Azərbaycan X-Road texnologiyasını tətbiq edən qabaqcıl ölkə kimi təqdim olunub
Dünyanın ən məşhur xəbər agentliklərindən biri olan Euronews, Azərbaycanı X-Road texnologiyasını tətbiq edən qabaqcıl ölkə kimi təqdim edib. Bu texnologiyaların imkanlarından və bu imkanlardan istifadə edən qabaqcıl ölkələrdən bəhs edən reportaj gün ərzində bir neçə dəfə yayımlanıb. Xəbər eyni zamanda kanalın rəsmi internet səhifəsində də yerləşdirilib. Qeyd edək ki, Estoniyadan sonra bu texnologiyadan istifadə edən ikinci ölkə olan Azərbaycanda həm elektron hökumət platforması, həm də Rəqəmsal Ticarət Qovşağı X-Road əsasında qurulub. Azərbaycandan sonra isə Finlandiya və Ukrayna bu texnologiyanın istifadəsinə başlayıb. Euronews-ın verdiyi məlumata əsasən, hal-hazırda Şərqi Avropada səfərdə olan Yaponiya baş naziri Şinzo Abe də X-Road texnologiyası ilə yaxından maraqlanır.
Azərbaycanın Rəqəmsal Ticarət Qovşağının meneceri Nicat Əsədli reportaja münasibət bildirərkən qeyd edib ki, ölkə başçısı Cənab İlham Əliyevin apardığı uğurlu innovativ siyasət nəticəsində Avropada ilk, dünyada isə ikinci Rəqəmsal Ticarət Qovşağı yaradılıb: “X-Road texnologiyası əsasında yaradılan Rəqəmsal Ticarət Qovşağı Malayziyada əsası qoyulan qovşaqdan belə daha öncə yaradılıb. Bizim üçün Finlandiyanın, Ukraynanın və hətta dünyada ən innovativ, qabaqcıl ölkə sayılan Yaponiyanın Azərbaycanı özünə nümunə götürməsi çox xoş bir haldır lakin, bu heç də təsadüfi deyil. Azərbaycan informasiya texnologiyaları və telekommunikasiya sahəsində inamla inkişaf etməkdədir. Buna nümunə olaraq, yaxın zamanlarda dünyada Estoniyadan sonra elektron rezidentlik ilk dəfə Azərbaycanda təklif olunacaqdır. Yəni qeyri-rezidentlər Rəqəmsal Ticarət Qovşağı vasitəsilə Asan və Elektron imza əldə edərək, yeni şirkət qeydiyyatı aparacaq, ödənişlər həyata keçirəcək və digər elektron xidmətlərdən yararlanacaqdır. Bu unikal xidmət qeyri-rezidentlərə ölkəmizdə rahatlıqla sahibkarlıq fəaliyyəti ilə məşğul olmalarına şərait yaradacaqdır.”
Rəqəmsal Ticarət Qovşağının meneceri Nicat Əsədlinin sözlərinə görə, Prezidentin 2016-cı il 6 dekabr tarixli Fərmanı ilə təsdiq edilən “Azərbaycan Respublikasında telekommunikasiya və informasiya texnologiyalarının inkişafına dair Strateji Yol Xəritəsi”ndə də iqtisadiyyatın rəqəmsallaşdırılması üçün İKT infrastrukturunun inkişafı və təkmilləşdirilməsi, ölkənin İKT sənayesinin potensialının artırılması istiqamətində konkret tapşırıqlar verilib. “Dünyanın ən məşhur xəbər agentliklərindən biri olan "Euronews"un Azərbaycanı innovativ ölkələr siyahısında vurğulaması,cənab İlham Əliyevin apardığı davamlı və sistemli iqtisadi islahatların nəticəsidir.”
Qeyd edək ki, X-Road dünyada ilk dəfə ən qabaqcıl rəqəmsal cəmiyyətə malik Estoniya tərəfindən istifadə olunub. Bir məlumat mənbəyi və şaxələndirilmiş qoruyucu bağlantılar X-Roadun aşağı qiymət və təkmilləşdirilmiş təhlükəsizlik təklif etməsinə imkan verir. Estoniyada 52 min təşkilat tərəfindən istifadə olunan X-Road məlumat idarə platforması il ərzində 500 milyon müraciət qəbul edir.

One of the world’s most renowned news agencies, Euronews, has presented Azerbaijan as a leading country implementing X-Road technology. A report highlighting the capabilities of this technology and the advanced countries that use it was broadcast several times throughout the day and was also published on the channel’s official website.
It is noted that Azerbaijan became the second country after Estonia to adopt X-Road technology. In Azerbaijan, both the e-government platform and the Digital Trade Hub have been built on the basis of X-Road. After Azerbaijan, Finland and Ukraine also began implementing this technology. According to Euronews, Shinzo Abe, who is currently on a visit to Eastern Europe, has shown strong interest in X-Road technology.
Commenting on the report, the Manager of Azerbaijan’s Digital Trade Hub, Nicat Asadli, stated that as a result of the successful innovation policy pursued by President Ilham Aliyev, the first Digital Trade Hub in Europe and the second in the world has been established in Azerbaijan. He emphasized that the Digital Trade Hub based on X-Road technology was created even earlier than the hub launched in Malaysia. According to him, it is a positive but not coincidental development that countries such as Finland, Ukraine, and even Japan—considered one of the most innovative countries in the world—are taking Azerbaijan as a model.
Asadli also noted that Azerbaijan is steadily advancing in the fields of information technology and telecommunications. As a concrete example, he pointed out that electronic residency will soon be offered in Azerbaijan for the first time after Estonia. Through the Digital Trade Hub, non-residents will be able to obtain ASAN and electronic signatures, register companies, make payments, and access other electronic services. This unique service will enable non-residents to conduct business activities in Azerbaijan with ease.
According to Nicat Asadli, the Strategic Road Map for the Development of Telecommunications and Information Technologies in the Republic of Azerbaijan, approved by a presidential decree dated December 6, 2016, sets clear tasks for developing and improving ICT infrastructure and increasing the country’s ICT industry potential in order to digitize the economy. He stressed that Euronews highlighting Azerbaijan among innovative countries is a direct result of the consistent and systematic economic reforms carried out under President Ilham Aliyev’s leadership.
It should be noted that X-Road was first implemented by Estonia, which is recognized as having one of the world’s most advanced digital societies. By using a single data exchange layer and diversified secure connections, X-Road offers lower costs and enhanced security. In Estonia, the X-Road data management platform is used by around 52,000 organizations and processes approximately 500 million requests annually.