“Orta Dəhliz” kitabı Rumıniyada nəşr edildi
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi (İİTKM), İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatı (OECD) və CAREC (Mərkəzi Asiya Regional İqtisadi Əməkdaşlıq) İnstitutunun əməkdaşlığı ilə ərsəyə gələn “Orta Dəhliz: cari reallıqların təhlili və perspektivlərin dəyərləndirilməsi” (The Middle Corridor: Navigating Current Realities and Embracing Future Prospects) kitabı Rumıniyada nəşr edilib.
10 ölkədən (Azərbaycan, Türkiyə, Qazaxıstan, Çin, Böyük Britaniya, Serbiya, Pakistan, Avstriya, İspaniya və Meksika) 22 alim tərəfindən yazılan kitab Avropanın nüfuzlu elmi nəşriyyatı olan Tırqu Mureş Universitet Nəşriyyatı (University Press Târgu Mureş) tərəfindən ingilis dilində çap olunub.
İİTKM-in icraçı direktoru, iqtisad elmləri doktoru, professor Vüsal Qasımlının elmi redaktorluğu ilə yazılan kitabda Orta Dəhlizin strateji əhəmiyyəti, inkişaf dinamikası və perspektivləri üzrə dərin təhlillər aparılıb. Müəlliflər tərəfindən dəhliz boyunca yerləşən ölkələr üçün iqtisadi təsirlər, daha çevik və səmərəli nəqliyyat idarəetmə strategiyaları, logistika sahəsində rəqəmsal texnologiyaların və innovativ yanaşmaların tətbiqi araşdırılıb, potensialın artırılması üçün müvafiq elmi-konseptual təkliflər verilib.
Kitab səkkiz fəsildən ibarətdir:
- Orta Dəhlizə baxış: ticarət və tranzit infrastrukturu;
- İpək Yolu regionunda enerji geosiyasəti;
- Orta Dəhliz enerji dəhlizi kimi: Avropa İttifaqı üçün perspektivlər və çağırışlar;
- Orta Dəhlizin potensialının reallaşdırılması;
- Xarici ticarətdə milli valyutaların istifadəsi üçün yeni ödəniş və hesablaşma sistemləri: FinteX, DeFi-nin təsirləri və imkanları;
- Orta Dəhliz boyunca ticarət, investisiya, azad iqtisadi zonalar və Yerli KOB-lar üçün bərabər çıxışın təşviqi
- Avrasiyada regional infrastruktur və geosiyasi dəyişikliklər;
- Orta Dəhlizin ali təhsil, tədqiqat və innovasiya layihələrində rolu: əldə olunmuş nəticələr və gələcək üçün strateji yol xəritəsi
“Orta Dəhliz: cari reallıqların təhlili və perspektivlərin dəyərləndirilməsi” kitabı nəqliyyat, logistika və iqtisadiyyat sahələrində çalışan mütəxəssislər, tələbələr, tədqiqatçılar, həmçinin özəl sektor nümayəndələri, investorlar və aidiyyəti dövlət qurumları üçün dəyərli mənbədir.

The book "Middle Corridor" was published in Romania
The book “The Middle Corridor: Navigating Current Realities and Embracing Future Prospects”, jointly developed by the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), the Organisation for Economic Co-operation and Development (OECD), and the CAREC Institute (Central Asia Regional Economic Cooperation), has been published in Romania.
Authored by 22 scholars from 10 countries (Azerbaijan, Türkiye, Kazakhstan, China, the United Kingdom, Serbia, Pakistan, Austria, Spain, and Mexico), the book was published in English by University Press Târgu Mureș, a prestigious European academic publishing house.
Edited by Professor Vusal Gasimli, Doctor of Economic Sciences and Executive Director of CAERC, the publication offers in-depth analyses of the Middle Corridor’s strategic significance, development dynamics, and future prospects. The authors examine the economic impact of the corridor on the countries along its route, propose more agile and efficient transport management strategies, explore the application of digital technologies and innovative approaches in logistics, and offer relevant scientific-conceptual recommendations for enhancing the corridor’s potential.
The book consists of eight chapters:
An Overview of the Middle Corridor: Trade and Transit Infrastructure
Energy Geopolitics in the Silk Road Region
The Middle Corridor as an Energy Corridor: Prospects and Challenges for the European Union
Unlocking the Potential of the Middle Corridor
New Payment and Settlement Systems for the Use of National Currencies in Foreign Trade: The Impact and Opportunities of FinTech and DeFi
Promoting Equal Access to Trade, Investment, Free Economic Zones, and Local SMEs Along the Middle Corridor
Regional Infrastructure and Geopolitical Shifts in Eurasia
The Role of the Middle Corridor in Higher Education, Research, and Innovation Projects: Achievements and a Strategic Roadmap for the Future
“The Middle Corridor: Navigating Current Realities and Embracing Future Prospects” serves as a valuable resource for professionals working in transport, logistics, and economics, as well as for students, researchers, private sector representatives, investors, and relevant government institutions.