İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) icraçı direktoru, prof. Vüsal Qasımlıya “İkinci Beynəlxalq Türk Dünyası Elm Mükafatları” (2. Uluslararası Türk Dünyası Bilim Ödülleri) üzrə təltifetmə mərasimində İqtisadiyyat elmi üzrə ali mükafat təqdim edilib.
Mükafatlandırma mərasimi Şimali Kipr Türk Cümhuriyyətinin (ŞKTC) paytaxtı Lefkoşadakı Prezident Kompleksində keçirilib. Tədbirdə çıxış edən ŞKTC prezidenti Ersin Tatar bildirib ki, Türk Dünyası Elm Mükafatları türk dövlətlərinin elm, mədəniyyət, ictimai-siyasi həyatında müstəsna rolu olan alimlərə təqdim edilir. Bu təşəbbüs Türk dünyasında elmi əməkdaşlığı gücləndirmək və birgə layihələri reallaşdırmaq üçün mühüm rol oynayır.
Professor Vüsal Qasımlı Türk dünyasında iqtisadi əməkdaşlığın gücləndirilməsi, birgə elmi-tədqiqat layihələrinin həyata keçirilməsi, beyin mərkəzlərinin qarşılıqlı fəaliyyəti üzrə müstəsna xidmətlərinə görə “İqtisadiyyat elmi” üzrə təltif olunub.
Türk Dövlətləri Təşkilatı (TDT), TİKA, YTB və EVKAF təşkilatlarının dəstəyi ilə keçirilən mərasimdə elmin müxtəlif sahələri üzrə 15 nominasiyada mükafatlar təqdim olunub.
İİTKM TDT ilə əməkdaşlıq çərçivəsində rüblük olaraq 8 dildə “Türk iqtisadi icmalı”nı təqdim edir. Vüsal Qasımlının elmi redaktorluğu ilə ingilis dilində çap edilən “Türk dövlətləri iqtisadiyyatı”, “Orta Dəhliz: cari reallıqların təhlili və perspektivlərin dəyərləndirilməsi” kitabları Türk dövlətlərinin iqtisadi dinamikası, birgə reallaşdırılan irimiqyaslı layihələr, ticarət, nəqliyyat, logistika və s. sahələr üzrə dərin təhlillər təqdim edir. Bu nəşrlər dünyanın aparıcı beyin mərkəzlərində, elmi konfranslarda təqdim olunur, təhsil və tədqiqat materialları kimi geniş istifadə edilir.

Professor Vusal Gasimli, Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), was awarded the highest prize in the field of Economic Science at the “Second International Turkic World Science Awards” (2. Uluslararası Türk Dünyası Bilim Ödülleri) ceremony.
The award ceremony took place at the Presidential Complex in Nicosia, the capital of the Turkish Republic of Northern Cyprus (TRNC). In his speech at the event, President of the TRNC, Ersin Tatar, stated that the Turkic World Science Awards are presented to scholars who play an exceptional role in the scientific, cultural, and socio-political life of Turkic states. He emphasized that this initiative plays an important role in strengthening scientific cooperation and implementing joint projects across the Turkic world.
Professor Vusal Gasimli was awarded in the category of “Economic Science” for his outstanding contributions to enhancing economic cooperation across the Turkic world, implementing joint scientific research projects, and fostering collaboration among think tanks.
At the ceremony, which was held with the support of the Organization of Turkic States (OTS), TİKA, YTB, and the EVKAF Foundation, awards were presented in 15 categories across various scientific disciplines.
As part of its cooperation with the OTS, CAERC publishes the quarterly “Turkic Economic Review” in eight languages. Under the scientific editorship of Vusal Gasimli, the English-language books “Economy of the Turkic States” and “Middle Corridor: Analysis of Current Realities and Assessment of Perspectives” offer in-depth analyses of the economic dynamics of Turkic countries, large-scale joint projects, trade, transportation, logistics, and other areas. These publications are presented at leading global think tanks and academic conferences and are widely used as educational and research materials.