“İxrac İcmalı”nın aprel sayı təqdim olunub
“İxrac icmalı”nın aprel sayına əsasən, 2022-ci ilin yanvar-mart ayları ərzində Azərbaycanın ixracı 8 mlrd. ABŞ dolları, qeyri-neft sektoru üzrə 727,2 mln. ABŞ dolları təşkil edib. Qeyri-neft sektoru üzrə ixrac 2021-ci il ilə müqayisədə 225,6 mln. ABŞ dolları və ya 45% artıb.
2022-ci ilin yanvar-mart ayları ərzində meyvə-tərəvəz məhsulları ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 28,5% artaraq 124,9 milyon ABŞ dolları təşkil edib. Müvafiq dövr ərzində kimya sənayesi məhsullarının ixracı 10 dəfə, alüminium və ondan hazırlanan məmulatların ixracı 63,9%, qara metallar və onlardan hazırlanan məmulatların ixracı 48,7%, pambıq iplik ixracı 29,3%, pambıq lifi ixracı isə 5,6% artıb.
2022-ci ilin yanvar-mart ayları ərzində ixrac edilən qeyri-neft sektoruna aid malların siyahısında pambıq mahlıcı (72,2 milyon ABŞ dolları) birinci olub. Bu siyahıda karbamid (53,2 milyon ABŞ dolları) ikinci, qabığı təmizlənmiş meşə fındığı (39,5 milyon ABŞ dolları) isə üçüncü yerdə qərarlaşıb.
2022-ci ilin yanvar-mart ayları ərzində Türkiyəyə 255,2 milyon ABŞ dolları, Rusiya Federasiyasına 149,4 milyon ABŞ dolları, Gürcüstana 47,4 milyon ABŞ dolları, İsveçrə Konfederasiyasına 33,3 milyon ABŞ dolları və ABŞ-a isə 28,9 milyon ABŞ dolları dəyərində qeyri-neft sektoruna aid mal ixrac olunub.
2022-ci ilin mart ayı üzrə ixrac 2 mlrd ABŞ dolları təşkil edib. Qeyri-neft sektoru üzrə ixracda artım 55,9% təşkil etməklə 265,5 mln ABŞ dolları olub. 2022-ci ilin mart ayı ərzində yeyinti məhsulları üzrə ixrac ötən ilin müvafiq ayı ilə müqayisədə 13,6% artaraq 48,8 milyon ABŞ dolları, qeyri-yeyinti məhsulları üzrə isə 70,1% artaraq 216,7 milyon ABŞ dolları təşkil edib.
2022-ci ilin mart ayında qeyri-neft sektoruna aid ən çox mal ixrac edilən ölkələrin siyahısında Türkiyə (101,9 milyon ABŞ dolları) birinciliyə yüksəlib. Bu siyahıda Rusiya Federasiyası ikinci (30,4 milyon ABŞ dolları) və Gürcüstan üçüncü (19,3 milyon ABŞ dolları) olub.
2022-ci ilin mart ayında ixrac edilən qeyri-neft sektoruna aid malların siyahısında karbamid (23,9 milyon ABŞ dolları) birinci, pambıq mahlıcı (21,1 milyon ABŞ dolları) ikinci və polimerləşmə nəticəsində əmələ gələn ilkin formalı digər maddələr (18,6 milyon ABŞ dolları) üçüncü olub.
“İxrac İcmalı” tərəfindən qeyri-neft sektoru üzrə 2022-ci ilin yanvar-mart aylarında həyata keçirilən ixracla bağlı həm qeyri-dövlət, həm də dövlətə məxsus ixracatçı subyektlərin reytinqi tərtib edilib.
