İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) Türk Dünyası Araşdırmaları Mərkəzinin rəhbəri Vüsalə Cəfərova Bakıda keçirilən 2-ci Azərbaycan Halal Biznes (AZHAB) Forumunda “Qafqaz və Mərkəzi Asiyada halal turizmin inkişafında tarixi irsin rolu” mövzusunda panelin moderatoru olub.
Paneldə Türk Dövlətləri Təşkilatının Baş katibinin müavini Merey Mukajan başda olmaqla bir sıra ölkələrdən nümayəndələr çıxış ediblər. Müzakirələrdə regionun çoxəsrlik mədəni və dini irsinin sülh, multikulturalizm və halal turizmin davamlı inkişafına töhfəsi ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
“Halal sənaye sürətlə dəyişən dünyada dayanıqlılığın mənbəyi kimi” mövzusuna həsr olunan builki forumda 30-dan çox ölkədən rəsmi şəxslər, beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri, ekspertlər, akademik dairələrin təmsilçiləri və sahibkarlar iştirak edir. İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi və Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) təşkilatçılığı ilə keçirilən tədbirin məqsədi investisiya və ticarət sahəsində yeni əməkdaşlıqların qurulması, fikir və təcrübə mübadiləsinə şərait yaratmaq, həmçinin Azərbaycana və regiona xarici sərmayələrin cəlb edilməsini təşviq etməkdir.

The head of a department at CAERC moderated a session at the 2nd AZHAB Forum
Vusala Jafarova, Head of the Center for Turkic World Studies of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), served as a moderator of the panel titled “The Role of Historical Heritage in the Development of Halal Tourism in the Caucasus and Central Asia” at the 2nd Azerbaijan Halal Business (AZHAB) Forum held in Baku.
The panel featured speeches by representatives from several countries, including Deputy Secretary-General of the Organization of Turkic States, Merey Mukajan. The discussions focused on the contribution of the region’s centuries-old cultural and religious heritage to peace, multiculturalism, and the sustainable development of halal tourism.
This year’s forum, held under the theme “The Halal Industry as a Source of Sustainability in a Rapidly Changing World,” brought together officials from more than 30 countries, representatives of international organizations, experts, members of academia, and entrepreneurs.
Supported by the Ministry of Economy and organized by the Small and Medium Business Development Agency (KOBIA), the event aims to foster new partnerships in investment and trade, facilitate the exchange of ideas and experiences, and promote foreign investment in Azerbaijan and the wider region.