“Enterprise Azerbaijan” portalı “Startup School 4” layihəsi çərçivəsində BBU-da təlim keçirib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin "Enterprise Azerbaijan" portalının həyata keçirdiyi “Startup School 4: Beş qitə – 500 Startap” qlobal innovasiya proqramı çərçivəsində Bakı Biznes Universitetində təlim və infosessiya keçirilib. Tədbirdə universitetin pedaqoji heyəti və tələbələri iştirak ediblər.
İnfosessiyada bildirilib ki, “Startup School 4” beş qitədən 500 startapı əhatə etməyi hədəfləyir. Proqramda iştirak edən startaplar qlobal bazara çıxış, investorlarla birbaşa əlaqələr qurmaq imkanları qazanacaqlar.
Sonra "Enterprise Azerbaijan" portalının rəhbəri İsa Qasımov startapların formalaşdırılması və inkişafı mövzusunda təlim keçib. Təlimdə ideyanın biznes modelinə çevrilməsi, startapların ilkin mərhələdən böyümə mərhələsinə keçidi və bazara çıxış strategiyaları üzrə praktiki yanaşmalar izah edilib.
Qeyd edək ki, “Startup School 4: Beş qitə – 500 Startap” qlobal innovasiya proqramı çərçivəsində startapların qeydiyyatı davam edir.

The "Enterprise Azerbaijan" portal conducted training at BBU within the framework of "Startup School 4"
A training and information session was held at Baku Business University (BBU) within the framework of the "Startup School 4: Five Continents – 500 Startups" global innovation program, implemented by the "Enterprise Azerbaijan" portal of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC). The event was attended by the university’s faculty and students.
During the info session, it was noted that "Startup School 4" aims to cover 500 startups from five continents. Startups participating in the program will gain access to global markets and opportunities to establish direct connections with investors.
Subsequently, Isa Gasimov, Head of the "Enterprise Azerbaijan" portal, conducted a training session on the formation and development of startups. The training explained practical approaches to transforming an idea into a business model, the transition of startups from the initial stage to the growth stage, and go-to-market strategies.
It should be noted that the registration of startups within the "Startup School 4: Five Continents – 500 Startups" global innovation program is ongoing.