İqtisadi İslahatlarin Təhlili Və Kommunikasiya Mərkəzi ictimai mühazirələrə start verib
Azərbaycan Respublikası İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi (İİTKM) ölkənin aparıcı universitetlərində aparılan uğurlu iqtisadi islahatlara həsr olunmuş ictimai mühazirələrin təşkilinə start verib. Bu məqsədlə İİTKM- nin icraçı direktoru Vüsal Qasımlı Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) ilk mühazirəni oxuyub.
Öncə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) rektoru, professor Ədalət Muradov müəllim və tələbə heyətini salamlayıb. UNEC rektoru, professor Ədalət Muradov bildirib ki, 2004-2014-cü illərdə uğurla həyata keçirilən sosial-iqtisadi islahatlar nəticəsində Azərbaycan dünyada iqtisadi artım sürətinə görə ön sıralarda qərarlaşıb. Neftdən əldə olunan gəlirlər hesabına infrastruktur modernləşdirilib, qeyri-neft iqtisadiyyatı inkişaf etdirilib, əhalinin sosial rifahı yaxşılaşdırılıb, ölkədə ÜDM-dən çox həcmdə strateji valyuta ehtiyatları yaradılıb. Lakin 2014-cü ildən başlayaraq neft qiymətlərinin kəskin azalması və ticarət tərəfdaşı ölkələrində iqtisadi böhran nəticəsində ölkədə iqtisadi artım sürətinin səngiməsi, institusional və struktur çağırışlar, maliyyə-bank sektorunda baş verən proseslər Azərbaycanda yeni iqtisadi inkişaf yanaşmasına keçid zərurəti yaradıb, deyə bildirən Ə.Muradov buna görə də milli iqtisadiyyat və iqtisadiyyatın 11 sektoru üzrə ümumilikdə 12 Strateji Yol Xəritəsi hazırlandığını vurğulayıb. Strateji Yol Xəritələrində nəzərdə tutulan layihələrin həyata keçirilməsi istiqamətində görülən işlərdən bəhs edən rektor, “UNEC olaraq məqsədimiz ölkədə həyata keçirilən iqtisadi islahatların əsaslandırılması, iqtisadi artıma töhfə verəcək tədqiqatların genişləndirilməsidir” deyə, bildirib. O, UNEC-də mövcud potensialın reallaşdırılması üçün maksimal dərəcədə əlverişli şəraitin yaradıldığını diqqətə çatdırıb.
Daha sonra V. Qasımlı məruzəsinə start verib. O qeyd edib ki, Azərbaycanda Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə aparılan kompleks iqtisadi islahatlar nəticəsində xarici şokların təsiri altında yaranmış çətinliklər geridə qalıb. Bu ilin ilk 9 ayında qeyri-neft sektoru 2,5 faiz, qeyri-neft sənayesi 3,1 faiz, kənd təsərrüfatı 2,8 faiz, xarici ticarət dövriyyəsi 7 faiz artıb və qeyri-neft ixracı 1,07 milyard ABŞ dollarına çatıb: “Beynəlxalq Valyuta Fondunun proqnozlarına görə isə gələn il Azərbaycanda neft sektorunun geriləməsinə baxmayaraq ümumi iqtisadiyyat 2 faiz böyüyəcək. Beləliklə, Azərbaycanda qeyri-neft sektorunun dünya üzrə orta iqtisadi artım tempindən daha üstün yüksəlişi gözlənilir. Aparılan iqtisadi islahatlar, yaradılan sənaye, aqrar və texnoparklar 2018-ci ildə qeyri-neft sektorunda bum yaşanacağını göstərir. Artıq kommersiya bankları da real sektorun maliyyələşməsində iştirakı gücləndirməyə başlayırlar. Dövlət investisiya proqramı da iqtisadi inkişafı dəstəkləyəcək və 2018-ci il qeyri-neft sektorunda sürətli inkişafı təmin edəcək.”
V.Qasımlı sonda UNEC-in professor-müəllim heyəti və tələbələrin suallarına cavab verib. Qeyd olunub ki, bu cür ictimai mühazirələr təhsil-elm-islahat sintezinin yaradılması baxımından əhəmiyyətlidir.

The Center for Analysis of Economic Reforms and Communication Launches Public Lectures
The Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) of the Republic of Azerbaijan has launched a series of public lectures dedicated to the country’s successful economic reforms at leading universities. As part of this initiative, the Executive Director of CAERC, Vusal Gasimli, delivered the first lecture at the Azerbaijan State University of Economics (UNEC).
At the beginning of the event, UNEC Rector, Professor Adalat Muradov, welcomed the faculty and students. Professor Muradov noted that as a result of the socio-economic reforms successfully implemented between 2004 and 2014, Azerbaijan ranked among the top countries in terms of economic growth rate. Revenues from oil were used to modernize infrastructure, develop the non-oil economy, improve social welfare, and create strategic foreign currency reserves exceeding GDP. However, starting from 2014, the sharp decline in oil prices and economic crises in partner countries slowed down economic growth, created institutional and structural challenges, and affected the financial and banking sector. This situation necessitated a transition to a new approach to economic development, leading to the preparation of 12 Strategic Road Maps covering the national economy and 11 key sectors. The Rector highlighted the projects implemented under these Strategic Road Maps and emphasized that UNEC aims to support evidence-based economic reforms and expand research contributing to economic growth. He also stressed that UNEC provides maximum opportunities to fully realize the university’s potential.
Following this, Vusal Gasimli presented his lecture. He emphasized that under the leadership of President Ilham Aliyev, comprehensive economic reforms have helped overcome challenges caused by external shocks. During the first nine months of the year, the non-oil sector grew by 2.5%, non-oil industry by 3.1%, agriculture by 2.8%, and foreign trade turnover increased by 7%, with non-oil exports reaching USD 1.07 billion. “According to IMF forecasts, despite a slowdown in the oil sector, the overall economy is expected to grow by 2% next year. The growth rate of Azerbaijan’s non-oil sector is projected to exceed the global average. Economic reforms and the establishment of industrial, agricultural, and technoparks indicate a boom in the non-oil sector in 2018. Commercial banks are increasingly participating in the financing of the real sector. The state investment program will also support economic development, ensuring rapid growth in the non-oil sector in 2018,” he added.
At the end of the lecture, V. Gasimli responded to questions from UNEC faculty and students, noting that such public lectures play an important role in creating a synthesis of education, research, and reform initiatives.