Vüsal Qasımlı "PeşəFest-2025" tədbirində çıxış edib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) icraçı direktoru Vüsal Qasımlı Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Dövlət Məşğulluq Agentliyi tərəfindən həyata keçirilən "PeşəFest-2025"in Bakıdakı yekun tədbirində çıxış edib.
“Peşə öyrən, gələcəyini qur!” devizi ilə keçirilən tədbirin məqsədi gənclərin və şagirdlərin peşə seçiminə dəstək olmaq, onların karyera istiqamətində doğru addım atmalarını təmin etmək olub.
Tədbirdə əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Anar Əliyev, Dövlət İmtahan Mərkəzinin İdarə Heyətinin sədri Məleykə Abbaszadə, Milli Məclisin Əmək və sosial siyasət komitəsinin sədri Musa Quliyev, gənclər və idman nazirinin müavini İndira Hacıyeva, təhsil müəssisələrindən rəhbər şəxslər, yeniyetmə və gənclər iştirak ediblər.
İİTKM-in icraçı direktoru peşə təhsili ilə bağlı Azərbaycanda mövcud vəziyyət, bu sahədə qlobal inkişaf trendləri, xüsusilə enerji keçidi və süni intellektlə bağlı yenilikləri diqqətə çatdırıb. O həmçinin peşə sahələri üzrə tələb-təklif, dövlət-özəl tərəfdaşlığı, tədris prosesinin əhatə dairəsinin genişləndirilməsi və adambaşı maliyyələşmə mexanizminin tətbiqi ilə bağlı vacib məqamları vurğulayıb.
“PeşəFest-2025” layihəsinə 10 rayon və paytaxt Bakıda 80 minədək iştirakçı qatılıb. Festivalda 14 peşə (kibertəhlükəsizlik, data analitika, helpdesk, 3D animator, zinət əşyalarının dizayneri, turizm təşkilatçısı, dülgər, avtomobil təmiri üzrə çilingər, qida mühəndisi, qənnadıçı, xilasedici, barista, diş texniki və baytar) üzrə maarifləndirici tədbirlər təşkil olunub. İştirakçılar festivalda bu peşə sahələri üzrə inkişaf etməyin yolları, tələb olunan bacarıqlar, ixtisas seçimi barədə faydalı məlumatlar əldə etmək, mütəxəssislərlə ünsiyyət qurmaq imkanı qazanıblar.

Vusal Gasimli, Executive Director of the Center for Analysis and Communication of Economic Reforms (CAERC) Speaks at the Final Event of “PeşəFest-2025” in Baku
Vusal Gasimli, Executive Director of the Center for Analysis and Communication of Economic Reforms (CAERC), delivered a speech at the final event of “PeşəFest-2025” held in Baku, organized by the State Employment Agency under the Ministry of Labor and Social Protection of Population.
Held under the slogan “Learn a profession, build your future!”, the event aimed to support students and young people in making informed career choices and taking the right steps toward their professional development.
The event was attended by Minister of Labor and Social Protection of Population Anar Aliyev, Chairperson of the Board of the State Examination Center Maleyka Abbaszadeh, Chair of the Parliamentary Committee on Labor and Social Policy Musa Guliyev, Deputy Minister of Youth and Sports Indira Hajiyeva, as well as leaders of educational institutions, teenagers, and young participants.
In his speech, the Executive Director of CAERC highlighted the current state of vocational education in Azerbaijan, global development trends in the field, particularly innovations related to the energy transition and artificial intelligence. He also emphasized key aspects such as demand-supply alignment in vocational sectors, public-private partnerships, expanding the scope of training processes, and implementing per capita funding mechanisms.
“PeşəFest-2025” brought together around 80,000 participants from 10 districts and the capital, Baku. The festival featured educational and awareness-raising events across 14 professions, including: cybersecurity, data analytics, helpdesk support, 3D animation, jewelry design, tourism organization, carpentry, auto repair technician, food engineering, confectionery, rescue services, barista, dental technician, and veterinary science.
Participants had the opportunity to gain useful insights into the paths for developing in these professions, the skills required, and how to choose a relevant specialty. They also interacted directly with professionals in these fields.