“İslahat icmalı” Azərbaycanın bu ilki beynəlxalq reytinqlərinə həsr olunub
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin İslahat İcmalının xüsusi buraxılışı Prezident İlham Əliyevin apardığı islahatlar nəticəsində ölkənin 2021-ci ildə beynəlxalq reytinqlərdə mövqeyinin yüksəlməsinə həsr olunub.
Hesabatda göstərilir ki, Azərbaycanın mövqeyi “Doing business 2020” hesabatında 6 pillə yüksələrək 190 ölkə arasında 28-ci olub. “Heritage Fondu” tərəfindən hazırlanan “İqtisadi Azadlıq İndeksi 2021” hesabatında Azərbaycan 172 ölkə arasında 38-ci yerdə qərarlaşıb. 2021-ci ildə açıqlanmış Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqının (ITU) “Qlobal kibertəhlükəsizlik indeksi 2020”də Azərbaycan 15 pillə irəliləyib. “Uşaq Hüquqları Fondu” və “Erasmus Rotterdam İnstitutu”nun “Uşaq Hüquqları İndeksi 2021” hesabatına görə Azərbaycan 2020-ci illə müqayisədə 3 pillə irəliləyib. UNESCAP-ın “Transsərhəd kağızsız ticarətə hazırlığın qiymətləndirilməsi” layihəsinin cari il üzrə sorğusunun nəticəsinə görə Azərbaycan regional liderliyini qoruyub.

The Reforms Review Is Dedicated to Current Year’s International Rankings of Azerbaijan
A special issue of the Reforms Review of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication is dedicated to improved positions of Azerbaijan in international rankings due to reforms implemented by President Ilham Aliyev.
The report demonstrates that Azerbaijan has moved 6 steps forward in Doing Business 2020 and is 28th among 190 countries. In the Economic Freedom Index 2021 prepared by the Heritage Foundation, Azerbaijan ranks 38th out of 172 countries. Azerbaijan has moved up 15 positions in the International Telecommunication Union's (ITU) Global Cyber Security Index 2020, announced in 2021. According to the KidsRights Index 2021 of the KidsRights Foundation and the Erasmus Institute Rotterdam, Azerbaijan has moved up three places compared to 2020. According to the results of this year’s survey of UNESCAP "Readiness assessment for cross-border paperless trade" Project, Azerbaijan has maintained leadership in the region.