Vüsal Qasımlı Lüksemburqda iş adamları ilə görüşüb
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktoru Vüsal Qasımlı Lüksemburqda Avropadan olan iş adamları görüş keçirib. Tədbir Azərbaycanın Belçika və Lüksemburqdakı Səfirliyi və Avropa İttifaqı yanında Nümayəndəliyin dəstəyi ilə təşkil olunub. Görüşdə dövlət və hökumət rəsmiləri, eləcə də Lüksemburqun aparıcı şirkətlərini təmsil edən iş adamları daxil olmaqla 40-dan çox iştirakçı yer alıb.
Görüşdə Azərbaycanın Belçikadakı səfiri və Avropa İttifaqı yanında Nümayəndəliyinin rəhbəri Vaqif Sadıqov çıxış edib. O, Azərbaycan - Lüksemburq münasibətlərinin inkişaf dinamikasına diqqət çəkərək, iki ölkə biznes dairələri arasında birbaşa əlaqələrin genişləndirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Daha sonra İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktoru Vüsal Qasımlı çıxış edib. V.Qasımlı Azərbaycanın makroiqtisadi sabitliyi, investorlar üçün yaradılmış əlverişli biznes mühiti, tranzit-logistika imkanları, yaşıl enerji layihələri və rəqəmsal iqtisadiyyatda əldə olunan nailiyyətlər barədə məlumat verib.
Vüsal Qasımlı kiçik və orta biznesə verilən güzəştlər, investisya təşviqi sənədi, xüsusi iqtisadi zonalar, texnoparkdan kənar rezidentlik imkanları, dövlət-özəl tərəfdaşlığı, Ələt Azad İqtisadi Zonası, Qarabağ, Şərqi Zəngəzur və Naxçıvanda güzəştlər sistemi barədə məlumat verib: “Dünyanın iki aparıcı beynəlxalq reytinq agentlikliyi Azərbaycanın suveren kredit reytinqini investisiya səviyyəsinə yüksəldib, reytinq üzrə proqnozu isə “müsbət” olaraq saxlayıb.”
O bildirib ki, Azərbaycanın vergi yığımlarının ÜDM-də payı 22,9% təşkil edir və bu göstərici İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatı (OECD) üzrə orta səviyyə olan 33,9%-dən aşağıdır. Onun sözlərinə görə, Azərbaycan OECD-nin “Vergi sahəsində şəffaflıq və məlumat mübadiləsi üzrə Qlobal Forumu” tərəfindən mümkün olan ən yüksək qiymətləndirmə — “uyğun” (“compliant”) reytinqini əldə edib.
Tədbirdə çıxış edən Lüksemburq nümayəndələri Azərbaycan iqtisadiyyatının müxtəlif sektorlara açıq olmasını yüksək qiymətləndirərək, xüsusilə yaşıl enerji, rəqəmsal xidmətlər, logistika və maliyyə texnologiyaları sahələrində əməkdaşlığa maraq göstərdiklərini bildiriblər. Həmçinin tərəflər birgə layihələrin reallaşdırılması, eləcə də kiçik və orta bizneslər arasında əlaqələrin genişləndirilməsi üçün geniş potensialın mövcudluğunu qeyd ediblər. Həmçinin, Lüksemburq-Azərbaycan ticarət əlaqələrinin keyfiyyətcə yeni müstəviyə qaldırılması üçün iki ölkə arasında ticarət palatasının yaradılmasının vacibliyi vurğulanıb. Bu təşəbbüsün qarşılıqlı investisiya layihələrinin artmasına, biznes əməkdaşlığının institusional əsasda gücləndirilməsinə və ticarət dövriyyəsinin genişlənməsinə xidmət edəcəyi bildirilib.
Görüş Azərbaycanın Lüksemburq işgüzar dairələrinə təqdimatı baxımından əhəmiyyətli addım olmaqla yanaşı, iki ölkə arasında iqtisadi əlaqələrin daha da dərinləşdirilməsinə yeni impuls verib.

Vusal Gasimli meets with business leaders in Luxembourg
Vusal Gasimli, Executive Director of the Center for Analysis and Communication of Economic Reforms, held a meeting in Luxembourg with business representatives from across Europe. The event was organized with the support of the Embassy of Azerbaijan in Belgium and Luxembourg, Mission to the European Union.
The meeting brought together more than 40 participants, including government officials and representatives of leading Luxembourg-based companies.
The event opened with remarks by Vagif Sadiqov, Azerbaijan’s Ambassador to Belgium and Head of the EU Delegation. He highlighted the positive dynamics in Azerbaijan–Luxembourg relations and emphasized the importance of strengthening direct ties between the business communities of the two countries.
Following this, Executive Director Vusal Gasimli delivered a presentation on Azerbaijan’s macroeconomic stability, favorable business environment for investors, transit and logistics potential, green energy initiatives, and achievements in the digital economy.
He also provided detailed information on incentives for small and medium-sized businesses, the investment promotion certificate, special economic zones, off-park residency opportunities, public–private partnership mechanisms, the Alat Free Economic Zone, as well as the system of benefits available in Karabakh, East Zangazur, and Nakhchivan. “The world’s two leading international rating agencies have upgraded Azerbaijan’s sovereign credit rating to investment grade while maintaining a ‘positive’ outlook,” Gasimli noted.
He added that Azerbaijan’s tax-to-GDP ratio stands at 22.9%, which is below the OECD average of 33.9%. According to him, Azerbaijan has received the highest possible assessment — “compliant” — from the OECD Global Forum on Transparency and Exchange of Information for Tax Purposes.
Representatives from Luxembourg praised Azerbaijan’s openness to various economic sectors and expressed strong interest in cooperation in green energy, digital services, logistics, and financial technologies. They also underlined the considerable potential for joint projects and for expanding links between small and medium-sized enterprises. In addition, the importance of establishing an Azerbaijan–Luxembourg Chamber of Commerce — aimed at strengthening and diversifying bilateral trade relations — was highlighted. This initiative is expected to promote mutual investment projects, enhance institutional cooperation, and increase trade turnover.
The meeting provided a meaningful opportunity to introduce Azerbaijan’s economic potential to Luxembourg’s business community and helped further energize the growing economic ties between the two countries.