Azexport-un xəttilə meyvə şirəsi və spirtsiz içkilər ixrac edilir
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin innovativ layihəsi olan Azexport.az portalı “Made in Azerbaijan” məhsullarına növbəti sərbəst satış sertifikatlarını təqdim edib. Sertifikatlar Azərbaycanda istehsal olunan 25 növdə meyvə şirəsi və spirtsiz içkilərin ixracı üçün nəzərdə tutulub. Təqdim olunan sertifikatlar İndoneziya, İordaniya və İraqa bu kateqoriyadan olan məhsulların ixracında yaranan çətinliyi aradan qaldırıb.
Sərbəst satış sertifikatı Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 12 sentyabr 2017-ci il tarixli müvafiq Fərmanına uyğun olaraq təqdim olunur. Sertifikat ixrac olunan malın Azərbaycan Respublikasında sərbəst dövriyyədə olduğunu, aidiyyəti dövlət orqanları və qurumları tərəfindən sertifikatlaşdırıldığını və standartlara cavab verdiyini təsdiq edir.
Qeyd edək ki, Azərbaycan, MDB məkanında sərbəst satış sertifikatı təqdim edən 3-cü ölkədir. Sertifikatın verilməsi “Made in Azerbaijan” məhsullarının əvvəllər ixracında çətinlik yaranan 100-dən artıq Amerika Qitəsi, Asiya, Okeaniya və Körfəz ölkələrinin bazarlarını açıq edib.
Sərbəst satış sertifikatı əldə etmək istəyən sahibkarlar onlayn olaraq www.dth.az platforması vasitəsilə müraciət edə bilərlər.

Fruit juice and non-alcoholic beverages are exported through Azexport
Azexport.az portal, an innovative project of the Center for Economic Reforms Analysis and Communication, has presented the next free sale certificates for "Made in Azerbaijan" products. The certificates are intended for the export of 25 types of fruit juices and non-alcoholic beverages produced in Azerbaijan. The presented cerfificates eliminated the complexities that arise from exporting this category of products to Indonesia, Jordan and Iraq.
The free sale certificate is presented in accordance with the relevant Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated September 12, 2017. The certificate confirms that the exported goods are in free circulation in the Republic of Azerbaijan, are certified by the relevant state bodies and organizations and meet the standards.
It should be noted that Azerbaijan is the third country in the CIS to provide a certificate of free sale. The issuance of the certificate has opened the markets of more than 100 countries of the Americas, Asia, Oceania and the Gulf countries, which previously had difficulties in exporting "Made in Azerbaijan" products.
Entrepreneurs who wish to obtain a certificate of free sale can apply online through the platform www.dth.az.