Vüsal Qasımlı Macarıstanın Beynəlxalq Münasibətlər Mərkəzinin rəhbərini qəbul edib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) icraçı direktoru Prof. Dr. Vüsal Qasımlı Macarıstanın “Mathias Corvinus Collegium” Universitetinin Beynəlxalq Münasibətlər Mərkəzinin rəhbəri Dr. Caba Moldizi qəbul edib.
Görüş zamanı V.Qasımlı Azərbaycan və Macarıstan arasında əməkdaşlığın əhəmiyyətindən danışıb. O bildirib ki, İİTKM-lə “Mathias Corvinus Collegium” Universitetinin birgə həyata keçirəcəyi fundamental tədqiqatlar və irimiqyaslı layihələr münasibətlərin daha da yaxşılaşmasına töhfə verəcək.
Beynəlxalq Münasibətlər Mərkəzinin rəhbəri Caba Moldiz də öz növbəsində rəhbərlik etdiyi qurumun Azərbaycanla sıx əlaqələrin qurulmasına xüsusi önəm verdiyini və bu görüşün gələcəkdə İİTKM-lə “Mathias Corvinus Collegium” Universiteti arasında birgə fəaliyyət üçün zəmin yaratdığını qeyd edib.
Görüşdə “Orta dəhliz: mövcud vəziyyət və gələcək perspektivlər” kitabının hazırlanmasında Universitet ilə əməkdaşlıq potensialı müzakirə olunub. Bununla yanaşı, innovasiya ekosistemindəki müasir çağırışların təhlili, startap layihələrinin inkişaf etdirilməsi, müxtəlif formatlı tədbirlərin təşkili, birgə tədqiqatların aparılması və digər məsələlər gündəliyə gəlib.
"Enterprise Azerbaijan" portalının rəhbəri Mətanət Musayeva isə “Startup School 1” layihəsinin qazandığı uğurlar və “Startup School 2 - Yaşıl Dünya naminə Süni İntellekt” (AI for Green Solidarity)” layihəsi barədə məlumat verib. Bildirib ki, layihə çərçivəsində həm yerli, həm də xarici startapçılar geniş tədqiqatlar aparır və ekosistemdəki yenilikləri öyrənirlər. Təqaüd proqramı çərçivəsində 3 ay ərzində “Enterprise Azerbaijan”da təcrübə keçən “Mathias Corvinus Collegium” Universitetinin tələbəsi Piter Baloq isə burada qazandığı bilik və bacarıqlar haqqında danışıb.
Qeyd edək ki, Dr. Caba Moldiz “Enterprise Azerbaijan” portalının Macarıstan Universiteti ilə əməkdaşlığı çərçivəsində təşkil olunan “Sərhədlərarası İnnovasiya: Azərbaycan-Macarıstan dostluğunun möhkəmləndirilməsi” (Cross-Border Innovation: Strengthening Azerbaijan-Hungary Friendship) adlı beynəlxalq konfransda iştirak məqsədilə ölkəmizə səfər edib.
Görüşün sonunda Vüsal Qasımlı qonağa “Türk Dövlətləri İqtisadiyyatı” kitabını, “Enterprise Azerbaijan”da təcrübə keçən macar tələbə Piter Baloqa isə sertifikat və təşəkkürnamə təqdim edib.
Macar qonaq İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin “Bir Pəncərə” İxraca Dəstək Mərkəzində də olub. İİTKM-nin şöbə müdiri Nicat Hacızadə Mərkəzin fəaliyyəti barədə qonağa ətraflı məlumat verib.

Vusal Gasimli met with the head of the School of International Relations of Hungary
Prof. Dr. Vusal Gasimli, Executive director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), met with Dr. Csaba Moldicz, the head of the School of International Relations of "Mathias Corvinus Collegium" University of Hungary.
During the meeting, V. Gasimli spoke about the importance of cooperation between Azerbaijan and Hungary. He emphasized that fundamental research and large-scale projects jointly implemented by CAERC and "Mathias Corvinus Collegium" University would contribute to the further improvement of relations.
In his turn, Csaba Moldicz, the head of the School of International Relations, noted that the institution he leads attaches special importance to establishing close relations with Azerbaijan. He expressed that this meeting creates the basis for future joint activities between CAERC and "Mathias Corvinus Collegium" University.
During the meeting, the potential of cooperation with the University in preparing the book "Middle Corridor: current situation and future prospects" was discussed. Additionally, analysis of modern challenges in the innovation ecosystem, development of start-up projects, organization of events of various formats, joint research, and other issues were on the agenda.
Matanat Musayeva, the head of the "Enterprise Azerbaijan" portal, reported on the successes of the "Startup School 1" project and the "Startup School 2 - AI for Green Solidarity" project. She mentioned that within the project, both local and foreign startups conduct extensive research and study innovations in the ecosystem. Peter Balog, a student of "Mathias Corvinus Collegium" University, who interned at "Enterprise Azerbaijan" for 3 months within the framework of the scholarship program, shared the knowledge and skills he gained there.
It is worth noting that Dr. Csaba Moldicz visited our country to participate in the international conference "Cross-Border Innovation: Strengthening Azerbaijan-Hungary Friendship" organized within the framework of the cooperation of the "Enterprise Azerbaijan" portal with the University of Hungary.
At the end of the meeting, Vusal Gasimli presented the book "Turkic States Economy" to the guest, and, presented a certificate and a letter of thanks to Peter Balogh, a Hungarian student interning at "Enterprise Azerbaijan".
The Hungarian guest also visited the "One Stop Shop" Export Support Center of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication. Nijat Hajizadeh, head of the department of CAERC, provided detailed information to the guest about the activities of the Center.