İİTKM-in şöbə müdiri beynəlxalq “ EFE 2024” konqresində təqdimatla çıxış edib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) nəznində fəaliyyət göstərən Türk Dünyası Araşdırmalar Mərkəzinin (TDAM) rəhbəri Vüsalə Cəfərova Türkiyənin İstanbul şəhərində 24-26 oktyabr tarixlərindən hibrid formatda keçirilən 6-cı Beynəlxalq İqtisadiyyat, Maliyyə və Enerji Konqresində (EFE 2024) təqdimatla çıxış edib. Təqdimat "Orta Dəhlizin Türk Dövlətləri Təşkilatı çərçivəsində iqtisadi əməkdaşlığın artmasındakı rolu" mövzusunda olub.
V. Cəfərova təqdimatında Orta Dəhlizin Avrasiya ilə Avropa arasında enerji və nəqliyyat daşımaları üçün mühüm bir əlaqə qurduğunu və bu dəhlizin Türk Dövlətləri Təşkilatının (TDT) üzvləri, xüsusən də Azərbaycan, Qazaxıstan və Türkiyə arasında inteqrasiyanı artıran və iqtisadi əməkdaşlığı inkişaf etdirən mühüm bir alət olduğunu qeyd edib. Eyni zamanda Orta Dəhlizin regionda yalnız iqtisadi deyil, ticarət, enerji tranziti və təhlükəsizlik sahələrində əməkdaşlığı asanlaşdıran əsas element olduğu vurğulanıb.
“EFE 2024” Konqresi Türkiyənin Fatih Sultan Mehmet Universiteti, Qazaxıstanda yerləşən Əhmət Yasəvi Universiteti, Azərbaycanın İqtisad Universiteti və İqtisadiyyat, Maliyyə və Enerji Assosiasiyasının təşkilatçılığı ilə Türk dünyasının iqtisadiyyat, maliyyə və enerji sahəsində fəaliyyət göstərən tədqiqatçılarını bir araya gətirərək aktual məsələlərin müzakirəsi məqsədilə keçirilir.

The head of the department at CAERC delivered a presentation at the international "EFE 2024" congress
Vusala Jafarova, head of the Turkic World Research Center under the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), delivered a presentation at the 6th International Congress on Economy, Finance, and Energy (EFE 2024), held in a hybrid format from October 24-26 in Istanbul, Turkiye. Her presentation focused on "The Role of the Middle Corridor in Enhancing Economic Cooperation within the Framework of the Organization of Turkic States."
In her presentation, Ms. Jafarova highlighted that the Middle Corridor has established a crucial link for energy and transportation between Eurasia and Europe, serving as a significant mechanism to enhance integration and foster economic cooperation among members of the Organization of Turkic States (OTS), particularly Azerbaijan, Kazakhstan, and Turkey. She also emphasized that the Middle Corridor is a vital element facilitating cooperation not only in economic matters but also in trade, energy transit, and regional security.
The "EFE 2024" Congress, organized by Fatih Sultan Mehmet University of Turkiye, Ahmet Yasavi University of Kazakhstan, Azerbaijan State University of Economics and the Economy, Finance, and Energy Association, brought together researchers from the Turkic world working in economics, finance, and energy to discuss current issues.