Maliyyə inklüzivliyinin genişləndirilməsinə dair Dövlət Proqramı İİTKM-ə tapşırılıb
Prezident İlham Əliyevin Sərəncamı ilə “Azərbaycan Respublikasında maliyyə inklüzivliyinin genişləndirilməsinə dair 2027–2030-cu illər üçün Dövlət Proqramı”nda nəzərdə tutulmuş tədbirlərin icrasının monitorinqini və qiymətləndirilməsini İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi həyata keçirəcək.
Dövlət Proqramı “Azərbaycan Respublikasının 2022–2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası” çərçivəsində maliyyə xidmətlərinə əlçatanlığın artırılması, rəqəmsal maliyyə həllərinin genişləndirilməsi və inklüziv maliyyə ekosisteminin inkişafını hədəfləyir.
Dövlət Proqramının əsas məqsədi əhali və mikro, kiçik və orta biznes subyektləri üçün maliyyə xidmətlərinə əlçatanlığın artırılması, maliyyə savadlılığının gücləndirilməsi, maliyyə məhsullarının keyfiyyətinin və müştəri məmnuniyyətinin yüksəldilməsi, eləcə də maliyyə xidmətlərindən bərabər və şəffaf istifadənin təmin edilməsidir.
Sərəncamla Mərkəzi Bank Dövlət Proqramında nəzərdə tutulmuş tədbirlərin həyata keçirilməsini əlaqələndirməli və icrasına nəzarət etməli, eləcə də tədbirlərin icra vəziyyəti barədə ildə bir dəfə Azərbaycan Prezidentinə məlumat verməlidir.
Azərbaycan Respublikasının Maliyyə Nazirliyi Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankı ilə birlikdə Dövlət Proqramında dövlət büdcəsinin vəsaiti hesabına maliyyələşdirilməsi nəzərdə tutulmuş tədbirlərin icrası üçün tələb olunan vəsaitin 2027–2030-cu illər üzrə dövlət büdcəsi proqnozlarında nəzərdə tutulması ilə bağlı zəruri tədbirlər görəcək.

The State Program on expanding financial inclusion has been assigned to CAERC
By the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) will conduct the monitoring and evaluation of the implementation of measures envisaged in the "State Program for Expanding Financial Inclusion in the Republic of Azerbaijan for 2027–2030."
The State Program aims to increase accessibility to financial services, expand digital financial solutions, and develop an inclusive financial ecosystem within the framework of the "Socio-economic Development Strategy of the Republic of Azerbaijan for 2022–2026."
The main objective of the State Program is to enhance accessibility to financial services for the population and micro, small, and medium enterprise (MSME) subjects, strengthen financial literacy, elevate the quality of financial products and customer satisfaction, as well as ensure the equal and transparent utilization of financial services.
According to the Decree, the Central Bank must coordinate the implementation of the measures outlined in the State Program, supervise their execution, and inform the President of Azerbaijan once a year about the progress of these measures.
The Ministry of Finance of the Republic of Azerbaijan, together with the Central Bank of the Republic of Azerbaijan, will take the necessary measures to ensure that the funds required for the implementation of measures scheduled to be funded by state budget resources are allocated within the state budget forecasts for the years 2027–2030.