də “Azexport.az” portalının beynəlxalq elektron ticarət platformaları vasitəsilə “Made in Azerbaijan” brendi məhsullarının ixrac coğrafiyasının genişləndirilməsi və ölkədə elektron ticarətin inkişafı istiqamətində həyata keçirdiyi layihələr türk dünyasında ticarət və investisiyanın təşviq edilməsi üçün müvafiq addımların atılmasına stimul ola bilər.
Qeyd edək ki, İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi TDT Katibliyi ilə bir neçə uğurlu layihəyə imza atıb. “Türk dövlətləri iqtisadiyyat”ı kitabı, “Türk iqtisadi icmalı”nın müntəzəm nəşri və digər müvafiq sahələrdə araşdırmaların aparılması buna nümunədir.

TWRC and "Azexport" presented the project of "TurkicExport" portal to OTS
The Turkish World Research Center (TWRC), operating under the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, and the "TurkicExport" portal project, a joint idea of the "Azexport.az" portal, have been submitted to the Secretariat of the Organization of Turkic States (OTS). In this regard, a meeting was held in a video format with Ayhan Satici, the head of the TWRC, Aykhan Gadashov, the head of the "Azexport.az" portal, the project director of the OTS Secretariat, the representative of "Astana Hub" from Kazakhstan, and the delegation of the "Metaverse" Education and Health Center.
During the meeting, it was emphasized that CAERC has ample experience with this idea, and preliminary discussions were conducted regarding the development of the portal. The participants highlighted that the development of the "TurkicExport" portal would contribute to promoting trade and investments, considering the dynamic role of TDT in the region. In this context, the successful example of the "Azexport.az" portal and the implementation of innovative solutions like "Metaverse" to address global challenges within the portal were brought to the attention of the participants. It was noted that projects undertaken by the "Azexport.az" portal, particularly in expanding the export geography of "Made in Azerbaijan" brand products through international e-commerce platforms and fostering e-commerce in the country, could serve as an incentive for taking appropriate steps to promote trade and investment in the Turkic world.
It's worth mentioning that the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication has previously collaborated on successful projects with the OTS Secretariat, including the publication of the book "Economy of Turkic States," the regular release of "Turkic Economic Review," and the conduct of research in other relevant fields.