"Azexport” portalı AzTU-da “Beynəlxalq elektron ticarət platformaları və rəqəmsal dünyada satış” mövzusunda görüş keçirib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin operatoru olduğu “Azexport.az” portalının əməkdaşları Azərbaycan Texniki Universitetində (AzTU) görüş keçirib. Görüşün məqsədi AzTU tələbələrinə "Azexport.az portalının iqtisadiyyata töhfəsi və beynəlxalq elektron ticarət platformaları" mövzusunda ətraflı məlumat təqdim etmək, “Amazon”, “Ebay” və digər beynəlxalq platformalarda rəqəmsal ticarət və beynəlxalq bazarlara çıxış yolları barədə maarifləndirici müzakirələr aparmaq olub.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AzTU-nun Maliyyə və təsərrüfat işləri üzrə prorektoru Rəşad Əliyev bildirib ki, çağdaş zamanda elektron ticarət rəqəmsal iqtisadiyyatın əsas bel sütunudur. Prorektor AzTU-nun tədris müəssisəsi kimi bu sahəyə gətirdiyi yeniliklər, dərslərin universitet-sənaye iş birliyi çərçivəsində daha praktiki keçirilməsi, tələbələrin problemlərə yaradıcı həll yolu kimi yanaşaraq startaplarını düşünməyin əhəmiyyəti və nəticədə biznes dünyasına qatacağı qatqılardan bəhs edib. O, bu sahədə uğur qazanmaq istəyən AzTU tələbələrinə rəqəmsal bacarıqlarını inkişaf etdirməyi, analiz və çevik qərar qəbul etmə qabiliyyətini formalaşdırmağı və adaptasiya, ən son tendensiyaları, trendləri öyrənməyi, ən əsası, süni intellektlə birgə işləməyi tövsiyə edib.
Azexport.az portalının rəhbəri Ayxan Qədəşov öncə görüş üçün şərait yaratdığına görə AzTU rəhbərliyinə təşəkkürünü ifadə edib. O, daha sonra portalın təqdim etdiyi xidmətlər, elektron ticarət, onun üstünlükləri və riskləri haqqında məlumat verib. “Rəqəmsal özünüməşğulluq imkanları” mövzusunda təqdimatla çıxış edən Ayxan Qədəşov dünyada və Azərbaycanda elektron ticarətin nüfuzunun və istifadəçilərinin sayının ildən ilə artdığını qeyd edib və tələbələrin bu istiqamətə fokuslanmasını tövsiyə edib. Daha sonra o, “Amazon”, “e-Bay” kimi beynəlxalq elektron ticarət platformalarının iş prinsipləri, qaydaları və rəqəmsal dünyadakı satış prosesinin tələbləri haqqında bilgi və təcrübələrini AzTU tələbələri ilə bölüşüb.

"Azexport" portal held a meeting at AzTU on "International e-commerce platforms and sales in the digital world"
Employees of the Azexport.az portal, operated by the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, held a meeting at the Azerbaijan Technical University (AzTU). The purpose of the meeting was to provide AzTU students with detailed information on the topic "The contribution of the Azexport.az portal to the economy and international e-commerce platforms", to hold educational discussions on digital trade and ways to access international markets on "Amazon", "eBay" and other international platforms.
Opening the event with an introductory speech, AzTU Vice-Rector for Finance and Economic Affairs Rashad Aliyev said that e-commerce is the main pillar of the digital economy in modern times. The Vice-Rector spoke about the innovations that AzTU has brought to this field as an educational institution, the more practical implementation of classes within the framework of university-industry cooperation, the importance of students approaching problems as creative solutions and thinking about their startups, and the contributions they will ultimately make to the business world. He recommended that AzTU students who want to succeed in this field develop their digital skills, form their ability to analyze and make quick decisions, and learn about adaptation, the latest trends, and most importantly, work with artificial intelligence.
Aykhan Gadashov, head of the Azexport.az portal, first expressed his gratitude to the AzTU administration for creating the conditions for the meeting. He then provided information about the services provided by the portal, e-commerce, its advantages and risks. Making a presentation on the topic of “Digital self-employment opportunities”, Aykhan Gadashov noted that the reputation and number of users of e-commerce in the world and in Azerbaijan is increasing year by year and recommended that students focus on this direction. Then, he shared his knowledge and experience with AzTU students about the working principles, rules of international e-commerce platforms such as “Amazon”, “e-Bay” and the requirements of the sales process in the digital world.