Vüsal Qasımlı Brüsseldə “Orta Dəhliz” kitabını təqdim edib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) icraçı direktoru, prof. Vüsal Qasımlı Belçikanın paytaxtı Brüsseldə təşkil olunan konfransda “Orta Dəhliz: cari reallıqların təhlili və perspektivlərin dəyərləndirilməsi” (The Middle Corridor: Navigating Current Realities and Embracing Future Prospects) kitabını təqdim edib. Avropa Asiya Araşdırmaları İnstitutunda (EIAS) keçirilən konfransda 80-dən artıq alim, akademik dairələr, diplomatik nümayəndəliklər, Avropa İttifaqı institutları, media və beyin mərkəzlərinin əməkdaşları iştirak ediblər. Konfransda Orta Dəhlizin Şərq və Qərb arasında strateji körpü kimi rolu, inteqrasiya olunmuş nəqliyyat və enerji əlaqələrinin inkişafındakı əhəmiyyəti, innovasiya və yaşıl logistika sahəsində imkanları diqqətə çatdırılıb.
Vüsal Qasımlı bildirib ki, “Orta Dəhliz” kitabının yazılması ilə bağlı ideya ilk dəfə 2023-cü ildə Polşa İqtisadi Forumu çərçivəsində irəli sürülüb. İİTKM-in İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatı (OECD) və CAREC (Mərkəzi Asiya Regional İqtisadi Əməkdaşlıq) İnstitutu ilə tərəfdaşlığı nəticəsində 10 ölkədən (Azərbaycan, Türkiyə, Qazaxıstan, Çin, Böyük Britaniya, Serbiya, Pakistan, Avstriya, İspaniya və Meksika) 22 alim kitabın yazılmasına cəlb edilib. Dərin elmi tədqiqatlar nəticəsində ərsəyə gələn “Orta Dəhliz: cari reallıqların təhlili və perspektivlərin dəyərləndirilməsi” kitabı Avropanın nüfuzlu elmi nəşriyyatı olan Tarqu Mureş Universitet Nəşriyyatı (University Press Târgu Mureş) tərəfindən ingilis dilində çap olunub.
Konfransda Avropa Komissiyasının Qonşuluq və Genişlənmə Danışıqları Baş İdarəsi nəzdində Şərq Qonşuluğu və Türkiyə üzrə Regional Strategiya və İnvestisiya bölməsinin rəhbəri Diana Jablonska, “Transport Management Consultants & Surveyors” şirkətinin sahibi və nəqliyyat idarəetməsi üzrə baş məsləhətçi Erik Van De Sande, “Brüssel Enerji Klubu”nun icraçı direktoru və həmtəsisçisi Marat Terterov çıxış edərək Orta Dəhliz” kitabının beynəlxalq əhəmiyyətini xüsusi vurğulayıblar.
İİTKM-in icraçı direktoru konfrans iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb ki, Orta Dəhlizin rəqabət qabiliyyətinin artması və layihənin real nəticələr verməsi birbaşa olaraq Azərbaycanın həyata keçirdiyi transmilli nəqliyyat və enerji təşəbbüsləri ilə bağlıdır. Orta Dəhliz yalnız tranzit imkanlarının genişləndirilməsi baxımından əhəmiyyət kəsb etmir. O, müxtəlif sahələrdə biznesin inkişafı üçün strateji bir platforma rolunu oynayır. Bu dəhliz vasitəsilə yükdaşımaların sürəti və səmərəliliyi artır, logistika xərcləri azalır, regiondakı ticarət və iqtisadi əməkdaşlıq üçün yeni imkanlar yaradılır.
Qeyd edək ki, “Orta Dəhliz: cari reallıqların təhlili və perspektivlərin dəyərləndirilməsi” kitabı indiyədək 34-cü Polşa İqtisadi Forumunda, Macarıstanın paytaxtı Budapeştdə Ludovika Dövlət İdarəçiliyi Universitetində və Yaponiyanın Tokio şəhərində keçirilən Asiya Beyin Mərkəzləri Şəbəkəsinin Forumunda təqdim olunub.

Vusal Gasimli presents “Middle Corridor” book at conference in Brussels
Professor Vusal Gasimli, Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), presented the book “The Middle Corridor: Navigating Current Realities and Embracing Future Prospects” at an international conference held in Brussels, the capital of Belgium. The event took place at the European Institute for Asian Studies (EIAS) and brought together more than 80 participants, including scholars, representatives of academic circles, diplomatic missions, European Union institutions, media organizations, and think tanks.
The international conference highlighted the strategic role of the Middle Corridor as a bridge between East and West, underscoring its importance in developing integrated transport and energy linkages, as well as its potential in innovation and green logistics.
Speaking at the event, Vusal Gasimli noted that the idea of writing the “Middle Corridor” book was first proposed during the 2023 Poland Economic Forum. Through CAERC’s partnership with the Organisation for Economic Co-operation and Development (OECD) and the Central Asia Regional Economic Cooperation (CAREC) Institute, 22 scholars from 10 countries — Azerbaijan, Türkiye, Kazakhstan, China, the United Kingdom, Serbia, Pakistan, Austria, Spain, and Mexico — contributed to the preparation of the publication.
The book, which is the result of extensive academic research, has been published in English by the prestigious European publishing house University Press Târgu Mureș.
During the conference, Diana Jablonska, Head of Unit for Regional Strategy & Investment, Neighbourhood East and Türkiye, DG ENEST, European Commission; Erik Van De Sande, Owner, Transport Management Consultants & Surveyors; and Marat Terterov, Executive Director and Co-Founder, Brussels Energy Club delivered remarks emphasizing the international significance of the “Middle Corridor” book.
The Executive Director of CAERC informed participants that strengthening the competitiveness of the Middle Corridor and achieving tangible outcomes directly depend on the transnational transport and energy initiatives implemented by Azerbaijan. He stressed that the Middle Corridor is not only important for expanding transit opportunities but also serves as a strategic platform for business development across various sectors. The corridor enhances the speed and efficiency of cargo transportation, reduces logistics costs, and creates new opportunities for trade and economic cooperation in the region.
It should be noted that “The Middle Corridor: Navigating Current Realities and Embracing Future Prospects” has previously been presented at the 34th Economic Forum in Karpacz, at Ludovika University of Public Service in Budapest, and at the Asia Think Tank Network Forum held in Tokyo, Japan.