Vüsal Qasımlının məqaləsi nüfuzlu beynəlxalq elmi jurnalda dərc olunub
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktoru, iqtisad elmləri doktoru, professor Vüsal Qasımlının məqaləsi “Scopus” və “Web of Science” bazalarında indekslənən Sloveniyanın nüfuzlu elmi nəşri olan “Teorija in praksa” jurnalında dərc edilib. Lyublyana Universiteti tərəfindən nəşr olunan məqalə "Strategic transition from hydrocarbons to green hydrogen: long-term pathways for Azerbaijan’s export diversification" mövzusundadır.
Məqalədə COP29 konfransı çərçivəsində təqdim olunan “Azərbaycanın hidrogen üzrə milli strateji baxış sənədi” təhlil olunur və bildirilir ki, ölkəmiz əhəmiyyətli külək və günəş enerjisi ehtiyatlarından istifadə etməklə elektroliz yolu ilə yaşıl hidrogen istehsal etmək potensialına malikdir. Təmiz hidrogen istehsalı milli iqtisadiyyatın şaxələndirilməsi, təmiz enerji texnologiyalarına xarici investisiyaların cəlb edilməsi və innovasiyayönümlü uzunmüddətli artımın təşviqi üçün strateji imkanlar yaradır. Azərbaycanın geostrateji mövqeyi Şərq və Qərb arasında yaşıl enerji dəhlizi üçün əsas mərkəz potensialını artırır və regional enerji təhlükəsizliyində rolunu gücləndirir.
Məqalənin digər həmmüəllifləri i.e.d. Ramil Hüseyn, i.ü.f.d. Lətif Zeynallı və i.ü.f.d Arzu Süleymanovdur.
Sloveniyada yüksək nüfuza malik "Teorija in praksa" jurnalı 1964-cü ildə Lyublyana Universiteti tərəfindən təsis edilib və çapı Sloveniya Tədqiqat və İnnovasiya Agentliyi tərəfindən dəstəklənir.

An article by Vusal Gasimli, Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), Doctor of Economic Sciences, Professor, has been published in the prestigious Slovenian scientific journal Teorija in praksa, which is indexed in the Scopus and Web of Science databases. Published by the University of Ljubljana, the article is titled "Strategic transition from hydrocarbons to green hydrogen: long-term pathways for Azerbaijan’s export diversification."
The article analyzes "Azerbaijan's National Strategic Vision Document on Hydrogen" presented within the framework of the COP29 conference and states that our country possesses the potential to produce green hydrogen through electrolysis by utilizing its significant wind and solar energy resources. The production of clean hydrogen creates strategic opportunities for diversifying the national economy, attracting foreign investment into clean energy technologies, and promoting innovation-driven long-term growth. Azerbaijan's geostrategic position enhances its potential as a key hub for a green energy corridor between the East and the West, strengthening its role in regional energy security.
The other co-authors of the article are Doctor of Economic Sciences Ramil Huseyn, PhD in Economics Latif Zeynalli, and PhD in Economics Arzu Suleymanov.
Highly reputable in Slovenia, the journal Teorija in praksa was established in 1964 by the University of Ljubljana, and its publication is supported by the Slovenian Research and Innovation Agency.