“İxrac icmalı”nın oktyabr sayı təqdim olunub
“İxrac icmalı”nın oktyabr sayına əsasən, 2022-ci ilin yanvar-sentyabr aylarında Azərbaycanın ümumi ixracı 29,5 milyard ABŞ dolları, qeyri-neft sektoru üzrə ixrac 2,1 milyard ABŞ dolları təşkil edib. Qeyri-neft sektoru üzrə ixrac 2021-ci ilin doqquz ayı ilə müqayisədə 17% artıb.
2022-ci ilin yanvar-sentyabr ayları ərzində kimya sənayesi məhsullarının ixracı 2,4 dəfə, alüminium və ondan hazırlanan məmulatların ixracı 38%, qara metallar və onlardan hazırlanan məmulatların ixracı 20,7% artıb.
Aqrar və aqrar sənaye məhsulları üzrə birgə ixracın statistik dəyəri 591,5 milyon ABŞ dolları təşkil etmişdir. 2022-ci ilin yanvar-sentyabr ayları ərzində ixrac edilən meyvə-tərəvəz məhsulları aqrar məhsullar qrupunun 92,9%-ini təşkil edib. Qeyri-neft-qaz ixracının tərkib hissəsində əhəmiyyətli yer tutan aqrar-sənaye məhsullarının yaratdığı əlavə dəyər ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 17,6% artıb.
2022-ci ilin yanvar-sentyabr ayları ərzində ixrac edilən qeyri-neft sektoruna aid malların siyahısında karbamid (163,5 milyon ABŞ dolları) birinci olub. Bu siyahıda pambıq mahlıcı (147,1 milyon ABŞ dolları) ikinci, tomat (pomidor) (134,3 milyon ABŞ dolları) isə üçüncü yerdə qərarlaşıb.
2022-ci ilin yanvar-sentyabr ayları ərzində Rusiya Federasiyasına 602,2 milyon ABŞ dolları, Türkiyəyə 511,6 milyon ABŞ dolları, Gürcüstana 144,6 milyon ABŞ dolları, İsveçrə Konfederasiyasına 136,3 milyon ABŞ dolları və ABŞ-a isə 63,8 milyon ABŞ dolları dəyərində qeyri-neft sektoruna aid mal ixrac olunub.
2022-ci ilin sentyabr ayı üzrə ixrac 3,3 milyard ABŞ dolları, qeyri-neft sektoru üzrə ixrac isə 231,2 milyon ABŞ dolları təşkil edib. 2022-ci ilin sentyabr ayı ərzində yeyinti məhsulları üzrə ixrac 7,4% artaraq 49,7 milyon ABŞ dolları, qeyri-yeyinti məhsulları üzrə isə 1,7% artaraq 181,6 milyon ABŞ dollarına bərabər olub.
2022-ci ilin sentyabr ayında qeyri-neft sektoruna aid ən çox mal ixrac edilən ölkələrin siyahısında Rusiya Federasiyası (74,6 milyon ABŞ dolları) birinciliyə yüksəlib. Bu siyahıda Türkiyə (20,5 milyon ABŞ dolları) ikinci və Gürcüstan (18,5 milyon ABŞ dolları) üçüncü olub.
2022-ci ilin sentyabr ayında ixrac edilən qeyri-neft sektoruna aid malların siyahısında polimerləşmə nəticəsində əmələ gələn ilkin formalı digər maddələr (21,4 milyon ABŞ dolları) birinci, karbamid (21,3 milyon ABŞ dolları) ikinci və qızıl (18,4 milyon ABŞ dolları) üçüncü olub.
“İxrac İcmalı” tərəfindən qeyri-neft sektoru üzrə 2022-ci ilin yanvar-sentyabr aylarında həyata keçirilən ixracla bağlı həm qeyri-dövlət, həm də dövlətə məxsus ixracatçı subyektlərin reytinqi tərtib edilib.
2022-ci ilin yanvar-sentyabr ayları üzrə hazırlanan qeyri-dövlət ixracatçı subyektlərin reytinqində ilk onluqda aşağıdakı şirkətlər təmsil olunurlar: “MKT İstehsalat Kommersiya” MMC, “Azərbaycan İnterneyşnl Mayninq Kompani Limited Şirkəti”nin Azərbaycan Respublikasındakı Nümayəndəliyi, “Baku Steel Company” MMC, “Mors Trading” MMC, “Almeyvə”, “STP Alüminium” MMC, Şirinov Elvin Valeh oğlu, “P-Aqro” MMC, “Rose Servis” MMC, “Şimal AqroPark” MMC.
