“İqtisadi artım” kitabı nəşr edilib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktoru, iqtisad elmləri doktoru, professor Vüsal Qasımlının “İqtisadi artım” adlı kitabı işıq üzü görüb. Kitaba Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasının Elmi Şurasının qərarı ilə dərslik statusu verilib. “İqtisadi artım” kitabı Azərbaycanın aparıcı korporativ bankı olan “PAŞA Bank”ın maliyyə dəstəyilə nəşr edilib. Kitabın əhəmiyyəti ondadır ki, həm dərslik olaraq ali məktəblərdə iqtisadi artım və iqtisadi inkişaf fənlərinin tədrisində və tədqiqatlarda yararlı olacaq, həm də iqtisadi siyasətin formalaşmasında iştirak edən şəxslər tərəfindən istifadə ediləcək. “İqtisadi artım” kitabı nəzəri-konseptual və praktik məsələləri əhatə etməklə, makro, mezo və mikro səviyyədə iqtisadi böyümənin mahiyyətini açır və müvafiq tövsiyyələri təqdim edir.
Kitabda qeyd edilir ki, iqtisadi artım üçün sərmayənin rolu bəlli bir nöqtəyə qədərdir. Uzunmüddətli dönəmdə iqtisadi artımın drayveri investisiya, əmək resursları və təbii ehtiyatlar deyil, məhsuldarlıqdır, yalnız bu halda eyni həcmdə istehsal amili ilə daha çox iqtisadi artımı təmin etmək olar. Əgər iqtisadiyyat səmərəli fəaliyyət göstərsə, sərmayəni də, ixtisaslı əməyi də cəlb edəcək. Bunun üçün ölkədə sabitlik, institutların keyfiyyəti, insan kapitalı, infrastruktur, əlverişli biznes mühiti, bazarlara çıxış, qlobal dəyər zəncirlərində iştirak, inkişafı tətikləyən mədəni kodlar, mədəni-etnik müxtəliflik, identiklik, narrativlər, davranış iqtisadiyyatı və sosial kapital kimi amillər nəzərə alınmalıdır. Hər bir ölkə sadalanan amillərdən yalnız özünəməxsus "buket" hazırlamaqla iqtisadi artımı təmin edə bilər.
“İqtisadi artım” kitabının xarici və yerli beyin mərkəzləri və universitetlərdə, habelə beynəlxalq qurumlar və biznes dairələrində təqdimatlarına start verilib.

The Book “Economic Growth” Has Been Published
The book "Economic Growth" written by Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, Doctor of Economics, Professor Vusal Gasimli has been published. The Scientific Council of the Academy of Public Administration under the President of the Republic of Azerbaijan approved “Economic Growth” as a textbook. The book was published with financial support of PASHA Bank - a leading corporate bank of Azerbaijan. The book can be used as a textbook for research works and teaching economic growth and economic development subjects at universities. Also, those involved in the formation of economic policy can refer to the book. By covering theoretical, conceptual and practical issues, the book "Economic Growth" reveals the essence of economic growth at the macro, meso and micro levels and provides relevant recommendations.
The book notes that the role of investment in economic growth is to some extent. In the long run, the driver of economic growth is not investment, labor and natural resources, but productivity. It is the productivity that can allow ensuring more economic growth with the same factor of production. If an economy functions efficiently, it will attract both investments and skilled labor force. For this purpose, such factors as stability, quality of institutions, human capital, infrastructure, favorable business environment, access to markets, participation in global value chains, cultural codes triggering development, cultural and ethnic diversity, identity, narratives, behavioral economics, and social capital must be taken into account. Each country can ensure economic growth by creating own “bouquet” from the factors listed above.
The presentation of the book "Economic Growth" has started in foreign and local think tanks and universities, as well as in international organizations and business circles.