“İxrac İcmalı”nın yanvar sayı təqdim olunub
“İxrac icmalı” nın yanvar sayına əsasən, 2021-ci il ərzində Azərbaycanın ixracı 22,2 mlrd. ABŞ dolları, qeyri-neft sektoru üzrə 2,7 mlrd. ABŞ dolları təşkil edib. Qeyri-neft sektoru üzrə ixrac 2020-ci il ilə müqayisədə 870 mln. ABŞ dolları və ya 47,2% artıb. 2021-ci il ərzində meyvə-tərəvəz məhsulları ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 22,9 mln ABŞ dolları artaraq 630,4 milyon ABŞ dolları təşkil edib. Müvafiq dövr ərzində pambıq ipliyi ixracı 3,1 dəfə, kimya sənayesi məhsullarının ixracı 2,9 dəfə, qara metallar və onlardan hazırlanan məmulatların ixracı 2 dəfə, alüminium və ondan hazırlanan məmulatların ixracı 66,2%, pambıq lifi ixracı 58,3%, şəkər ixracı isə 19,3% artıb.
2021-ci ilin yanvar-dekabr ayları ərzində ixrac edilən qeyri-neft sektoruna aid malların siyahısında pambıq mahlıcı (208 milyon ABŞ dolları) birinci olub. Bu siyahıda qızıl (202,5 milyon ABŞ dolları) ikinci, pomidor (tomat) (160,2 milyon ABŞ dolları) isə üçüncü yerdə qərarlaşıb.
2021-ci ilin yanvar-dekabr ayları ərzində Rusiya Federasiyasına 877,8 milyon ABŞ dolları, Türkiyəyə 675,9 milyon ABŞ dolları, İsveçrə Konfederasiyasına 224,1 milyon ABŞ dolları, Gürcüstana 157,5 milyon ABŞ dolları və Amerika Birləşmiş Ştatlarına isə 74,9 milyon ABŞ dolları dəyərində qeyri-neft sektoruna aid mal ixrac olunub.
Normallaşma prosesinin davam etdiyi dövrdə dekabr ayı üzrə ixrac 2,4 mlrd ABŞ dolları təşkil edib. Qeyri-neft sektoru üzrə ixracda artım 73,9% təşkil etməklə 353,6 mln ABŞ dolları olub. 2021-ci ilin dekabr ayı ərzində yeyinti məhsulları üzrə ixrac ötən ilin müvafiq ayı ilə müqayisədə 38,7% artaraq 101,5 milyon ABŞ dolları, qeyri-yeyinti məhsulları üzrə isə 93,7% artaraq 252,1 milyon ABŞ dolları təşkil edib.
2021-ci ilin dekabr ayında qeyri-neft sektoruna aid ən çox mal ixrac edilən ölkələrin siyahısında Rusiya Federasiyası (114 milyon ABŞ dolları) birinciliyə yüksəlib. Bu siyahıda Türkiyə ikinci (89,8 milyon ABŞ dolları) və İsveçrə üçüncü (19,5 milyon ABŞ dolları) olub.
2021-ci ilin dekabr ayında ixrac edilən qeyri-neft sektoruna aid malların siyahısında xurma (34,4 milyon ABŞ dolları) birinci, polimerləşmə nəticəsində əmələ gələn ilkin formalı digər maddələr (26,9 milyon ABŞ dolları) ikinci və karbamid (25,1 milyon ABŞ dolları) üçüncü olub.
“İxrac İcmalı” tərəfindən qeyri-neft sektoru üzrə 2021-ci ilin yanvar-dekabr aylarında həyata keçirilən ixracla bağlı həm qeyri-dövlət, həm də dövlətə məxsus ixracatçı subyektlərin reytinqi tərtib edilib.
