Vüsal Qasımlı “Orta dəhliz” kitabını Brüsseldə təqdim edəcək
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) icraçı direktoru, prof. Vüsal Qasımlı Belçikanın paytaxtı Brüsseldə “Orta Dəhliz: cari reallıqların təhlili və perspektivlərin dəyərləndirilməsi” (The Middle Corridor: Navigating Current Realities and Embracing Future Prospects) kitabını təqdim edəcək.
Təqdimat 24 noyabr 2025-ci il tarixində Avropa Asiya Araşdırmaları İnstitutunda (EIAS) “Orta dəhliz” mövzusunda konfransda baş tutacaq. Beynəlxalq konfransda Orta Dəhlizin Şərq və Qərb arasında strateji körpü kimi rolu, inteqrasiya olunmuş nəqliyyat və enerji əlaqələrinin inkişafındakı əhəmiyyəti, innovasiya və yaşıl logistika sahəsində imkanları müzakirə olunacaq. İştirakçılar dəhlizin geosiyasi əhəmiyyəti, beynəlxalq əməkdaşlığın təşviqində rolu, təhsil, elmi tədqiqat və özəl sektorun iştirakı üçün yeni imkanları barədə də məlumat əldə edəcəklər.
İİTKM-in İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatı (OECD) və CAREC (Mərkəzi Asiya Regional İqtisadi Əməkdaşlıq) İnstitutu ilə tərəfdaşlığı nəticəsində ərsəyə gələn nəşr Orta Dəhlizin həm nəqliyyat-tranzit marşrutu, həm də qlobal iqtisadi və siyasi əməkdaşlıq platforması kimi rolunu əhatə edir. 10 ölkədən (Azərbaycan, Türkiyə, Qazaxıstan, Çin, Böyük Britaniya, Serbiya, Pakistan, Avstriya, İspaniya və Meksika) 22 alim tərəfindən yazılan kitab Avropanın nüfuzlu elmi nəşriyyatı olan Tarqu Mureş Universitet Nəşriyyatı (University Press Târgu Mureş) tərəfindən ingilis dilində çap olunub.
Beynəlxalq əhəmiyyətə malik “Orta Dəhliz: cari reallıqların təhlili və perspektivlərin dəyərləndirilməsi” kitabı bundan əvvəl Polşa İqtisadi Forumunda və Budapeştdə Ludovika Dövlət İdarəçiliyi Universitetində təqdim olunub.

Vusal Gasimli to present the book "Middle Corridor" in Brussels
Professor Vusal Gasimli, Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), will present the book “The Middle Corridor: Navigating Current Realities and Embracing Future Prospects” in Brussels, the capital of Belgium.
The presentation will take place on November 24, 2025, during a conference on the “Middle Corridor” hosted by the European Institute for Asian Studies (EIAS). The international conference will focus on the role of the Middle Corridor as a strategic bridge between East and West, its significance in the development of integrated transport and energy connectivity, and the opportunities in innovation and green logistics. Participants will also gain insights into the geopolitical importance of the corridor, its role in fostering international cooperation, and new opportunities for education, scientific research, and private sector engagement.
The publication was developed through CAERC’s collaboration with the Organisation for Economic Co-operation and Development (OECD) and the CAREC Institute (Central Asia Regional Economic Cooperation). The book explores the Middle Corridor both as a transport-transit route and as a platform for global economic and political cooperation. Authored by 22 scholars from 10 countries — Azerbaijan, Türkiye, Kazakhstan, China, the United Kingdom, Serbia, Pakistan, Austria, Spain, and Mexico — the book was published in English by the prestigious University Press Târgu Mureș.
The internationally significant book “The Middle Corridor: Navigating Current Realities and Embracing Future Prospects” was previously presented at the Polish Economic Forum and at Ludovika University of Public Service in Budapest.