2022-ci ilin yanvar-mart ayları üzrə hazırlanan qeyri-dövlət ixracatçı subyektlərin reytinqində ilk onluqda aşağıdakı şirkətlər təmsil olunurlar: “MKT İstehsalat Kommersiya” MMC, “Azərbaycan İnterneyşnl Mayninq Kompani Limited Şirkəti”nin Azərbaycan Respublikasındakı Nümayəndəliyi, “P-Aqro” MMC, “Aqrovest” MMC, “Çinar Aqro” MMC, “Mors Trading” MMC, “STP Alüminium” MMC, “Product Service” MMC, “ZR-78 Company” MMC, “Azərbaycan Şəkər İstehsalat Birliyi” MMC.
Qeyri-neft sektoru üzrə ixrac əməliyyatlarında iştirak edən dövlətə məxsus olan şirkətlərin siyahısına isə Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin “Marketinq və İqtisadi Əməliyyatlar İdarəsi” başçılıq edir. Daha sonra bu siyahıda aşağıdakı şirkətlər təmsil olunurlar: “Socar Polymer” MMC, “Azəralüminium” MMC, “Azərenerji” ATSC, Azərpambıq Aqrar Sənaye Kompleksi” MMC, “AzerGold” QSC, “Azəripək” MMC, “Azərbaycan Hava Yolları” QSC, “Geofizika və Geologiya İdarəsi”, Naxçıvan MR Dövlət Energetika Xidməti.
2022-ci ilin yanvar-mart aylarında “Azərkosmos” ASC tərəfindən dünyanın 31 ölkəsinə 6,2 milyon ABŞ dolları dəyərində xidmət (peyk telekommunikasiya xidmətləri və optik peyk xidmətləri) ixrac edilib. “Azərkosmos” ASC-nin xidmət ixracından əldə etdiyi gəlir onun ümumi gəlirlərinin 86 faizini təşkil edib. 2022-ci ilin mart ayında isə “Azərkosmos” ASC dünyanın 30 ölkəsinə 2,1 milyon ABŞ dolları dəyərində xidmət ixrac edib.
2022-ci ilin yanvar-mart ayları ərzində peyk telekommunikasiya və optik peyk xidmətlərinin ixracının ilk beşliyində isə 1,6 milyon ABŞ dolları ilə Birləşmiş Krallıq, 1,1 milyon ABŞ dolları ilə Fransa, 1,1 milyon ABŞ dolları ilə Lüksemburq, 0,6 milyon ABŞ dolları ilə BƏƏ və 0,4 milyon ABŞ dolları ilə Pakistan qərarlaşıb.
2022-ci ilin mart ayında xarici vətəndaşların bank kartları vasitəsi ilə ölkəmizdə apardıqları əməliyyatların həcmi 158,5 milyon manat təşkil edib. 2022-ci ilin yanvar-mart aylarında isə əcnəbilər bank kartları vasitəsi ilə 549,7 milyon manatlıq əməliyyat aparıblar.
2022-ci ilin yanvar-mart aylarında Azexport.az portalına 132,6 milyon ABŞ dolları dəyərində ixrac sifarişləri daxil olub. 2022-ci ilin mart ayında Azexport.az portalına daxil olan ixrac sifarişlərinin dəyəri isə 48,7 milyon ABŞ dolları təşkil edib. 2022-ci ilin mart ayında Azexport.az portalına edilən ixrac sifarişlərinin tərkibində toyuq tibbi tənzif, zəli, tikinti materialları, tütün, buğda unu, qarğıdalı yağı, günəbaxan yağı, kartof, çiyələk və s. məhsullar üstünlük təşkil edib. Məlumat üçün qeyd edək ki, 2017-ci ilin yanvar ayından 2022-ci ilin 31 mart tarixinə kimi (63 ay ərzində) Azexport.az portalına dünyanın 145 ölkəsindən daxil olan ixrac sifarişlərinin dəyəri 2,94 milyard ABŞ dolları təşkil edib.
Həmçinin “İxrac İcmalı”nda göstərilib ki, 2022-ci ilin aprel ayında “Bir Pəncərə” İxraca Dəstək Mərkəzi vasitəsi ilə həyata keçirilən qeyri-neft ixracının dəyəri 29,2 milyon ABŞ dolları olub.

