“Startup School 3” layihəsi çərçivəsində beynəlxalq təlimlərə start verilib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) operatoru olduğu “Enterprise Azerbaijan” portalının ABŞ-ın Nevada Universiteti Özmen Sahibkarlıq Mərkəzi ilə birgə həyata keçirdiyi “Startup School 3” layihəsi çərçivəsində “Yaşıl və Rəqəmsal İpək Yolu” (Green and Digital Silk Road) beynəlxalq akselerasiya proqramında onlayn təlimlərə start verilib.
Təlimlərin ilk günündə İİTKM-nin icraçı direktoru, Prof. Dr. Vüsal Qasımlı açılış nitqi ilə çıxış edib. O, dövrümüzdə və gələcəkdə yaşıl və rəqəmsal texnologiyaların iqtisadiyyatda əhəmiyyətindən danışaraq, bu sahələrdə artan investisiya imkanlarını vurğulayıb. Prof. V. Qasımlı “Startup School 3” platformasının təşəbbüskarlar və innovatorlar üçün dəstəkləyici yanaşmalarını qeyd edərək, “Yaşıl və Rəqəmsal İpək Yolu” beynəlxalq akselerasiya proqramından böyük gözləntiləri olduğunu bildirib.
İlk təlim “Yaşıl iqtisadiyyat və təsirli startap təlimi” (Green economy and impact startup training) mövzusunda, Maltada fəaliyyət göstərən “A8” Akselrasiya Mərkəzinin Layihələr rəhbəri Gonca Kara tərəfindən təqdim olunub.
Azərbaycan, Türkiyə, Pakistan, Qırğızıstan, Gürcüstan və Cənubi Koreyadan qatılan 126 startap komandasının iştirak etdiyi təlimlər 2 ay ərzində davam edəcək.
Qeyd edək ki, “Startup School 3” layihəsinin ABŞ-ın Nevada Universiteti Özmen Sahibkarlıq Mərkəzi, Almaniyanın Süni İntellekt Araşdırma Mərkəzi, Türkiyənin OSTİM Texniki Universiteti də olmaqla, Çin, Pakistan, Qazaxıstan, Rusiya, Estoniya, Özbəkistan və digər ölkələrdən 20-dən artıq beynəlxalq tərəfdaşı var. Layihəyə İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi, İqtisadi Zonaların İnkişafı Agentliyi, Əqli Mülkiyyət Agentliyi, Dövlət Məşğulluq Agentliyi, Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyi, Elm və Təhsil Nazirliyinin Yüksək Texnologiyalar Parkı ilə birlikdə 30-a yaxın yerli qurum tərəfdaşlıq edir.
“Yaşıl və Rəqəmsal İpək Yolu” beynəlxalq akselerasiya proqramının əsas məqsədi yaşıl enerji və rəqəmsallaşma sahələrində fəaliyyət göstərən startapları bir araya gətirmək və bu istiqamətlərdə innovativ ideyaların inkişafını dəstəkləməkdir.

International trainings have started within the framework of the "Startup School 3" project
Within the framework of the “Startup School 3” project, implemented by the “Enterprise Azerbaijan” portal — operated by the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) — in collaboration with the Ozmen Center for Entrepreneurship at the University of Nevada, USA, online training sessions have commenced for the “Green and Digital Silk Road” international acceleration program.
On the first day of the training, the Executive Director of CAERC, Prof. Dr. Vusal Gasimli, delivered the opening speech. He highlighted the growing significance of green and digital technologies in the contemporary and future economy, emphasizing the increasing investment opportunities in these fields. Prof. Gasimli noted the supportive approaches of the “Startup School 3” platform for entrepreneurs and innovators and expressed high expectations for the “Green and Digital Silk Road” international acceleration program.
The inaugural training session, titled “Green Economy and Impact Startup Training”, was conducted by Gonca Kara, Project Manager at the “A8” Acceleration Center based in Malta.
The program brings together 126 startup teams from Azerbaijan, Türkiye, Pakistan, Kyrgyzstan, Georgia, and South Korea, and will run for two months.
It should be noted that the “Startup School 3” project has over 20 international partners, including the Ozmen Center for Entrepreneurship at the University of Nevada (USA), the German Research Center for Artificial Intelligence, OSTIM Technical University (Türkiye), as well as institutions from China, Pakistan, Kazakhstan, Russia, Estonia, Uzbekistan, and other countries. Nearly 30 local entities are also partnering in the project, among them the Innovation and Digital Development Agency, the Small and Medium Business Development Agency, the Economic Zones Development Agency, the Intellectual Property Agency, the State Employment Agency, the State Agency on Renewable Energy Sources, and the High Technologies Park of the Ministry of Science and Education.
The primary goal of the “Green and Digital Silk Road” international acceleration program is to bring together startups operating in the fields of green energy and digitalization, and to support the development of innovative ideas in these areas.