İİTKM və TDT-nin təşkilatçılığı ilə Bakıda “Türk Dövlətləri Təşkilatının Aparıcı Milli Analitik Mərkəzlərinin II Beynəlxalq Konfransı” keçiriləcək
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) və Türk Dövlətləri Təşkilatının (TDT) birgə təşkilatçılığı ilə 16 sentyabr 2026-cı il tarixində Gülüstan sarayında “Türk Dövlətləri Təşkilatının Aparıcı Milli Analitik Mərkəzlərinin II Beynəlxalq Konfransı” keçiriləcək.
“Türk Dövlətləri Təşkilatında iqtisadi əməkdaşlığın davamlı məsləhətləşmələr və birgə tədqiqatlar vasitəsilə gücləndirilməsi” mövzusuna həsr olunmuş konfrans qlobal iqtisadi sistemdə baş verən transformasiyalar fonunda Türk dövlətləri arasında iqtisadi inteqrasiyanın dərinləşdirilməsi, ortaq tədqiqat platformalarının yaradılması və institusional əməkdaşlığın gücləndirilməsi məqsədini daşıyır.
Konfransın açılış mərasimində Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi – Prezident Administrasiyasının Xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Hikmət Hacıyev, Türk Dövlətləri Təşkilatının Baş katibi Kubanıçbek Ömüralıyev və İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktoru, professor Vüsal Qasımlının çıxışları nəzərdə tutulur.
Tədbir yüksək səviyyəli beynəlxalq platforma kimi dövlət qurumlarının nümayəndələrini, aparıcı analitik mərkəzlərin rəhbərlərini, akademik dairələri, beynəlxalq təşkilatların təmsilçilərini, maliyyə institutlarını və biznes ictimaiyyətini bir araya gətirəcək. Konfransın məqsədi yalnız elmi və analitik müzakirələrin təşkili deyil, həm də Türk dünyasında uzunmüddətli tədqiqat şəbəkələrinin formalaşdırılması, ekspertlər arasında davamlı dialoqun inkişaf etdirilməsi və siyasət qərarlarının elmi əsaslarla dəstəklənməsinə töhfə verməkdir.
Konfrans proqramına uyğun olaraq üç əsas panel təşkil olunacaq. Birinci paneldə Orta Dəhlizin regional inteqrasiya və infrastruktur əsaslı inkişafın katalizatoru kimi rolu, ikinci paneldə Türk Dövlətləri Təşkilatı ölkələri arasında ticarət-iqtisadi əlaqələrin mövcud vəziyyəti və inkişaf potensialı, üçüncü paneldə isə dayanıqlı inkişaf naminə innovasiya, iqtisadi transformasiya, rəqəmsallaşma və süni intellekt əsaslı inkişaf modelləri müzakirə ediləcək. Panel sessiyalarında Türk Dövlətləri Təşkilatına üzv və müşahidəçi ölkələrin aparıcı beyin mərkəzlərinin rəhbərləri, tanınmış alimlər və beynəlxalq ekspertlər çıxış edəcəklər.
“Türk Dövlətləri Təşkilatının Aparıcı Milli Analitik Mərkəzlərinin II Beynəlxalq Konfransı”nın nəticələrinin Türk dünyasında iqtisadi inteqrasiyanın dərinləşdirilməsinə, ortaq iqtisadi məkanın formalaşmasına, tədqiqat və innovasiya əməkdaşlığının genişlənməsinə, eləcə də "Türk Dünyası Vizyonu–2040" sənədində müəyyən edilmiş strateji hədəflərin həyata keçirilməsinə töhfə verəcəyi gözlənilir.

The 2nd International Conference of Leading National Think Tanks of the Organization of Turkic States Will Be Held in Baku Jointly Organized by CAERC and OTS
Jointly organized by the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) and the Organization of Turkic States (OTS), the "2nd International Conference of Leading National Think Tanks of the Organization of Turkic States" will be held on September 16, 2026, at the Gulustan Palace.
Dedicated to the theme "Strengthening Economic Cooperation in the Organization of Turkic States through Continuous Consultations and Joint Research," the conference aims to deepen economic integration among Turkic states against the backdrop of transformations occurring in the global economic system, establish shared research platforms, and reinforce institutional cooperation.
The opening ceremony of the conference is scheduled to feature speeches by Hikmat Hajiyev, Assistant to the President of the Republic of Azerbaijan and Head of the Foreign Policy Affairs Division of the Presidential Administration; Kubanychbek Omuraliev, Secretary General of the Organization of Turkic States; and Professor Vusal Qasimli, Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication.
As a high-level international platform, the event will bring together representatives of state entities, heads of leading think tanks, academic circles, representatives of international organizations, financial institutions, and the business community. The objective of the conference is not only to organize scientific and analytical discussions, but also to form long-term research networks in the Turkic world, foster continuous dialogue among experts, and contribute to supporting policy decisions with scientific foundations.
In accordance with the conference agenda, three main panels will be organized. The first panel will discuss the role of the Middle Corridor as a catalyst for regional integration and infrastructure-based development; the second panel will examine the current state and development potential of trade and economic relations among OTS countries; and the third panel will address innovation, economic transformation, digitalization, and artificial intelligence-based development models for sustainable development. Heads of leading think tanks, renowned scholars, and international experts from member and observer states of the Organization of Turkic States will deliver speeches during the panel sessions.
The outcomes of the "2nd International Conference of Leading National Think Tanks of the Organization of Turkic States" are expected to contribute to deepening economic integration in the Turkic world, forming a shared economic space, expanding research and innovation cooperation, as well as advancing the strategic goals outlined in the "Turkic World Vision – 2040" document.
For detailed information about the conference and registration: https://turkicthinktanks.ereforms.org/