İİTKM-in sektor müdiri Çində süni intellekt üzrə beynəlxalq seminarda iştirak edib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) Monitorinq və qiymətləndirmə şöbəsinin sektor müdiri Elşən Yusifli Çinin Nankin (Nanjing) şəhərində keçirilən “İnkişaf etməkdə olan ölkələrdə süni intellektin qurulması” adlı seminarda iştirak edib.
Seminar iştirakçıların süni intellekt və rəqəmsal siyasət üzrə peşəkar bacarıqlarının artırılması, Çinin texnoloji innovasiyalar və süni intellekt sahəsindəki qabaqcıl təcrübələrinin öyrənilməsi, tərəfdaş ölkələr arasında rəqəmsal əməkdaşlığın təşviq edilməsi və digər müvafiq sahələri əhatə edib.
Seminar çərçivəsində auditoriya mühazirələri və praktiki təlimlərlə yanaşı, Çinin əsas texnoloji innovasiya mərkəzlərindən sayılan Hefei şəhərinə, habelə süni intellekt və robot texnologiyası sistemlərinin tətbiqi ilə məşğul olan dövlət və özəl sənaye müəssisələrinə sahəvi səfərlər təşkil olunub. Təlimlərdə süni intellektin idarəetmə və etika çərçivələri, ağıllı istehsalat (“smart manufacturing”) və rəqəmsal transformasiya trendləri geniş müzakirə edilib.
Seminarın yekununda iştirakçı ölkələrin nümayəndələrinin təqdimatları zamanı Elşən Yusifli “Dövlət proqramlarının monitorinqi və qiymətləndirilməsində süni intellektin tətbiqi” mövzusunda məruzə ilə çıxış edərək, bu istiqamətdə İİTKM-in qabaqcıl təcrübəsini auditoriyanın diqqətinə çatdırıb.
Tədbirdə ölkəmizi İİTKM-lə yanaşı, Azərbaycan Respublikasının Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyi və Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətinin nümayəndələri təmsil ediblər.

Elshan Yusifli, Sector Head of the Monitoring and Evaluation Department at the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), has participated in a seminar titled "Building Artificial Intelligence in Developing Countries," held in Nanjing, China.
The seminar covered the enhancement of participants' professional skills in artificial intelligence and digital policy, the study of China's advanced practices in technological innovation and AI, the promotion of digital cooperation among partner countries, and other relevant areas.
As part of the seminar, classroom lectures and practical training sessions were complemented by field visits to Hefei — one of China's leading centers of technological innovation — as well as to state and private industrial enterprises engaged in the application of AI and robotics systems. Training sessions featured extensive discussion of AI governance and ethics frameworks, smart manufacturing, and digital transformation trends.
At the closing ceremony, during presentations by representatives of participating countries, Elshan Yusifli delivered a report on the topic "Application of Artificial Intelligence in the Monitoring and Evaluation of State Programmes," presenting CAERC's advanced experience in this field to the audience.
Azerbaijan was represented at the event by CAERC alongside delegations from the Ministry of Digital Development and Transport of the Republic of Azerbaijan, the Ministry of Agriculture of the Republic of Azerbaijan, the Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan, and the State Tax Service under the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan.