"Azexport"un rəhbərinin Pekin şəhərində "Alibaba Group" rəsmiləri ilə görüşü baş tutub
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) operatoru olduğu “Azexport” portalının rəhbəri Ayxan Qədəşov Çinə səfəri çərçivəsində "Alibaba Group"un department rəhbərləri ilə görüşüb. Müzakirə Çinin Pekin şəhərində "Alibaba Group"un baş ofisində dövlət qurumları ilə iş departamentinin rəhbəri He Chenqi və "Alibaba Cloud" departamentinin bulud həlləri üzrə mühəndisi Lu Yangla aparılıb.
Portal rəhbəri Azərbaycanda rəqəmsal transformasiya və bulud texnologiyalarının tətbiqi istiqamətində görülən işlər barədə danışıb. O, biznesler üçün yaradılan mühitin müxtəlif beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən yüksək qiymətləndirildiyini nəzərə çatdırıb. A. Qədəşov "Azexport" portalının "Alibaba" elektron ticarət platforması ilə əməkdaşlığının əhəmiyyətini vurğulayaraq, daxil olan ixrac sifarişlərinin həcmində və sayında "Alibaba" elektron ticarət platformasının öndə olmasını qeyd edib.
"Alibaba Group"un departament rəhbəri He Chenqi Azərbaycanın müxtəlif səviyyəli beynəlxalq tranzit yollarının üzərində yerləşməsi və əlverişli biznəs mühitinin mövcudluğunun regional əməkdaşlıq üçün önəmli faktor olduğunu qeyd edib.

Aykhan Gadashov, the head of the "Azexport" portal operated by the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, met with the department heads of "Alibaba Group" during his visit to China. The discussion was held at the head office of Alibaba Group in Beijing, China, with He Chengqi, head of the business department with government agencies, and Lu Yang, cloud solutions engineer of the Alibaba Cloud department.
The head of the portal spoke about the work done in the direction of digital transformation and application of cloud technologies in Azerbaijan. He noted that the environment created for businesses is highly appreciated by various international organizations. A. Gadashov emphasized the importance of the cooperation of the "Azexport" portal with the "Alibaba" e-commerce platform and noted that the "Alibaba" e-commerce platform is in the lead in terms of the volume and number of incoming export orders.
He Chengyi, head of department at Alibaba Group noted that Azerbaijan's location on international transit routes of various levels and the presence of a favorable business environment are important factors for regional cooperation.