Azərbaycan kibertəhlükəsizlik indeksinə görə MDB ölkələri arasında 3-cü yerdədir
Azərbaycan beynəlxalq səviyyədə ən öncül hesabatlardan hesab olunan Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqının “Qlobal kibertəhlükəsizlik indeksi 2020” ( GCI) hesabatı üzrə cari il 15 pillə irəliləyərək 40-cı yerə yüksəlib. Ümumilikdə 89.31 xal ilə ölkəmiz MDB ölkələri arasında Rusiya və Qazaxıstandan sonra 3-cü yerdə qərarlaşıb. MDB ölkələrindən Gürcütsan və Ukraynanı, Avropa ölkələrindən İsveçrə, İrlandiya, İslandiya, Sloveniya, Çexiya kimi dövlətləri geridə qoyan Azərbaycan bu sahədə beynəlxalq əməkdaşlıqları və qlobal olaraq ən yaxşı nümunələrin tətbiqini həyata keçirməklə davamlı inkişaf nümayiş etdirməkdədir. Ölkəmizin rəqəmsal həllər sahəsində sıx əməkdaşlıq etdiyi Estoniyanın cari il indeks üzrə Avropa Ölkələri arasında 3-cü pillədə yer alması təsadüfi hal deyildir. Reytinqdə ilk yeri ABŞ, 2-ci yeri isə Böyük Britaniya və Səudiyyə Ərəbistanı tutub.
Dövlətlərin kibertəhlükəsizlik səviyyəsini 5 əsas istiqamət - hüquqi baza, texniki hazırlıq, təşkilati məsələlər, kadr potensialı, eyni zamanda, kommunikasiya və əməkdaşlıq istiqamətləri üzrə qiymətləndirən bu hesabat ölkələr arası kibertəhlükəsizlik səviyyəsini qiymətləndirərək hər bir ölkə üçün boşluqların və cağrışların müəyyənləşdirilməsi, inkişaf üçün prioritetlərin qoyulması, həmçinin, zəif və güclü tərəflərin təsbit olunması ilə ölkələr arası bilik mübadiləsinin aparılması üçün çox böyük əhəmiyyət daşıyır.

Comments by Masuma Talibova
According to one of the world's leading reports - the International Telecommunication Union's Global Cyber Security Index 2020 (GCI), Azerbaijan has improved its ranking moving forward 15 positions to 40th place. With 89.31 points in total, Azerbaijan is 3rd in the CIS after Russia and Kazakhstan. Leaving behind Georgia and Ukraine among the CIS countries, as well as Switzerland, Ireland, Iceland, Slovenia, and the Czech Republic among European countries, Azerbaijan is demonstrating sustainable development by implementing international cooperation in this field and applying the best examples globally. It is no coincidence that this year Estonia – a close partner of our country in the field of digital solutions, ranks 3rd among European countries in the index. The United States is ranked first in the index, and Great Britain and Saudi Arabia are second.
The report assesses the level of cybersecurity in the countries along 5 pillars – Legal Measures, Technical Measures, Organizational Measures, Capacity Development, and Cooperation. The report plays a significant role in assessing the level of cybersecurity between countries, identifying gaps and challenges for each country, setting development priorities, as well as exchanging knowledge between countries by identifying weaknesses and strengths.