Azərbaycan-Türkiyə iqtisadi əməkdaşlığı müzakirə olunub
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) icraçı direktoru Vüsal Qasımlı ilə Türkiyə Respublikasının Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri cənab Cahit Bağcı arasında görüş keçirilib.
Vüsal Qasımlı səfiri yeni vəzifəyə təyin olunması münasibətilə təbrik edib və Azərbaycandakı fəaliyyətinin iki qardaş ölkə arasında ikitərəfli əlaqələri daha da genişləndirəcəyinə əminliyini bildirib. V.Qasımlı, 44 günlük Vətən müharibəsi zamanı Azərbaycana göstərdiyi misilsiz dəstəyə görə qardaş Türkiyə dövlətinə və xalqına minnətdarlığını ifadə edib. Görüşdə Strateji Yol Xəritələrinin həyata keçirilməsi, yeni sosial-iqtisadi inkişaf strategiyası, Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinin 2021-2025-ci illər üzrə bərpası və dayanıqlı inkişafı Dövlət Proqramının və Rəqəmsal Transformasiya Konsepsiyasının hazırlanması, eləcə də dövlət proqramlarının monitorinqi və qiymətləndirilməsi sahəsində İİTKM-in fəaliyyəti barədə məlumat verilib. V.Qasımlı beynəlxalq reytinqlərdə Azərbaycanın mövqeyinin yaxşılaşdırılması, İİTKM-in layihələri olan Azexport.az, EnterpriseAzerbaijan.com, Rəqəmsal Ticarət Qovşağı, Azranking.az və Bir Pəncərə İxraca Dəstək Mərkəzi barədə məlumatı təqdim edib. Türk dünyasının iqtisadi-ticari və nəqliyyat-logistika sahəsində əməkdaşlığı məsələləri müzakirə olunub.
Səfir Cahit Bağcı iki qardaş ölkə arasında strateji əməkdaşlığın yüksələn xətlə inkişaf etdiyini və hər iki ölkə arasında əlaqələrin daha da sürətləndirilməsində yeni imzalanan Şuşa və Bakı Bəyannamələrinin əhəmiyyətini vurğulayıb. Azərbaycanda ASAN xidmət, Dost Mərkəzləri kimi sosial innovasiya xidmətlərini yüksək qiymətləndirən səfir sahibkarlığın inkişafına dəstək sahəsində göstərilən xidmətlərdən məmnunuluğunu da ifadə edib və bu sahədə Türkiyədən olan müvafiq qurumlarla qarşılıqlı əməkdaşlığa dəstək verməkdə maraqlı olduqlarını bildirib. Görüşdə Türk dünyasının beyin mərkəzləri arasında əlaqələrin qurulması məsələləri də müzakirə edilib.

A meeting has been held between Vusal Gasimli, the Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) and Cahit Bagci, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Turkey to Azerbaijan.
Vusal Gasimli congratulated the ambassador on his new appointment and expressed confidence that his activities in Azerbaijan will further expand bilateral relations between the two brotherly countries.
V.Gasimli expressed his gratitude to Turkish state and people for their unprecedented support to Azerbaijan over the span of 44-day war. The Ambassador was informed about CAERC’s engagement on the implementation of the Strategic Road Maps, the new socio-economic development strategy, the preparation of the State Program for the Restoration and Sustainable Development of the liberated territories of the Republic of Azerbaijan for 2021-2025 and the Digital Transformation Concept, as well as monitoring and evaluation of state programs. Vusal Gasimli presented information on the improvement of Azerbaijan's position in international rankings, the projects of CAERC - Azexport.az, EnterpriseAzerbaijan.com, Digital Trade Hub, Azranking.az and the One-Stop Export Support Center. The issues of economic-trade and transport-logistics cooperation of the Turkic world were discussed.
Ambassador Cahit Bagci stressed the growing strategic cooperation between the two brotherly countries and the importance of the newly signed Shusha and Baku Declarations in further accelerating relations between the two countries. Highly appraising social innovation services such as ASAN service and DOST Centers in Azerbaijan, the ambassador expressed satisfaction with the services provided in the field of supporting entrepreneurship development and showed interest in supporting cooperation with relevant organizations of Turkey in this field. The issues of establishing relations between the think tanks of the Turkic world were also discussed at the meeting.