Vüsal Qasımlı Özbəkistan nümayəndə heyətini qəbul edib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) icraçı direktoru Prof. Dr. Vüsal Qasımlı Özbəkistan Respublikası Prezidentinin müşavirinin müavini, İqtisadi Araşdırmalar və İslahatlar Mərkəzinin direktoru Obid Hakimovun başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
V. Qasımlı Prezident İlham Əliyevin Özbəkistana dövlət səfəri zamanı imzalanan “Azərbaycan Respublikası və Özbəkistan Respublikası arasında müttəfiqlik münasibətləri haqqında Müqavilə” ilə iki ölkə arasında əməkdaşlığın yeni mərhələyə qədəm qoyduğunu qeyd edərək iqtisadi, ticarət və investisiya əlaqələrinin cari vəziyyəti və gələcək inkişaf istiqamətləri barədə qonaqlara məlumat verib. Eyni zamanda “Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyi ilə Özbəkistanın İnvestisiyalar, Sənaye və Ticarət Nazirliyi arasında iqtisadi-ticarət və investisiya əməkdaşlığının daha da genişləndirilməsi üzrə 2024-2025-ci illər üçün Praktiki Fəaliyyət Planı”nın (“Yol xəritəsi”) icrasına İİTKM-in töhfəsi ilə bağlı potensial layihə təkliflərini təqdim edib.
İİTKM-in icraçı direktoru bildirib ki, ötən il Azərbaycanla Özbəkistan arasında ticarət dövriyyəsinin həcmi 180 milyon ABŞ dollarına yaxın olub. 2024-cü ilin ilk beş ayında isə bu göstərici 70 milyon dollara çatıb. Bu rəqəmləri daha da artırmaq, mövcud potensialı reallaşdırmaq üçün qarşılıqlı təmasların, müxtəlif formatlarda görüşlərin keçirilməsi zəruridir. Vüsal Qasımlı energetika sahəsində əməkdaşlıq, xüsusilə Mərkəzi Asiyadan Avropaya elektrik enerjisinin ixracı bağlı qarşıda duran hədəflərdən söz açaraq bu istiqamətdə əsas prioritetləri diqqətə çatdırıb. O həmçinin İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi ilə Özbəkistanın İqtisadi Tədqiqatlar və İslahatlar Mərkəzi arasında 2021-ci ildə imzalanmış Memorandumu xatırladaraq həmin sənəd çərçivəsində son illər həyata keçirilmiş mühüm layihələri vurğulayıb.
Özbək nümayəndə heyətinin rəhbəri, Özbəkistan Respublikası Prezidentinin müşavirinin müavini, İqtisadi Araşdırmalar və İslahatlar Mərkəzinin direktoru Obid Hakimov Azərbaycanın nail olduğu dinamik iqtisadi inkişafı yüksək qiymətləndirib və bu məqsədlə İİTKM ilə əməkdaşlığın vacibliyini və Özbəkistanın sosial-iqtisadi inkişafına dəstək verən təcrübələrin öyrənilməsində maraqlı olduqlarını qeyd edib. O, iki ölkə arasında ticarət, investisiya və strateji tərəfdaşlıqlar sahələrində əlaqələrin mühüm əhəmiyyət daşıdığını və ticarət dövriyyəsinin artırılması, qarşılıqlı investisiyaların təşviqi və iqtisadi inteqrasiyanın dərinləşdirilməsi ilə bağlı əməkdaşlığa hazır olduqlarını bildirib.
Sonra İİTKM-in proqram idarəetməsi modulları, o cümlədən “azranking.az”, “Azexport”, Rəqəmsal Ticarət Qovşağı (dth.az), “EnterpriseAzerbaijan” portalları barədə təqdimatlar olub.
“Azexport.az” portalının rəhbəri Ayxan Qədəşov, “B.EST Solutions” şirkətinin təsisçisi Yana Krimpe, “EnterpriseAzerbaijan” portalının rəhbəri Mətanət Musayeva, İİTKM-in əməkdaşları Günay Quliyeva və Səbinə Cumazadə təqdimatlarla çıxış ediblər.
Sonra tərəflər ticarət və investisiya sahələrində birgə layihələrin həyata keçirilməsi və iqtisadi əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsi üçün gələcək addımlar barədə razılığa gəliblər.

Vusal Gasimli received the delegation of Uzbekistan
Professor Dr. Vusal Gasimli, Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), received a delegation led by Obid Hakimov, Deputy Advisor to the President of the Republic of Uzbekistan and Director of the Center for Economic Research and Reforms.
Vusal Gasimli noted that the cooperation between the two countries has entered a new phase with the "Agreement on Alliance Relations between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Uzbekistan," signed during the state visit of President Ilham Aliyev to Uzbekistan. He informed the guests about the current state of economic, trade, and investment relations, as well as the future directions for development. Additionally, he presented potential project proposals, highlighting the contribution of CAERC to the implementation of the "Practical Action Plan for 2024-2025 on the Further Expansion of Economic, Trade, and Investment Cooperation between the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Investments, Industry, and Trade of Uzbekistan" (the "Road Map").
The Executive Director of CAERC mentioned that last year, the trade turnover between Azerbaijan and Uzbekistan was close to 180 million USD, and in the first five months of 2024, this figure reached 70 million USD. To further increase these numbers and realize the existing potential, he emphasized the need for continued mutual contacts and meetings in various formats. Gasimli also discussed future goals related to energy cooperation, especially the export of electricity from Central Asia to Europe, and highlighted the main priorities in this area. He also recalled the Memorandum signed in 2021 between the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication and the Center for Economic Research and Reforms of Uzbekistan, emphasizing the significant projects implemented under that agreement in recent years.
Obid Hakimov, head of the Uzbek delegation, Deputy Advisor to the President of the Republic of Uzbekistan, and Director of the Center for Economic Research and Reforms, praised Azerbaijan's dynamic economic development. He emphasized the importance of cooperation with CAERC and expressed interest in learning from Azerbaijan's experiences to support Uzbekistan's socio-economic development. He highlighted the importance of enhancing relations between the two countries in trade, investment, and strategic partnerships and expressed readiness to collaborate on increasing trade turnover, promoting mutual investments, and deepening economic integration.
Following this, presentations were given on CAERC's program management modules, including the "azranking.az," "Azexport," "Digital Trade Hub" (dth.az), and "EnterpriseAzerbaijan" portals.
Presentations were made by Aykhan Gadashov, Head of the "Azexport.az" portal, Yana Krimpe, founder of "B.EST Solutions," Matanat Musayeva, Head of the "EnterpriseAzerbaijan" portal, and representatives of CAERC, Gunay Guliyeva and Sabina Jumazade.
Finally, both parties agreed on future steps to implement joint projects in trade and investment and to strengthen economic cooperation.