İİTKM-in icraçı direktorunun müavini Ramil Hüseyn: "“Yaşıl enerji” layihələrinin ölkəmiz üçün siyasi, iqtisadi, sosial və ekoloji faydaları var"
“Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nda əksini tapan “Yaşıl enerji məkanı” məqsədi üzrə əsas hədəf indikatoru elektrik enerjisi istehsalının qoyuluş gücündə bərpa olunan enerji mənbələrinin payının 2021-ci ildəki 17,3 faizdən 2026-cı ilədək 24 faizə, 2030-cu ilə kimi isə 30 faizə çatdırılmasıdır. Məhz bu hədəfə nail olmaq üçün işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə “yaşıl enerji” zonası yaradılır, bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadənin artırılması üçün “Masdar”, “ACWA Power”, “China Gezhouba Group Overseas Investment”, “Total Energies”, “Nobel Energy Management”, BP kimi şirkətlərlə əməkdaşlıq edilir. Bu baxımdan 230 MVt gücündə olan “Qaradağ” Günəş Elektrik Stansiyasının istismara verilməsi əlamətdar haldır.
Bu fikirləri AZƏRTAC-a açıqlamasında İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktorun müavini, iqtisad elmləri doktoru Ramil Hüseyn deyib.
O, xüsusilə vurğulayıb ki, bu “yaşıl enerji” layihələrinin həyata keçirilməsinin ölkəmiz üçün siyasi, iqtisadi, sosial və ekoloji faydaları var: “Nəzərə alaq ki, Azərbaycan “Xəzər-Avropa Yaşıl Enerji Dəhlizi”nin yaradılması istiqamətində tədbirlər görüb və yaxın gələcəkdə “yaşıl enerji”ni ixrac etməyi hədəfləyir. Bunun ölkəmiz üçün həm siyasi, həm də iqtisadi faydaları olacaq. Eyni zamanda, “Qaradağ” Günəş Elektrik Stansiyası 262 milyon ABŞ dolları dəyərində xarici sərmayə hesabına tikilib. Yəni bu stansiyanın tikintisi üçün ölkəmizə xarici sərmayə gəlib və yeni iş yerlərinin açılmasına, hər il 500 milyon kilovat-saat elektrik enerjisi istehsal edilməsinə imkan yaradılıb. Bu isə sözügedən layihənin iqtisadi və sosial faydalarının göstəricisidir. Digər tərəfdən bu stansiya 110 milyon kubmetr həcmində təbii qaza qənaət edilməsinə və atmosferə atılan karbon emissiyasının hər il 200 min ton azaldılmasına səbəb olacaq. Göründüyü kimi, bu da “Qaradağ” Günəş Elektrik Stansiyasının tikilməsinin ekoloji faydasını göstərir və ölkəmizin istixana qazı emissiyalarını 40 faizədək azaltmaq öhdəliyinin vaxtında icrasına töhfə verəcək”.
R.Hüseyn qeyd edib ki, “Qaradağ” Günəş Elektrik Stansiyasının istismara verilməsi, həm də Azərbaycanda bu sahənin xarici investorlar üçün cəlbediciliyinin artmasına xidmət edəcək.
“Artıq növbəti mərhələdə “ACWA Power”in və digər şirkətlərin də ölkəmizdə “yaşıl enerji” istehsalına başladığının şahidi olacağıq. Son iki il ərzində Azərbaycanda “yaşıl enerji” istehsalının artırılması ilə bağlı görülən işlər nəticəsində portfel diversifikasiya edilib, risk ehtimalı azaldılıb və bu sahədə davamlı inkişaf üçün zəmin formalaşdırılıb. Ümumiyyətlə, ölkəmizdə icra olunması hədəflənən “yaşıl enerji” layihələrinin siyasi, iqtisadi, sosial və ekoloji faydaları böyükdür və yaxın gələcəkdə bunun Azərbaycanın inkişafına töhfəsini daha çox hiss edəcəyik", - deyə Ramil Hüseyn fikrini yekunlaşdırıb.

Ramil Huseyn, Deputy executive director of the CAERC: "Green energy" projects have political, economic, social and ecological benefits for our country
The main target indicator for the "Green energy space" goal reflected in the "Socio-economic development strategy of the Republic of Azerbaijan in 2022-2026" is the increase of the share of renewable energy sources in the installed capacity of electricity production from 17.3 percent in 2021 to 2026 to 24 percent, and to 30 percent by 2030. In order to achieve this goal, a "green energy" zone is being created in our liberated territories, "Masdar", "ACWA Power", "China Gezhouba Group Overseas Investment", "Total Energies", "Nobel Energy Management" to increase the use of renewable energy sources. ", cooperates with companies like BP. In this regard, commissioning of the 230 MW "Garadagh" Solar Power Station is a remarkable event.
Ramil Huseyn, deputy executive director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, doctor of economic sciences, said these thoughts in his statement to AZERTAC.
He especially emphasized that the implementation of these "green energy" projects has political, economic, social and environmental benefits for our country: "Let's take into account that Azerbaijan has taken measures to create the "Caspian-European Green Energy Corridor" and in the near future "green aims to export "energy". This will have both political and economic benefits for our country. At the same time, "Garadagh" Solar Power Station was built at the expense of foreign investment worth 262 million US dollars. In other words, foreign investment came to our country for the construction of this station, and it was possible to create new jobs and produce 500 million kilowatt-hours of electricity every year. This is an indicator of the economic and social benefits of the mentioned project. On the other hand, this station will save 110 million cubic meters of natural gas and reduce carbon emissions into the atmosphere by 200,000 tons every year. "Apparently, this also shows the environmental benefits of the construction of the Garadagh Solar Power Station and will contribute to the timely implementation of our country's commitment to reduce greenhouse gas emissions by up to 40 percent."
R. Huseyn noted that commissioning of the "Garadagh" Solar Power Station will also serve to increase the attractiveness of this field for foreign investors in Azerbaijan.
"In the next stage, we will witness ACWA Power and other companies starting to produce "green energy" in our country. Over the past two years, as a result of the work done on increasing the production of "green energy" in Azerbaijan, the portfolio has been diversified, the possibility of risk has been reduced, and the basis for sustainable development in this field has been formed. In general, the political, economic, social and ecological benefits of the "green energy" projects aimed at implementation in our country are great, and in the near future we will feel the contribution of this to the development of Azerbaijan even more," concluded Ramil Huseyn.