Vüsal Qasımlı “Türk dünyası iqtisadiyyatı: inteqrasiya və inkişaf” mövzusunda elmi məruzə ilə çıxış edib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktoru, iqtisad elmləri doktoru, professor Vüsal Qasımlı Elm və Təhsil Nazirliyinin İqtisadiyyat İnstitutunda “Türk dünyası iqtisadiyyatı: inteqrasiya və inkişaf” mövzusunda məruzə edib.
Elmi seminarın açılışını İqtisadiyyat İnstitutunun direktoru, professor Nazim İmanov edib. O, bu mövzuda elmi müzakirələrin aparılmasının türk dövlətlərinin iqtisadiyyatlarının daha sıx inteqrasiyasına töhfə verəcəyini bildirib.
Daha sonra professor Vüsal Qasımlı elmi məruzə ilə çıxış edib. O bildirib ki, türk dövlətləri arasında münasibətlər yüksələn xətlə inkişaf edir və bu münasibətlərin daha da möhkəmləndirilməsi Azərbaycanın prioritet istiqamətlərindəndir. V.Qasımlı çıxışı zamanı Türk Dövlətləri Təşkilatına (TDT) üzv və müşahidəçi ölkələrin Avropa İttifaqının ərazisindən daha böyük coğrafiyanı əhatə etdiyini vurğulayıb və deyib ki, əgər TDT bir dövlət olsaydı, dünyada top-10-luğa düşərdi. İqtisadçı professorun sözlərinə görə, türk dövlətləri dünya əhalisinin 2,2 faizini, ümumi ticarət dövriyyəsinin 2,4 faizini və qlobal ÜDM-in 1,6 faizini təşkil edir. Mövcud potensial isə bu rəqəmlərin gələcəkdə artırılmasına imkan verir. Professor həmçinin, türk dövlətlərinin logistik imkanlarından, eləcə də çoxtərəfli ticarət dövriyyəsinə təsir edən faktorlardan da danışıb və bildirib ki, “Heartland”də yerləşən Türk Dövlətləri Təşkilatı (TDT) şərqlə qərbi birləşdirən Orta dəhlizin əsas drayveridir. V.Qasımlı türk dövlətləri arasında birbaşa xarici investisiya qoyuluşunun və ticarət əlaqələrinin şəbəkə analizinin nəticələrini açıqlayıb. O, eyni zamanda “Qravitasiya modeli”nin nəticələrinə əsaslanaraq qeyd edib ki, türk dövlətlərində paytaxtlararası məsafənin böyük olması ticarət dövriyyəsinə mənfi təsir göstərsə də, ortaq dil, ÜDM, əhali sayı və ümumi sərhədlərin mövcudluğu ticarət dövriyyəsinə müsbət təsir göstərir.
İcraçı direktor türk dövlətləri arasında siyasi və iqtisadi inteqrasiyanın dərinləşməsində “Türk Dünyasına Baxış - 2040” sənədinin xüsusi rolu olduğunu qeyd edib və bildirib ki, sənəddə türk dövlətləri arasında iqtisadi işbirliyi, nəqliyyat, gömrük, enerji, turizm, kənd təsərrüfatı və digər sahələrdə əməkdaşlığın yol xəritəsi verilib.
Qeyd edək ki, “Türk dünyası iqtisadiyyatı: inteqrasiya və inkişaf” mövzusunda elmi müzakirədə dövlət orqanlarının nümayəndələri, millət vəkilləri, elm və təhsil ictimaiyyətinin təmsilçiləri iştirak ediblər. Mühazirənin sonunda Vüsal Qasımlı sualları cavablandırıb və müvafiq müzakirələr keçirilib.

Prof.DR Vusal Gasimli, Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, gave a report on "Economy of the Turkic world: integration and development" at the Institute of Economics of the Ministry of Science and Education.
The scientific seminar was opened by Prof.Dr. Nazim Imanov the director of the Institute of Economics. He said that conducting scientific discussions on this topic will contribute to closer integration of the economies of the Turkic states.
Later, professor Vusal Gasimli delivered a scientific report. He said that the relations between the Turkic states are developing on a rising line and further strengthening of these relations is one of the priority directions of Azerbaijan. During his speech, V. Gasimli emphasized that the member and observer countries of the Organization of Turkic States (OTS) cover a larger geography than the territory of the European Union and said that if the OTS was a state, it would be among the top 10 in the world. According to the economist professor, Turkic states make up 2.2 percent of the world's population, 2.4 percent of the total trade turnover and 1.6 percent of the global GDP. The current potential allows to increase these numbers in the future. The professor also talked about the logistic capabilities of the Turkish states, as well as the factors affecting the multilateral trade cycle, and said that the Organization of Turkic States (OTS) located in the "Heartland" is the main driver of the Middle Corridor connecting the East and the West. V. Gasimli announced the results of the network analysis of foreign direct investment and trade relations between the Turkish states. At the same time, based on the results of the "Gravity Model", he noted that although the large distance between the capitals in Turkish states has a negative effect on trade turnover, the presence of a common language, GDP, population and common borders has a positive effect on trade turnover.
The executive director noted the special role of the document "View of the Turkish World - 2040" in deepening the political and economic integration between the Turkic states and said that the document contains a road map of cooperation between the Turkish states in economic cooperation, transport, customs, energy, tourism, agriculture and other fields. given.
It should be noted that representatives of state bodies, members of parliament, representatives of the scientific and educational community participated in the scientific discussion on the topic "Economy of the Turkic world: integration and development". At the end of the lecture, Vusal Gasimli answered the questions and relevant discussions were held.