“Azexport” Azərbaycan mallarını Şri-Lanka və Hindistana ixrac edəcək
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin operatoru olduğu “Azexport” portalı və “MeetUp Networking Club” Azərbaycan mallarının Şri-Lanka və Hindistan bazarına ixracı layihəsinə start verib. Bu məqsədlə Şri-Lankada fəaliyyət göstərən idxalçı şirkətin nümayəndəsi Tani Shyen ilə görüş keçirilib.
Görüşdə Azərbaycanda istehsal olunan bir qrup aqrar sənaye və qida məhsullarının Şrilanka və Hindistanda marketlər şəbəkəsinə çıxarılması istiqamətində danışıqlar aparılıb. Tani  Shyenə ixrac prosedurları üzrə zəruri sertifikatlaşdırma, gömrük, loqistika və sığorta kimi əməliyyatlar barədə qanunvericiliyin tələbləri izah olunub.
“Azexport” portalının rəhbəri Ayxan Qədəşov  Azərbaycan mallarının onlayn təqdimatını həyata keçirib. Daha sonra ölkəmizdə yetişdirilən aqrar məhsulların dequstasiyası aparılaraq Şrilanka və Hindistan bazarında satış imkanları müzakirə olunub.
İdxalçı şirkət nümayəndəsi Tani  Shyenin görüşlərinin aqrar sektorda fəaliyyət göstərən şirkətlərin bağlarında və qida məhsullarının istehsalı ilə məşğul olan müəssisələrində davam etdirilməsi nəzərdə tutulub.
Qeyd edək ki, ilkin mərhələdə müxtəlif meyvə şirələri, kompot, tomat pastası, fındıq, faraş formada nar, xurma, heyva, gavalı və armud, eyni zamanda qurudulmuş meyvə məhsullarının Şrilanka və Hindistan bazarındakı satış şəbəkələrinə çıxarılması nəzərdə tutulub. Bu istiqamətdə əməkdaşlığa maraqlı olan sahibkarlar təkliflərini “azexport.az” portalı və “MeetUp Networking Club” vasitəsilə təqdim edə bilərlər.

Azexport will facilitate the export of Azerbaijani goods to Sri Lanka and India
The "Azexport" portal and "MeetUp Networking Club," operated by the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, have launched a project aimed at exporting Azerbaijani goods to the markets of Sri Lanka and India. To initiate this process, a meeting was held with Tani Shyen, a representative of an importing company based in Sri Lanka.
During the meeting, discussions were conducted to facilitate the introduction of a selection of Azerbaijani agro-industrial and food products into market chains across Sri Lanka and India. Tani Shyen was briefed on the regulatory requirements for export operations, including necessary certifications, customs procedures, logistics, and insurance.
Aykhan Gadashov, head of the "Azexport" portal, conducted an online presentation showcasing Azerbaijani goods. This was followed by a tasting session of Azerbaijani agricultural products, during which sales opportunities in the Sri Lankan and Indian markets were discussed.
Further meetings are planned between the importing company representative, Tani Shyen, and Azerbaijani companies involved in agriculture and food production.
Initially, various fruit juices, compote, tomato paste, nuts, fresh pomegranates, dates, quinces, plums, and pears, along with dried fruit products, are scheduled for introduction to sales networks in the Sri Lankan and Indian markets. Entrepreneurs interested in collaboration are encouraged to submit their proposals through the "azexport.az" portal and "MeetUp Networking Club."