Qeyri-neft sektoru üzrə ixrac əməliyyatlarında iştirak edən dövlətə məxsus olan şirkətlərin siyahısına isə Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin “Marketinq və İqtisadi Əməliyyatlar İdarəsi” başçılıq edir. Daha sonra bu siyahıda aşağıdakı şirkətlər təmsil olunurlar: “Socar Polymer” MMC, “Azəralüminium” MMC, “AzerGold” QSC, “Azərpambıq Aqrar Sənaye Kompleksi” MMC, “Azərenerji” ATSC, “Azərbaycan Hava Yolları” QSC, “Azəripək” MMC, “Geofizika və Geologiya İdarəsi”, Naxçıvan MR Dövlət Energetika Xidməti.
2022-ci ilin yanvar-sentyabr aylarında “Azərkosmos” tərəfindən dünyanın 38 ölkəsinə 19,3 milyon ABŞ dolları dəyərində xidmət (peyk telekommunikasiya xidmətləri və optik peyk xidmətləri) ixrac edilib. “Azərkosmos”-un xidmət ixracından əldə etdiyi gəlir onun ümumi gəlirlərinin 82 faizini təşkil edib. 2022-ci ilin sentyabr ayında isə “Azərkosmos” dünyanın 35 ölkəsinə 2,1 milyon ABŞ dolları dəyərində xidmət ixrac edib.
2022-ci ilin yanvar-sentyabr ayları ərzində peyk telekommunikasiya və optik peyk xidmətlərinin ixracının ilk beşliyində isə 5 milyon ABŞ dolları ilə Birləşmiş Krallıq, 3,9 milyon ABŞ dolları ilə Fransa, 3,3 milyon ABŞ dolları ilə Lüksemburq, 1,8 milyon ABŞ dolları ilə BƏƏ və 1,1 milyon ABŞ dolları ilə Pakistan qərarlaşıb.
2022-ci ilin sentyabr ayında xarici vətəndaşların bank kartları vasitəsi ilə ölkəmizdə apardıqları əməliyyatların həcmi 155,5 milyon manat təşkil edib. 2022-ci ilin yanvar-sentyabr aylarında isə əcnəbilər bank kartları vasitəsi ilə 1,7 milyard manatlıq əməliyyat aparıblar.
2022-ci ilin yanvar-sentyabr aylarında Azexport.az portalına 356,3 milyon ABŞ dolları dəyərində ixrac sifarişləri daxil olub. 2022-ci ilin sentyabr ayında Azexport.az portalına daxil olan ixrac sifarişlərinin dəyəri isə 35,1 milyon ABŞ dolları təşkil edib. 2022-ci ilin sentyabr ayında Azexport.az portalına edilən ixrac sifarişlərində alma, xurma, qoz, pomidor, qurudulmuş meyvə, kərə yağı, mühərrik yağı, tikinti materialları, aliminium ərintiləri, buğda kəpəyi, düyü, nar, fındıq və s. məhsullar üstünlük təşkil edib. Məlumat üçün qeyd edək ki, 2017-ci ilin yanvar ayından 2022-ci ilin 30 sentyabr tarixinə kimi (69 ay ərzində) Azexport.az portalına dünyanın 145 ölkəsindən daxil olan ixrac sifarişlərinin dəyəri 3,048 milyard ABŞ dolları təşkil edib.
Həmçinin “İxrac İcmalı”nda göstərilib ki, 2022-ci ilin oktyabr ayında “Bir Pəncərə” İxraca Dəstək Mərkəzi vasitəsi ilə həyata keçirilən qeyri-neft ixracının dəyəri 19,7 milyon ABŞ dolları olub.

The October issue of "Export Review" was presented
According to the October issue of the "Export Review" presented by the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication in January-October 2022, Azerbaijan's exports amounted to 29,5 billion USD, 2,1 billion USD in the non-oil sector. Exports in the non-oil sector increased by 17 % compared to the first nine months of 2021.
During January-September 2022, the export of chemical industry products increased by 2.4 times, the export of aluminum and products made from it increased by 38%, and the export of ferrous metals and products made from them increased by 20.7%.