2021-ci ilin yanvar-dekabr ayları üzrə hazırlanan qeyri-dövlət ixracatçı subyektlərin reytinqində ilk onluqda aşağıdakı şirkətlər təmsil olunurlar: “MKT İstehsalat Kommersiya” MMC, “Azərbaycan İnterneyşnl Mayninq Kompani Limited Şirkəti”nin Azərbaycan Respublikasındakı Nümayəndəliyi, “Local Garden” Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyəti, “Baku Steel Company” MMC, “P-Aqro” MMC, “Sun Food” MMC, Hidayətov Təyyar Hidayət oğlu, “Azərbaycan Şəkər İstehsalat Birliyi” MMC, “Çinar Aqro” MMC, “RAM Beynəlxalq Nəqliyyat və Ticarət LTD” MMC.
2021-ci ilin yanvar-dekabr aylarında “Azərkosmos” ASC tərəfindən dünyanın 41 ölkəsinə 45,3 milyon ABŞ dolları dəyərində xidmət (peyk telekommunikasiya xidmətləri və optik peyk xidmətləri) ixrac edilib. “Azərkosmos” ASC-nin xidmət ixracından əldə etdiyi gəlir onun ümumi gəlirlərinin 89 faizini təşkil edib. 2021-ci ilin dekabr ayında isə “Azərkosmos” ASC dünyanın 28 ölkəsinə 3 milyon ABŞ dolları dəyərində xidmət ixrac edib.
2021-ci ilin yanvar-dekabr ayları ərzində peyk telekommunikasiya və optik peyk xidmətlərinin ixracının ilk beşliyində isə 11,4 milyon ABŞ dolları ilə Fransa, 10,4 milyon ABŞ dolları ilə ABŞ, 9 milyon ABŞ dolları ilə Birləşmiş Krallıq, 6,9 milyon ABŞ dolları ilə Malayziya və 1,9 milyon ABŞ dolları ilə BƏƏ qərarlaşıb.
2021-ci il dekabr ayında xarici vətəndaşların bank kartları vasitəsi ilə ölkəmizdə apardıqları əməliyyatların həcmi 171,7 milyon manat təşkil edib. 2021-ci ilin yanvar-dekabr aylarında isə əcnəbilər bank kartları vasitəsi ilə 1,3 milyard manatlıq əməliyyat aparıblar.
2021-ci ilin yanvar-dekabr aylarında Azexport.az portalına 496,1 milyon ABŞ dolları dəyərində ixrac sifarişləri daxil olub. 2021-ci ilin dekabr ayında Azexport.az portalına daxil olan ixrac sifarişlərinin dəyəri isə 60,8 milyon ABŞ dolları təşkil edib. 2021-ci ilin dekabr ayında Azexport.az portalına ən çox ixrac sifarişi pambıq yağı, toyuq əti, buğda kəpəyi, alma, şərab, noxud, xurma, pomidor, kartof, qənnadı məhsulu və s. mallara daxil olub. Məlumat üçün qeyd edək ki, 2017-ci ilin yanvar ayından 2021-ci ilin 31 dekabr tarixinə kimi (60 ay ərzində) Azexport.az portalına dünyanın 145 ölkəsindən daxil olan ixrac sifarişlərinin dəyəri 2,7 milyard ABŞ dolları təşkil edib.
Həmçinin “İxrac İcmalı”nda göstərilib ki, 2022-ci ilin yanvar ayında “Bir Pəncərə” İxraca Dəstək Mərkəzi vasitəsi ilə həyata keçirilən qeyri-neft ixracının dəyəri 9 milyon ABŞ dolları olub.

The January issue of "Exports Review" has been presented
According to the January issue of the Export Review, during 2021, the total export of Azerbaijan amounted to 22.2 billion US dollars with 2.7 billion US dollars in the non-oil sector. Non-oil export has increased by 870 million US dollars or 47.2% in comparison with 2020. During 2021, the share of fruits and vegetables in the non-oil export has increased by 22.9 million US dollars, amounting to 630.4 million US dollars, in comparison with 2020. During the period, the share of cotton yarn in the non-oil export has increased 3.1 times, chemical industry products – 2.9 times, ferrous metals and products made of them – twice, aluminum and products made of it – by 66.2%, cotton fiber – by 58.3 percent, and sugar – by 19.3 percent.
