Vüsal Qasımlı Taylandda qlobal beyin mərkəzləri tədbirində çıxış edib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktoru, iqtisad elmləri doktoru, professor Vüsal Qasımlı Taylandın Banqkok şəhərində Asiya İnkişaf Bankı İnstitutunun təşkilatçılığı ilə keçirilən qlobal beyin mərkəzləri əməkdaşlıq təşəbbüsünün “İqlim və inkişaf arasında gələcək sinergiyalar” adlı beynəlxalq konfransında çıxış edib.
Vüsal Qasımlı qlobal beyin mərkəzlərinin əsas çağırışlar olan deqloballaşma, təbii kataklizmlər, texnoloji inqilab və borc probleminə daha çox diqqət ayırmasının vacibliyini qeyd edib.
O bildirib ki, 2035-ci ilədək iqlimin maliyyələşdirilməsində 1,3 trilyon dollarlıq yeni qlobal hədəf, o cümlədən əvvəlki 100 milyard dollarlıq öhdəliyi üç dəfə artıran 300 milyard dollarlıq əsas hədəf müəyyən edilib. Bakıda keçirilən COP 29-un digər nailiyyəti İtki və Zərər Fondunun tam fəaliyyətə başlaması olub.
Bakıda həm də karbon bazarlarını ehtiva edən 6-cı maddə üzrə illərlə davam edən danışıqlar uğurla yekunlaşıb.
Banqkokda keçirilən “İqlim və inkişaf arasında gələcək sinergiyalar” adlı beynəlxalq konfrans, T20/T7 – G20 və G7 beyin mərkəzlərinin iki il əvvəl başladığı “Qlobal əməkdaşlıq üçün ortaq gündəm” təşəbbüsünün davamı olaraq, bu ilin sentyabrında Nyu-Yorkda Gələcəyin Sammiti çərçivəsində keçiriləcək qlobal beyin mərkəzləri əməkdaşlıq görüşünə hazırlıq məqsədi daşıyıb.
Konfrasda qlobal beyin mərkəzlərinin liderləri, tədqiqatçılar, beynəlxalq maliyyələşmə institutları, hökumət rəsmiləri və xeyriyyə təşkilatlarının rəhbərləri iştirak edib.
Qeyd edək ki, İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi “Böyük İyirmilik” ölkələrinin beyin mərkəzləri platformasında təkcə Azərbaycanı deyil, həm də Mərkəzi Asiya və Yaxın Şərq regionunu təmsil edən aparıcı qurumlardan biridir.

Vusal Gasimli delivered a speech at the Global Think Tank event held in Thailand
Professor Vusal Gasimli, Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication participated in the international conference titled “Future Synergies Between Climate and Development,” organized by the Asian Development Bank Institute in Bangkok, Thailand.
During his speech, Vusal Gasimli emphasized the importance of global think tanks focusing more on key challenges such as deglobalization, natural disasters, technological revolutions, and the debt crisis.
He highlighted that a new global target of $1.3 trillion has been set for climate financing by 2035. This includes a core target of $300 billion—tripling the previous commitment of $100 billion. One of the major outcomes of COP29 held in Baku was the full operationalization of the Loss and Damage Fund.
Another achievement of COP29 in Baku was the successful conclusion of long-standing negotiations on Article 6, which covers carbon markets.
The international conference in Bangkok served as a preparatory event for the upcoming Global Think Tanks Collaboration Meeting, which will take place this September in New York as part of the Summit of the Future. This initiative continues the “Common Agenda for Global Cooperation” launched two years ago by T20/T7—the think tanks of the G20 and G7.
The conference brought together leaders of global think tanks, researchers, representatives from international financial institutions, government officials, and heads of philanthropic organizations.
It is worth noting that the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication is not only representing Azerbaijan on the think tanks platform of the G20 but is also recognized as one of the leading institutions representing the Central Asia and Middle East regions.