TDAM rəhbəri “CAREC” Beyin Mərkəzlərinin 8-ci İnkişaf Forumunda çıxış edib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) Türk Dünyası Araşdırmalar Mərkəzinin (TDAM) rəhbəri Vüsalə Cəfərova Qazaxıstanın Almatı şəhərində Mərkəzi Asiya Regional İqtisadi Əməkdaşlıq İnstitutu (CAREC) və Asiya İnkişaf Bankı tərəfindən keçirilən CAREC Beyin Mərkəzlərinin 8-ci İnkişaf Forumunda iştirak edir. “İqlim Çağırışı: Birgə fəaliyyət üçün sərhədləri aşan yanaşmalar” mövzusunda keçirilən forumda V. Cəfərova təqdimatla çıxış edib.
“Azərbaycanın iqlimə davamlılıq və ağıllı infrastruktur strategiyası” mövzusunda təqdimatda TDAM rəhbəri ölkənin ağıllı şəhər layihələri və bərpa olunan enerji vasitəsilə iqlimə uyğunlaşma tədbirləri barədə iştirakçıları məlumatlandırıb. O həmçinin, “Azərbaycan Respublikasının 2022–2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası” və “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinə Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı”nda  nəzərdə tutulan yaşıl və davamlı inkişaf hədəfləri, işğaldan azad olunan ərazilərdə ağıllı infrastruktura əsaslanan inkişaf planları, iqlim dəyişikliyinə qarşı milli adaptasiya proqramından bəhs edib.
V. Cəfərova 2024-cü ilin Azərbaycanda “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilməsini və bu il ölkəmizdə COP29-a ev sahibliyi istiqamətində görülən tədbirləri xüsusi qeyd edib.

The head of TWRC spoke at the 8th Development Forum of "CAREC" Brain Centers
"Vusala Jafarova, head of the Turkic World Research Center, is participating in the 8th Development Forum of CAREC Think Tanks, organized by the Central Asian Institute for Regional Economic Cooperation (CAREC) and the Asian Development Bank in Almaty, Kazakhstan. V. Jafarova gave a presentation at the forum on 'Climate Challenge: Cross-Border Approaches for Joint Action.'
In her presentation on 'Azerbaijan's Climate Resilience and Smart Infrastructure Strategy,' the head of TWRC informed the participants about the country's smart city projects and climate adaptation measures through renewable energy. She also discussed the green and sustainable development goals outlined in the '2022-2026 Socio-Economic Development Strategy of the Republic of Azerbaijan' and the 'I State Program for the Great Return to the Occupied Territories of the Republic of Azerbaijan,' as well as plans for smart infrastructure-based development in the territories liberated from occupation, and the national adaptation program against climate change.
V. Jafarova particularly noted the declaration of 2024 as the 'Year of Solidarity for the Green World' in Azerbaijan and the measures being taken to host COP29 in our country this year."