“İnsan kapitalı və təhsil” İşçi Qrupunun iclası keçirilib
"Azərbaycan Respublikasının 2022–2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nın müvafiq məqsədinə daxil olan hədəflər çərçivəsində 2024-cü ilin birinci yarımilinin monitorinq və qiymətləndirilməsinə dair “İnsan kapitalı və təhsil” İşçi Qrupunun Elm və Təhsil Nazirliyində növbəti iclası keçirilib.
Açılış nitqi ilə çıxış edən İşçi Qrupunun rəhbəri, elm və təhsil nazirinin müavini Kənan Kərimzadə əvvəlcə iclas iştirakçılarını salamlayıb, sonra strategiyada nəzərdə tutulan müvafiq tədbirlər üzrə ötən dövr ərzində əldə olunmuş nailiyyətlər və yarımillik hesabat barədə məlumat verib.
Daha sonra İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktorunun müavini Ayaz Müseyibov çıxış edərək ötən müddət ərzində icraçı qurumlar tərəfindən müvafiq tədbirlər üzrə bir çox fəaliyyətin uğurla icra olunduğunu və hesabat ilinin sonunadək digər aidiyyəti tədbirlərin də icra vəziyyətinin diqqətdə saxlanılmasının vacibliyini vurğulayıb.
İclasda Elm və Təhsil Nazirliyinin Elm və ali təhsil siyasəti şöbəsinin müdiri Turxan Süleyman, Məktəbəqədər və Ümumi Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin direktoru Eşqi Bağırov və Peşə Təhsili üzrə Dövlət Agentliyinin direktor müavini Simnar Mamedov çıxış edərək məktəbəqədər təhsilin əhatəliliyinin artırılması, təhsilverənlərin sertifikatlaşdırılması, dövlət-özəl tərəfdaşlığı, təhsil müəssisələrinin infrastrukturunun yenilənməsi, peşə təhsili müəssisələrinə tələbə qəbulu, peşə təhsili üzrə yeni proqramların hazırlanması, qısamüddətli ixtisasartırma təlimləri, ali təhsildə əlçatanlıq və əhatəliliyin təmin edilməsi, keyfiyyətin artırılması, ali təhsildə beynəlxalq proqramların tətbiqi və digər məsələlər barədə məlumat veriblər.
Daha sonra İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin İqtisadi təhlil şöbəsinin müdiri, İşçi Qrupunun rəhbərinin müavini Günay Quliyeva XXI əsrin tələblərinə uyğun təhsil məqsədi üzrə hesabatı iclas iştirakçılarına təqdim edib, hədəf indikatorları üzrə görülmüş işlər, çətinliklər, tövsiyə və planlar barədə məlumat verib.
Hesabatın təqdimatından sonra İşçi Qrupunun üzvləri arasında müzakirələr aparılıb, rəy və təkliflər dinlənilib, eləcə də icra effektivliyinin daha da artırılması istiqamətində tövsiyələr verilib və növbəti addımlar müəyyənləşdirilib.
Xatırladaq ki, Elm və Təhsil Nazirliyi tərəfindən rəhbərliyi həyata keçirilən "İnsan kapitalı və təhsil" İşçi Qrupu “Azərbaycan Respublikasının 2022–2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nda nəzərdə tutulmuş tədbirlərin tam, vaxtında və effektiv icrasını təmin etmək və aidiyyəti dövlət orqanlarının fəaliyyətlərinin əlaqələndirilməsi məqsədilə Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin müvafiq Sərəncamı ilə yaradılıb.

The next meeting of the "Human Capital and Education" Working Group on monitoring and evaluating the first half of 2024 was held at the Ministry of Science and Education, focusing on the goals outlined in the "2022-2026 Socio-Economic Development Strategy of the Republic of Azerbaijan."
Kanan Karimzade, Head of the Working Group, Deputy Minister of Science and Education, opened the meeting by welcoming participants and providing an overview of the achievements to date, as well as a semi-annual report on the measures outlined in the Strategy.
Following this, Ayaz Museyibov, Deputy Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, highlighted the successful implementation of many activities by the executive agencies and stressed the importance of monitoring the status of remaining measures by the end of the reporting year.
Presentations were made by Turkhan Suleyman, Head of the Science and Higher Education Policy Department of the Ministry of Science and Education, Eshqi Bagirov, Director of the State Agency for Preschool and General Education, and Simnar Mamedov, Deputy Director of the State Agency for Vocational Education. They addressed topics such as expanding the scope of preschool education, educator certification, public-private partnerships, upgrading educational infrastructure, vocational education admissions, developing new vocational education programs, short-term professional training, enhancing accessibility and inclusivity in higher education, improving quality, and implementing international programs.
Subsequently, Gunay Guliyeva, Deputy Head of the Working Group and Head of the Economic analysis division at the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, presented a report on educational objectives in alignment with 21st-century requirements. She provided updates on progress, challenges, recommendations, and plans for achieving the target indicators.
After the presentation, discussions took place among the members of the Working Group. Opinions and suggestions were shared, recommendations were made to further enhance the implementation process, and the next steps were outlined.
It is important to note that the "Human Capital and Education" Working Group, led by the Ministry of Science and Education, was established by the Order of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan to ensure the full, timely, and effective implementation of the measures set out in the "2022-2026 Socio-Economic Development Strategy of the Republic of Azerbaijan" and to coordinate the activities of relevant state bodies.