İİTKM-in nümayəndəsi Çində nəqliyyat sahəsi üzrə beynəlxalq seminarda iştirak edib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) Monitorinq və qiymətləndirmə şöbəsinin Səmərəliliyin qiymətləndirilməsi sektorunun müdiri Arzu Süleymanov Çin Xalq Respublikasında keçirilən “Bir kəmər, bir yol” ölkələri üçün ictimai nəqliyyatın tikintisi, planlaşdırılması və idarə olunması” adlı beynəlxalq seminarda iştirak edib.
Çin Xalq Respublikasının Ticarət Nazirliyinin dəstəyi və Şandun Xarici Ticarət Peşə Liseyinin təşkilatçılığı ilə keçirilən tədbir çərçivəsində iştirakçılar Çinin müasir nəqliyyatının inkişaf tarixi, magistral yolların layihələndirilməsi, yol infrastrukturları və materialları, tikinti təhlükəsizliyi, nəqliyyat layihələrinin qiymətləndirilməsi, yaşıl nəqliyyatın planlaşdırılması və əşyaların interneti (IoT) tətbiqləri kimi mövzular üzrə mühazirələr dinləyib, həmçinin Şandun Yüksək Sürət Qrupu, Syanq-Çanq (Jiaoji) Dəmir Yolu Muzeyi və İctimai Nəqliyyat Muzeyi kimi müxtəlif dövlət qurumları, strateji müəssisələr və nəqliyyat infrastrukturlarına tədris səfərlərində iştirak ediblər.
Arzu Süleymanov seminarın yekun mərhələsində iştirakçılar tərəfindən qrup şəklində ölkə təqdimatlarının hazırlanması prosesində fəal iştirak edib. Sözügedən təqdimatda İİTKM tərəfindən uğurla həyata keçirilən dövlət proqramlarının monitorinq və qiymətləndirilməsi mexanizmlərinə, həmçinin qurum tərəfindən mütəmadi olaraq hazırlanan “Nəqliyyat icmalı” materiallarına geniş yer verilib, bu təcrübələr beynəlxalq tərəfdaşların diqqətinə çatdırılıb.
Qeyd edək ki, beynəlxalq proqramda İİTKM-lə yanaşı, Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi və Dövlət Gömrük Komitəsinin nümayəndələri də iştirak ediblər.

Arzu Suleymanov, Head of the Evaluation of efficiency sector within the Monitoring and Evaluation Division at the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), participated in the international seminar titled "Construction, Planning, and Management of Public Transportation for Belt and Road Countries," held in the People's Republic of China.
Organized by the Shandong Foreign Trade Vocational College with the support of the Ministry of Commerce of the People's Republic of China, the event featured lectures on modern transport development history in China, highway design, road infrastructure and materials, construction safety, evaluation of transport projects, green transport planning, and Internet of Things (IoT) applications. Participants also undertook study tours to various state institutions, strategic enterprises, and transport infrastructure sites, including the Shandong High-Speed Group, the Jiaoji Railway Museum, and the Public Transport Museum.
During the final phase of the seminar, Arzu Suleymanov actively contributed to group-based country presentations prepared by the participants. The presentation highlighted the monitoring and evaluation mechanisms for state programs successfully implemented by CAERC, as well as the "Transport Review" reports regularly published by the institution, bringing these practices to the attention of international partners.
It should be noted that alongside CAERC, representatives from the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan, the Ministry of Digital Development and Transport, and the State Customs Committee also took part in this international program.