Vüsal Qasımlı beyin mərkəzlərinin dəyirmi masasında çıxış edib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktoru Vüsal Qasımlı Prezident İlham Əliyevin Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) 80 illik yubileyindəki çıxışına həsr olunmuş “Sosial və siyasi elmlər müasir çağırışlar qarşısında: beyin mərkəzləri, akademik elm və universitetlərin vəzifələri” mövzusunda dəyirmi masada çıxış edib.
O bildirib ki, Azərbaycanın elmi inkişafı üçün dünya təcrübəsindən yararlanaraq düzgün modelləşdirmə aparılmalıdır. Bu sahədə dövlət və özəl sektorun birgə iştirakına əsaslanan yanaşma formalaşdırılmalıdır.
V.Qasımlı qeyd edib ki, Çin, ABŞ və İsrailin tətbiq etdiyi modellər Azərbaycana nümunə ola bilər. Çin və ABŞ-də universitetlərin innovasiya proseslərinə güclü inteqrasiyası mövcuddur, İsrail isə dövlət sifarişi və biznes strukturları ilə birgə elmi layihələri dəstəkləməklə seçilir. O əlavə edib ki, Azərbaycanın inkişaf potensialı böyükdür və elmi mühitdə struktur yanaşmanın formalaşdırılması bu potensialın reallaşması üçün əsas şərtdir.
Sosial Tədqiqatlar Mərkəzində keçirilən tədbirdə sosial və siyasi elmlərin müasir dövrdə qarşısında dayanan əsas çağırışlar, elmi tədqiqatların dövlət siyasəti ilə uzlaşdırılması, elmin strateji qərarların formalaşmasında rolu və akademik mühitin qlobal proseslər fonunda məsuliyyəti müzakirə olunub.

Vusal Qasimli spoke at the roundtable of think tanks
Vusal Qasimli, Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, spoke at the roundtable titled "Social and Political Sciences in the Face of Modern Challenges: The Role of Think Tanks, Academic Science, and Universities," dedicated to the speech of President Ilham Aliyev on the 80th anniversary of the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS).
He emphasized the importance of using global experience and implementing proper modeling for the scientific development of Azerbaijan. He noted that an approach based on joint participation of the state and private sector should be formed in this area.
Vusal Qasimli pointed out that models applied by China, the USA, and Israel could serve as examples for Azerbaijan. He highlighted the strong integration of universities into innovation processes in China and the USA, while Israel stands out for supporting scientific projects in collaboration with government orders and business structures. He further added that Azerbaijan's development potential is significant, and creating a structured approach within the scientific environment is essential for realizing this potential.
During the event held at the Social Research Center, the main challenges faced by social and political sciences in the modern era, alignment of scientific research with state policy, the role of science in shaping strategic decisions, and the responsibility of the academic environment against the backdrop of global processes were discussed.