Vüsal Qasımlının məqaləsi “Scopus” bazasında Q1-də sıralanan elmi jurnalda dərc olunub
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) icraçı direktoru, iqtisad elmləri doktoru, professor Vüsal Qasımlının rəhbərliyi ilə yazılan “Resurslarla zəngin iqtisadiyyatlarda dayanıqlı enerji mənbələrinə keçid hansı üstünlüklər yaradır? Azərbaycandan empirik anlayışlar” adlı elmi məqalə “Scopus" bazasına daxil olan və Q1-də sıralanan nüfuzlu “Beynəlxalq Enerji İqtisadiyyatı və Siyasəti Jurnalı”nda dərc olunub.
Professor V.Qasımlının iqtisad elmləri doktoru Ramil Hüseyn və iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru Rəşad Hüseynovla birgə yazdığı məqalədə Azərbaycan Respublikasında bərpaolunan enerji mənbələrindən istifadənin artırılması istiqamətində həyata keçirilən fəaliyyətin siyasi, iqtisadi, sosial və ekoloji faydalarının olacağı elmi cəhətdən əsaslandırılır.
Qeyd edək ki, 2024-cü ildə BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası – COP29 kimi mötəbər bir tədbir Azərbaycanda keçiriləcək. Eyni zamanda Azərbaycan Prezidentinin 2023-cü il 25 dekabr tarixli Sərəncamına əsasən, 2024-cü il ölkəmizdə “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilib. Bu çərçivədə cari il ərzində ölkəmizdə bir çox tədbirlərin keçirilməsi nəzərdə tutulub. Adıçəkilən məqalə də bu prosesə töhfə vermək məqsədi daşıyır. Məqalənin nüfuzlu elmi jurnalda dərc olunması həm də Azərbaycanın nailiyyətlərinin təbliğinə xidmət edir.
Məlumat üçün bildirək ki, İİTKM tərəfindən Azərbaycanın yaşıl enerji siyasətinə dair hazırlanan daha iki məqalə “Scopus” bazasına daxil olan nüfuzlu jurnallar tərəfindən çap üçün qəbul edilib və qarşıdakı aylarda dərc olunacaq.
Məqalənin tam mətni ilə bu link vasitəsilə tanış ola bilərsiniz: https://doi.org/10.32479/ijeep.15016.

Scientific article titled "What Advantages Arise from the Shift Towards Sustainable Energy Sources in Resource-Rich Economies? Empirical Insights from Azerbaijan" has been published in the prestigious "International Journal of Energy Economics and Policy," which is included in the "Scopus" database and ranked in Q1.
This article, co-authored by Professor V. Gasimli, Ramil Huseyn, Doctor of Economic Sciences, and Rashad Huseynov, Doctor of Philosophy in Economics, provides scientific justification for the activities aimed at increasing the use of renewable energy sources in the Republic of Azerbaijan. The study highlights the potential political, economic, social, and ecological benefits of such initiatives.
It's worth noting that Azerbaijan is hosting the 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change - COP29 in 2024. Additionally, by the decree of the President of Azerbaijan dated December 25, 2023, 2024 has been declared the "Year of Solidarity for the Green World" in the country, with various events planned throughout the year. The publication of this article in a prestigious scientific journal aims to contribute to these initiatives and showcase Azerbaijan's achievements.
Furthermore, CAERC has prepared two more articles on Azerbaijan's green energy policy, accepted for publication by prestigious journals included in the "Scopus" database, which will be released in the coming months.