“Azexport” portalı və Latviyanın “STC” şirkəti tərəfindən ixracatçılar üçün beynəlxalq sertifikatlaşdırma təlimi keçirilib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) operatoru olduğu “Azexport.az” portalı, “MeetUp Networking Club” və Latviyanın “STC” şirkətinin birgə təşkilatçılığı ilə yerli sahibkarlar üçün onlayn təlim keçirilib. Tədbirin əsas məqsədi Azərbaycanda istehsal olunan məhsulların beynəlxalq bazarlara, xüsusilə də Avropa bazarlarına daha rəqabətədavamlı və rahat çıxışını təmin etmək üçün tələb olunan sertifikatlar, orqanik istehsal və qablaşdırma standartları barədə yerli sahibkarları məlumatlandırmaq olub.
“Azexport.az” portalının rəhbəri Ayxan Qədəşov bildirib ki, Azərbaycanın aqrar məhsulları yüksək keyfiyyəti ilə seçilir. Bu keyfiyyətin müvafiq standartlarla hüquqi formada təsdiqlənməsi məsələləri ixrac prosesində ciddi əhəmiyyət kəsb edir. O, sahibkarların məlumatlılığının artırılması məqsədilə bu cür tədbirlərin və görüşlərin davamlı təşkilinin əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb.
Təlim proqramı çərçivəsində Latviyadan olan mütəxəssislər ardıcıl çıxışlar edərək ixrac potensialının artırılması üçün əhəmiyyət kəsb edən mövzuları təhlil ediblər. Kənd təsərrüfatı elmləri doktoru, professor Aleksandr Juykov “Orqanik əkinçiliyin əsas tələbləri” mövzusunda təqdimatla çıxış edib, sahənin elmi və praktiki əsaslarını iştirakçıların diqqətinə çatdırıb. Daha sonra “STC” şirkətinin baş eksperti Daiqa Tukişa “Orqanik məhsulların emalı və markalanması” qaydalarından danışıb, beynəlxalq bazarlarda düzgün qablaşdırmanın rolunu vurğulayıb. Yekun təqdimatlarda isə beynəlxalq ekspert Aleksandr Vovk “Orqanik əkinçiliyin sertifikatlaşdırılması prosesi” və “GlobalG.A.P. standartının tələbləri” mövzularında detallı məlumat verib, sertifikatların əldə olunma mərhələlərini iştirakçılara izah edib.
İnteraktiv təlimdə yerli istehsalçılar və ixracatçılar məhsulların beynəlxalq sertifikatlaşdırılması prosedurları, xarici bazarların texniki tələbləri və praktikada qarşılaşdıqları çətinliklərlə bağlı suallarını birbaşa mütəxəssislərə ünvanlayıblar. İştirakçıların bütün sualları ekspertlər tərəfindən ətraflı cavablandırılıb və onlara müvafiq istiqamətlər üzrə tövsiyələr verilib.

International certification training for exporters was conducted by the "Azexport" portal and the Latvian "STC" company
An online training session was conducted for local entrepreneurs through the joint organization of the "Azexport.az" portal, operated by the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), the "MeetUp Networking Club," and the Latvian company "STC." The primary objective of the event was to inform local entrepreneurs about the required certificates, organic production, and packaging standards to ensure a more competitive and seamless access of products manufactured in Azerbaijan to international markets, particularly to European markets.
Aykhan Gadashov, Head of the "Azexport.az" portal, stated that Azerbaijan's agricultural products distinguish themselves through their high quality. Legal validation of this quality via respective standards carries immense significance within the export process. He emphasized the importance of continuously organizing such events and meetings to elevate the awareness level of entrepreneurs.
Within the scope of the training program, specialists from Latvia delivered successive presentations analyzing topics essential for expanding export potential. Professor Aleksandr Zhuykov, Doctor of Agricultural Sciences, delivered a presentation on "The Fundamental Requirements of Organic Farming," bringing the scientific and practical fundamentals of the field to the attention of the participants. Subsequently, Daiga Tukisha, Chief Expert at "STC," spoke about the regulations on the "Processing and Labeling of Organic Products," highlighting the role of proper packaging in international markets. In the final presentations, international expert Aleksandr Vovk shared detailed insights on "The Certification Process of Organic Farming" and "The Requirements of the GlobalG.A.P. Standard," explaining the stages of obtaining certificates to the attendees.
During the interactive training, local manufacturers and exporters directed their questions concerning international product certification procedures, technical requirements of foreign markets, and challenges encountered in practice directly to the specialists. All queries raised by the participants were comprehensively answered by the experts, who provided recommendations across the relevant fields.