The statistical value of the combined export of agricultural and agro-industrial products was 591.5 million US dollars. Fruit and vegetable products exported during January-September 2022 accounted for 92.9% of the group of agricultural products. The added value created by agro-industrial products, which occupies a significant place in the composition of non-oil and gas exports, increased by 17.6% compared to the corresponding period of last year.
Urea (163.5 million US dollars) was the first in the list of non-oil sector goods exported during January-September 2022. In this list, cotton seed (US$147.1 million) was ranked second, and tomato (US$134.3 million) was ranked third.
During January-September 2022, 602.2 million US dollars to the Russian Federation, 511.6 million US dollars to Turkey, 144.6 million US dollars to Georgia, 136.3 million US dollars to the Swiss Confederation, and 63.8 million US dollars to the United States. non-oil sector goods worth million US dollars were exported.
Exports in September 2022 amounted to 3.3 billion US dollars, and exports in the non-oil sector amounted to 231.2 million US dollars. In September 2022, exports of food products increased by 7.4% to 49.7 million US dollars, and exports of non-food products increased by 1.7% to 181.6 million US dollars.
In September 2022, the Russian Federation (US$ 74.6 million) rose to the first place in the list of countries that exported the most goods from the non-oil sector. In this list, Turkey (20.5 million US dollars) was second and Georgia (18.5 million US dollars) was third.
In the list of goods belonging to the non-oil sector exported in September 2022, other substances of primary form formed as a result of polymerization (US$ 21.4 million) were the first, urea (US$ 21.3 million) was the second, and gold (US$ 18.4 million USD) was the third.
"Export Review" compiled a rating of both non-state and state-owned exporting subjects in the non-oil sector in January-September 2022.
The following companies are represented in the top ten in the rating of non-state exporting entities prepared for January-September 2022: "MKT Ishtishlat Kommersiya" LLC, "Azerbaijan International Mining Company Limited Company" Representative Office in the Republic of Azerbaijan, "Baku Steel Company" LLC, "Mors Trading" LLC, "Almeyva", "STP Aluminum" LLC, Shirinov Elvin Valeh oghlu, "P-Agro" LLC, "Rose Servis" LLC, "Shimal AgroPark" LLC.
The list of state-owned companies participating in export operations in the non-oil sector is headed by the "Marketing and Economic Operations Department" of the State Oil Company of the Republic of Azerbaijan. The following companies are represented in this list: "Socar Polymer" LLC, "Azeraluminium" LLC, "AzerGold" LLC, "Azerpambig Agrarian Industrial Complex" LLC, "Azerenergy" ATSC, "Azerbaijan Airlines" LLC, "Azeripak" LLC, "Department of Geophysics and Geology", State Energy Service of Nakhchivan MR.
In January-September 2022, "Azerkosmos" exported services worth 19.3 million US dollars (satellite telecommunication services and optical satellite services) to 38 countries of the world. Azerkosmos' income from service export made up 82 percent of its total income. In September 2022, "Azercosmos" exported services worth 2.1 million US dollars to 35 countries of the world.
The top five exports of satellite telecommunication and optical satellite services during January-September 2022 are the United Kingdom with 5 million US dollars, France with 3.9 million US dollars, Luxembourg with 3.3 million US dollars, 1.8 million US dollars UAE with USD 1.1 million and Pakistan with USD 1.1 million.
In September 2022, the volume of transactions carried out by foreign citizens using bank cards in our country amounted to 155.5 million manats. In January-September 2022, foreigners made 1.7 billion manat transactions using bank cards.
In January-September 2022, the Azexport.az portal received export orders worth 356.3 million US dollars. In September 2022, the value of export orders entered on the Azexport.az portal amounted to 35.1 million US dollars. In September 2022, the export orders made to the Azexport.az portal included apples, dates, walnuts, tomatoes, dried fruits, butter, engine oil, construction materials, aluminum alloys, wheat bran, rice, pomegranates, nuts, etc. products prevailed. For information, let's note that from January 2017 to September 30, 2022 (within 69 months), the value of export orders received on the Azexport.az portal from 145 countries of the world amounted to 3.048 billion US dollars.
It was also stated in the "Export Review" that in October 2022, the value of non-oil exports carried out through the "One Window" Export Support Center was 19.7 million US dollars.