Vüsal Qasımlı Malayziyanın Azərbaycandakı səfirini qəbul edib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) icraçı direktoru, iqtisad elmləri doktoru, professor Vüsal Qasımlı Malayziyanın Azərbaycandakı səfiri cənab Ahmad Kamrizamili qəbul edib.
Görüş zamanı Vüsal Qasımlı Azərbaycanda həyata keçirilən dövlət proqramlarının idarə edilməsi, ortamüddətli xərclər çərçivəsi, 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası, işğaldan azad edilmiş ərazilərinə Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı icrası ilə bağlı görülən işlər barədə ətraflı məlumat verib. O, İİTKM-də yaradılmış Monitorinq və Qiymətləndirmə İnstitutunun fəaliyyəti, tədbir əsaslı qiymətləndirmədən nəticə əsaslı qiymətləndirməyə keçid prosesi, eləcə də süni intellekt texnologiyalarına əsaslanan, data-əsaslı və real vaxt rejimində işləyən rəqəmsal platformalar vasitəsilə həyata keçirilən qiymətləndirmə prosesləri haqqında geniş təqdimat edib. Eyni zamanda Qarabağın işğalı dövründə Malayziyanın Azərbaycanı dəstəklədiyini xüsusi qeyd edərək hazırda azad olunan ərazilərdə ölkə rəhbərliyi tərəfindən aparılan genişmiqyaslı bərpa və yenidənqurma işləri və keçmiş məcburi köçkünlərin qayıdışı üzrə həyata keçirilən tədbirləri və hədəfləri qonağın diqqətinə çatdırıb.
V.Qasımlı İİTKM-in operatoru olduğu rəqəmsal platformaların fəaliyyət sahələri və innovativ layihələrin icrası ilə baölı geniş məlumat vererək bu sahədə Malayziyanın müvafiq qurumları ilə əməkdaşlığın qarşılıq faydasını qeyd edib.
Görüşdə səfir Ahmad Kamrizamil azad olunan ərazilərdə xüsusən Şuşa və Xankəndi şəhərlərinə səfəri zamanı qısa müddətdə həyata keçirilən yenidənqurma işlərinin miqyasını və Böyük Qayıdış proqramının uğurlu icrasını görməkdən məmnun olduğunu bildirib. O, Malayziyanın strateji inkişaf hədəfləri, tətbiq edilən monitorinq və qiymətləndirmə sistemi və bu fəaliyyəti həyata keçirən PEMANDU (Performance Management and Delivery Unit) qurumunun fəaliyyəti barədə məlumat verib. Səfir, həmçinin Malayziyanın beynəlxalq əməkdaşlıq proqramı çərçivəsində monitorinq və qiymətləndirmə, iqtisadi təhlil, süni intellekt və data analitika sahələrində İİTKM əməkdaşlarının bilik mübadiləsi proqramlarına və təlimlərinə cəlb olunmasına səfirliyin dəstək göstərməsində maraqlı olduğunu vurğulayıb.
Görüşdə İİTKM-in Türk Dünyası Araşdırmalar Mərkəzinin rəhbəri Vüsalə Cəfərova, İqtisadi təhlil şöbəsinin baş məsləhətçisi Rəşad Nəcəfli, Malayziyanın Azərbaycandakı səfirliyinin ikinci katibi Nurul Ain Mohammed Fadhil və səfirin köməkçisi Nubar Baydarova iştirak ediblər.

Vusal Gasimli received the Malaysian Ambassador to Azerbaijan
Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), Doctor of Economic Sciences, Professor Vusal Gasimli received the Ambassador of Malaysia to Azerbaijan, Mr. Ahmad Kamrizami.
During the meeting, Vusal Gasimli provided detailed information on the management of state programs implemented in Azerbaijan, the medium-term expenditure framework, the Strategy for Socio-Economic Development for 2022-2026, and the work done on the implementation of the First State Program on the Great Return to the Liberated Territories. He made a comprehensive presentation on the activities of the Monitoring and Evaluation Institute established at CAERC, the process of transition from action-based to outcome-based evaluation, as well as evaluation processes implemented through digital platforms based on artificial intelligence technologies, data-based and working in real time. At the same time, he specifically noted Malaysia's support for Azerbaijan during the occupation of Karabakh, and brought to the attention of the guest the large-scale restoration and reconstruction work currently being carried out by the country's leadership in the liberated territories, as well as the measures and targets implemented for the return of former internally displaced persons.
V. Gasimli provided extensive information on the areas of activity of the digital platforms operated by the CAERC and the implementation of innovative projects, noting the mutual benefits of cooperation with relevant Malaysian institutions in this area.
At the meeting, Ambassador Ahmad Kamrizamil expressed his satisfaction with the scale of reconstruction work carried out in the liberated territories, especially during his visit to the cities of Shusha and Khankendi, and the successful implementation of the Great Return Program. He provided information on Malaysia's strategic development goals, the monitoring and evaluation system applied, and the activities of the PEMANDU (Performance Management and Delivery Unit) institution implementing this activity. The Ambassador also stressed the Embassy's interest in supporting the involvement of CAERC staff in knowledge exchange programs and trainings in the fields of monitoring and evaluation, economic analysis, artificial intelligence and data analytics within the framework of Malaysia's international cooperation program.
The meeting was attended by Vusala Jafarova, Head of the Turkic World Research Center of CAERC, Rashad Najafli, Senior Advisor of the Economic Analysis Department, Nurul Ain Mohammed Fadhil, Second Secretary of the Malaysian Embassy in Azerbaijan, and Nubar Baydarova, Assistant to the Ambassador.