In January-December 2021, raw cotton (208 million US dollars) took first place among exported products of the non-oil sector. Gold (202.5 million US dollars) and tomatoes (160.2 million US dollars) shared second and third places.
In January-December 2021, the value of non-oil products exported to the Russian Federation amounted to 877.8 million US dollars, Turkey – 675.9 million US dollars, Switzerland – 224.1 million US dollars, Georgia – 157.5 million US dollars, and to the United States of America – 40.9 million US dollars.
In the period of normalization, the export in December amounted to 2.4 billion US dollars. With a 73.9% increase, the volume of the non-oil export amounted to 353.6 million US dollars. During December 2021, food export has increased by 38.7% in comparison with the same month of 2020 and reached 101.5 million US dollars, and non-food exports have increased by 93.7% reaching 252.1 million US dollars.
In December 2021, Russian Federation (114 million US dollars) topped the list of countries where the largest part of non-oil goods are exported. Turkey was second (89.8 million US dollars) and Switzerland was third (19.5 million US dollars).
In December 2021, persimmon (34.4 million US dollars) took first place among exported products of the non-oil sector. Other primary substances formed as a result of polymerization (26.9 million US dollars) and carbamide (25.1 million US dollars) shared second and third places.
The Export Review provided a rating of exporting governmental and non-governmental organizations, engaged in the non-oil export, for January-December 2021.
The top ten companies in the ranking of non-governmental exporters in January-December 2021 are the following: MKT Industrial Commerce LLC, Representation of Azerbaijan International Mining Company Limited in the Republic of Azerbaijan, Local Garden LLC, Baku Steel Company LLC, P-Agro LLC, Sun Food LLC, Tayyar Hidayat Hidayatov, Azerbaijan Sugar Production Association LLC, Chinar Agro LLC, and RAM International Transportation and Trade LLC.
The list of state-owned companies involved in export operations in the non-oil sector is headed by the SOCAR Marketing and Economic Operations Department. Next on this list are SOCAR Polymer LLC, Azeraluminium LLC, Azergold CJSC, Azercotton Agricultural and Industrial Complex LLC, Azerenergy OJSC, Azerbaijan Airlines CJSC, Azeripek LLC, Azerbaijan Railways CJSC, and State Agency for Compulsory Medical Insurance.
In January-December 2021, Azercosmos OJSC exported services (satellite telecommunication and optical services) worth 45.3 million US dollars to 41 countries of the world. Profit earned from the export of services amounted to 89 percent of the total profit of Azercosmos OJSC. In January-December 2021, the top five in exporting satellite telecommunication and optical services were France (11.4 million US dollars), the USA (10.4 million US dollars), the United Kingdom (9 million US dollars), Malaysia (6.9 million US dollars), and UAE (1.9 million US dollars).
In December 2021, the total cost of operations made by foreign citizens through bank cards in our country amounted to 171.7 million manats. In general, in January-December 2021, this figure was 1.3 billion manats.
The total amount of export orders submitted to the Azexport.az portal in January-December 2021 amounted to 496.1 million US dollars. In December 2021, the volume of export orders received by the portal amounted to 60.8 million US dollars. In December 2021, the list of most ordered goods from Azexport.az portal included cottonseed oil, chicken meat, wheat bran, apples, wine, peas, dates, tomatoes, potatoes, confectionery, etc. From January 2017 to December 31, 2021 (for 60 months), the value of export orders received by the portal Azexport.az from 145 countries amounted to 2.7 billion US dollars.
At the same time, according to the Export Review, during January 2022, the total cost of the non-oil export implemented through the One-Stop-Shop Export Support Center was 9 million US dollars.