The April issue of “Exports review” has been presented
According to the April issue of the "Export Review", in January-March 2022, Azerbaijan's exports amounted to 8 billion USD, 727,2 mln USD in the non-oil sector. Exports in the non-oil sector amounted to 225,6 million USD compared to 2021 or increased by 45%.
In January-March 2022, fruit and vegetable production increased by 28,5% compared to the same period of last year and amounted to 124,9 million USD. During the relavant period, exports of chemical products increased by 10 times, aluminum and aluminum products by 63.9%, ferrous metals and their products by 48.7% cotton fiber by 29.3%, cotton yarn by 5.6%.
In January-MArch 2022, cotton wool (72,2 million US dollars) took first place among exported products of the non-oil sector, carbamide was second (53,2 million US dollars) and shelled hazelnut was third (39,5 million US dollars).
In January-March 2022, 255,2 million USD worth of non-oil goods were exported to Turkey, 149,4 million USD to the Russian Federation, 47,4 million USD to Georgia, 33,3 million USD to Swiss Confederation, 28,9 million USD to USA.
In March 2022, exports amounted to $ 2 billion. Exports in the non-oil sector increased by 55.9% to $ 265,5 million. In March 2022, exports of food products increased by 13.6% compared to the same month of last year to $ 48,8 million, and non-food products increased by 70.1% to $ 216,7 million.
In March 2022, Turkey (101,9 million US dollars) topped the list of countries where the largest part of non-oil goods are exported. Russian Federation was second (30,4 million US dollars) and Georgia was third (19,3 million US dollars).
In March 2022, carbamide (23,9 million US dollars) took first place among exported products of the non-oil sector, cotton wool was second (21,1 million US dollars) and other primary substances formed as a result of polymerization were third (18,6 million US dollars).
The Export Review has compiled a ranking of both non-governmental and governmental exporters in the non-oil sector in January-March 2022.
The top ten companies in the ranking of non-governmental exporters in January-February 2022 are the following: “MKT Industrial Commerce LLC”, Representation of “Azerbaijan International Mining Company Limited” in the Republic of Azerbaijan, “P-Agro” LLC, “Agrovest” LLC, “Chinar Agro” LLC, "Mors Trading" LLC, "STP Alüminium" LLC, “Product Service” LLC, “ZR-78 Company” LLC, “Azerbaijan Sugar Production Association” LLC.
In January-March 2022, Azercosmos OJSC exported services (satellite telecommunication and optical services) worth 6,2 million US dollars to 31 countries of the world. Profit earned from the export of services amounted to 86 percent of the total profit of Azercosmos OJSC. In March 2022, Azercosmos OJSC exported services worth 2,1 million US dollars to 30 countries of the world.
In January-March 2022, the top five in exporting satellite telecommunication and optical services were United Kingdom (1,6 million US dollars), France (1,1 million US dollars), Luxembourg (1,1 million US dollars), UAE (0,6 million US dollars), and Pakistan (0,4 million US dollars).
In March 2022, the total cost of operations made by foreign citizens through bank cards in our country amounted to 158,5 million manats. In general, in January-March 2022, this figure was 549,7 million manats.
The total amount of export orders submitted to the Azexport.az portal in January-March 2022 amounted to 132,6 million US dollars. In March 2022, the volume of export orders received by the portal amounted to 48,7 million US dollars. In March 2022, the list of most ordered goods from Azexport.az portal included cottonseed chicken, medical gown, leech, building materials, tobacco, wheat flour, corn oil, sunflower oil, potatoes, strawberries, etc. From January 2017 to March 31, 2022 (for 63 months), the value of export orders received by the portal Azexport.az from 145 countries amounted to 2,94 billion US dollars.
At the same time, according to the Export Review, during April 2022, the total cost of the non-oil export implemented through the One-Stop-Shop Export Support Center was 29,2 million US dollars.