“Türk iqtisadi icmalı”nın növbəti sayı təqdim olunub
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) nəzdində fəaliyyət göstərən Türk Dünyası Araşdırmalar Mərkəzinin (TDAM) hazırladığı “Türk iqtisadi icmalı”nın 2023-cü ilin birinci yarımilliyinə həsr olunmuş sayı təqdim edilib. İcmalın bu sayı iki bölmədən ibarətdir. Birinci bölmədə Türk Dövlətləri Təşkilatının (TDT) üzv və müşahidəçi ölkələrinə dair ümumi baxış təqdim edilib, onların ərazisi, əhalisi, ümumi daxili məhsulu (ÜDM) və ticarət dövriyyəsi üzrə ümumiləşdirilmiş göstəricilər və dünyadakı payı təsvir edilib, türk ölkələrinin ayrı-ayrılıqda ÜDM artımının müqayisəsi aparılıb. Həmçinin, türk dünyasından keçən mövcud və planlaşdırılan nəqliyyat dəhlizləri əks etdirilib. TDT-yə daxil olan üzv və müşahidəçi ölkələrin bütövlükdə əhatə edildiyi icmal 8 dildə təqdim olunub.
İcmalın TDT-nin üzv və müşahidəçi dövlətlərinə ümumi baxış statistikasında göstərilib ki, 2022-ci il üzrə türk dövlətlərinin ÜDM-si 1537,0 milyard ABŞ dolları, ticarət dövriyyəsi isə 1192,7 milyard ABŞ dolları təşkil edib. 2023-cü ilin ilk yarımilliyində Türkiyə iqtisadiyyatı 3,8 faiz, Azərbaycan 0,5 faiz, Özbəkistan iqtisadiyyatı 5,6 faiz, Qırğızıstan iqtisadiyyatı 3,9 faiz, Qazaxıstan iqtisadiyyatı isə 5,1 faiz böyüyüb. TDT-yə müşahidəçi olan Macarıstanda isə 2023-cü ilin ilk yarımilliyində 2,4 faiz iqtisadi geriləmə qeydə alınıb. Dövlət büdcəsinin gəlirlərinin artımı baxımından ən yaxşı göstərici 48,6 faizlə Türkiyədədir. Türkiyənin dövlət büdcəsinin gəlirləri 2023-cü ilin ilk yarımilliyində 72 203,6 milyon ABŞ dolları olub. Xarici ticarətdə ən yüksək saldoya Qazaxıstan (ticarət balansı 8739,7 milyon ABŞ dolları) və Azərbaycan (ticarət balansı 6556,7 milyon ABŞ dolları) malikdir. 2023-cü ilin ilk yarımilliyi ərzində TDT-yə üzv ölkələrin hər birində əsas kapitala yönələn vəsaitlərdə artım müşahidə edilir.
Qeyd edək ki, “Türk iqtisadi icmalı”nın ikinci bölməsində Azərbaycan, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Türkiyə, Özbəkistan və Macarıstanın 2023-cü ilin ilk yarımilliyi üzrə, Şimali Kipr Türk Respublikasının isə 2021-ci il üzrə əsas makroiqtisadi göstəriciləri müqayisəli şəkildə verilib.
“Türk iqtisadi icmalı” statistik nəşrinin Azərbaycan variantı ilə bu linkdən https://bitly.ws/VbJh,
ingilis variantı ilə bu linkdən https://bitly.ws/VbJQ,
rus variantı ilə bu linkdən https://bitly.ws/VbK7,
türk variantı ilə bu linkdən https://bitly.ws/VbJA,
macar variantı ilə bu linkdən https://bitly.ws/VbKz,
özbək variantı ilə bu linkdən https://bitly.ws/VbKN,
qazax variantı ilə bu linkdən https://bitly.ws/VbKX və qırğız variantı ilə isə bu linkdən https://bitly.ws/VbLs tanış olmaq mümkündür.

The next issue of "Turkic Economic Outlook" has been presented
The issue dedicated to the first half of 2023 of the "Turkic Economic Outlook" prepared by the Turkish World Research Center (TDAM) operating under the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication has been presented. This issue of the review consists of two sections. In the first section, an overview of the member and observer countries of the Organization of Turkic States (TSO) was presented, their territory, population, gross domestic product (GDP) and trade turnover and their share in the world were described, a comparison of the GDP growth of Turkish countries was made separately. Also, the existing and planned transport corridors passing through the Turkic world are reflected. The overview covering all the member and observer countries included in the TDT was presented in 8 languages.
The overview statistics of the TDT member and observer states of the review show that the GDP of the Turkish states in 2022 was 1537.0 billion US dollars, and the trade turnover was 1192.7 billion US dollars. In the first half of 2023, the economy of Turkey grew by 3.8 percent, the economy of Azerbaijan by 0.5 percent, the economy of Uzbekistan by 5.6 percent, the economy of Kyrgyzstan by 3.9 percent, and the economy of Kazakhstan by 5.1 percent. In Hungary, which is an observer of TDT, an economic decline of 2.4 percent was recorded in the first half of 2023. In terms of the growth of state budget revenues, the best indicator is in Turkey with 48.6 percent. The revenues of the state budget of Turkey in the first half of 2023 were 72,203.6 million US dollars. Kazakhstan (trade balance 8739.7 million US dollars) and Azerbaijan (trade balance 6556.7 million US dollars) have the highest balance in foreign trade. During the first half of 2023, an increase in the funds directed to the fixed capital is observed in each of the TDT member countries.
It should be noted that in the second section of the "Turkic Economic Outlook", the main macroeconomic indicators of Azerbaijan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Turkey, Uzbekistan and Hungary for the first half of 2023, and of the Turkish Republic of Northern Cyprus for 2021 were given in a comparative manner.
From this link https://bitly.ws/VbJh with the Azerbaijani version of the "Turkic Economic Outlook" statistical publication,
from this link https://bitly.ws/VbJQ with the English version,
with the Russian version from this link https://bitly.ws/VbK7,
with the Turkish version from this link https://bitly.ws/VbJA,
with the Hungarian version from this link https://bitly.ws/VbKz,
https://bitly.ws/VbKN with the Uzbek version,
It is possible to get acquainted with the Kazakh version from this link https://bitly.ws/VbKX and the Kyrgyz version from this link https://bitly.ws/VbLs.