İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) icraçı direktoru Vüsal Qasımlı Dünya Bankının “Qlobal İqtisadi Perspektivlər” adlı hesabatının təqdimatında çıxış edib. Təqdimatın “Qlobal və regional iqtisadi yavaşımanın Azərbaycana təsiri” adlı panel müzakirəsində çıxışı zamanı Vüsal Qasımlı bildirib ki, Azərbaycan iqtisadiyyatının uzunmüddətli perspektivdə yüksək artım trayektoriyasına keçidi üçün islahatlar davam etdirilir: “AYİB-in hesablamalarına görə islahatlar iqtisadi artım tempini 5 faizdən çox sürətləndirə bilər. Azərbaycanda ümumi yığım ÜDM-nin 33 faizini təşkil etməklə, orta dünya göstəricisi olan 27 faizi üstələyir. Buna baxmayaraq, 2021-ci ildə ölkədə ümumi kapital yığımı (gross capital formation) ÜDM-nin 17 faizini təşkil edib ki, bu da dünya üzrə orta göstəricidən aşağıdır. Azərbaycanda orta dünya göstəricisi ilə müqayisədə yığımın çox, investisiyanın az olması potensial sərmayə qoyuluşu üçün imkanların olduğunu göstərir. Ümumiyyətlə, iqtisadiyyatın kapital yığımı nə qədər yüksək olarsa, iqtisadiyyat öz məcmu gəlirini bir o qədər sürətlə artıra bilər. Yeni iqtisadi model daha çox özəl sərmayə və səmərəliliyi hədəfləyir.”
Tədbirdə iqtisadiyyat nazirinin müavini Sahib Məmmədov hesabatın önəmi barədə danışıb və deyib ki, hesabata dair təqdimatın Azərbaycanda ilk dəfə keçirilməsi əlamətdar hadisədir. “Hesabatda inkişaf etməkdə olan iqtisadiyyatlara xüsusi diqqət yetirilməklə, qlobal iqtisadi hadisələr və perspektivlər araşdırılır. Bu baxımdan sənəd mühüm praktik əhəmiyyətə malikdir. Hesabat iqtisadi idarəetmə, biznes, investorlar, maliyyə-bank sektoru üçün vacib məlumat mənbələrindən biridir”- deyə o, qeyd edib.
Təqdimatda qlobal çağırışlara adekvat yanaşma, ölkə iqtisadiyyatının daha sürətlə şaxələndirilməsi və dayanıqlı iqtisadi artımın təmin olunması, azad edilmiş ərazilərimizin bərpası və reinteqrasiyası məqsədilə həyata keçirilən 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası və digər dövlət proqramları çərçivəsində görülən işlər barədə məlumat verilib. Azərbaycanın Avropanın etibarlı enerji təchizatçısına, beynəlxalq əhəmiyyətli nəqliyyat və logistika qovşaqlarına çevrildiyi, ölkəyə strateji investorların marağının əhəmiyyətli dərəcədə artdığı vurğulanıb.
Tədbirdə Dünya Bankının Azərbaycan üzrə ölkə meneceri Sara Maykl, “Qlobal İqtisadi Perspektivlər” hesabatının meneceri Franziska Ohnsorge də çıxışlar ediblər.

Vusal Gasimli spoke at the report of the World Bank
Vusal Gasimli, Executive director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, spoke at the World Bank's "Global Economic Perspectives" report. During the speech of the presentation in the panel discussion entitled "The impact of global and regional economic slowdown on Azerbaijan", Vusal Gasimli said that reforms are being continued for the transition of Azerbaijan's economy to a high growth trajectory in the long term: "According to the EBRD's calculations, reforms can accelerate the rate of economic growth by more than 5 percent. Total savings in Azerbaijan are 33 percent of GDP, exceeding the world average of 27 percent. Nevertheless, gross capital formation in the country in 2021 was 17 percent of GDP, which is lower than the world average. Compared to the average world index, savings in Azerbaijan are high and investment is low, indicating that there are opportunities for potential investment. In general, the higher the capital formation of an economy, the faster the economy can increase its aggregate income. The new economic model aims for more private investment and efficiency."
At the event, Deputy Minister of Economy Sahib Mammadov spoke about the importance of the report and said that the presentation of the report for the first time in Azerbaijan is a significant event. "The report examines global economic developments and prospects, with a particular focus on emerging economies. From this point of view, the document has important practical importance. The report is one of the important sources of information for economic management, business, investors, financial-banking sector," he said.
The presentation provided information on the work done within the framework of the 2022-2026 socio-economic development strategy and other state programs, which were carried out in order to provide an adequate approach to global challenges, faster diversification of the country's economy and sustainable economic growth, restoration and reintegration of our liberated territories. It was emphasized that Azerbaijan has become a reliable energy supplier of Europe, an internationally important transport and logistics hub, and the interest of strategic investors in the country has increased significantly.
Sarah Michael, the country manager of the World Bank for Azerbaijan, and Franziska Ohnsorge, the manager of the "Global Economic Perspectives" report, also made speeches at the event.