İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi (İİTKM) “Türk iqtisadi icmalı”nın dördüncü sayını təqdim edib Bu dəfəki bülleten 2022-ci ilin yanvar-dekabr ayları üzrə Türk dövlətlərinin əsas iqtisadi göstəriciləri ilə yanaşı yaşıl iqtisadiyyat və rəqəmsallaşma sahəsi üzrə indikatorları da əhatə edir.
“Türk iqtisadi icmalı”nın dördüncü sayı üç bölmədən ibarətdir: ilk bölmədə Türk Dövlətləri Təşkilatının (TDT) üzv və müşahidəçi ölkələrinə dair ümumi baxış, onların ərazi, əhali, ümumi daxili məhsul (ÜDM) və ticarət dövriyyəsi üzrə ümumiləşdirilmiş göstəriciləri və dünyadakı payı təqdim edilib, Türk ölkələrinin ayrı-ayrılıqda ÜDM artımının müqayisəsi aparılıb.
“Türk iqtisadi icmalı”nın xüsusi buraxılışında yenilik edilib. Belə ki, ölkələr siyahısına Şimali Kipr Türk Respublikası (ŞKTR) ilə bağlı məlumatlar əlavə edilib. O cümlədən, İcmalın dördüncü sayı Türk Dövlətləri Təşkilatına daxil olan üzv və müşahidəçi ölkələri əhatə edərək ümumilikdə 8 dildə təqdim olunub.
İcmalın Türk Dövlətləri Təşkilatı üzv və müşahidəçilərinə ümumi baxış statistikasında göstərilib ki, 2021-ci il üzrə Türk dövlətlərinin ÜDM-i 1 383 milyard ABŞ dolları, ticarət dövriyyəsi 855,7 milyard ABŞ dolları təşkil edir. 2022-ci ildə Türkiyə iqtisadiyyatı 5,6 faiz, Azərbaycan və Macarıstan iqtisadiyyatı 4,6 faiz, Türkmənistan iqtisadiyyatı 6,2 faiz, Özbəkistan iqtisadiyyatı 5,7 faiz, Qırğızıstan iqtisadiyyatı 7 faiz, Qazaxıstan iqtisadiyyatı isə 3,2 faiz böyüyüb. Dövlət büdcəsinin gəlirlərinin artımı baxımından ən yaxşı göstərici 100,6 faizlə Türkiyədədir. Türkiyənin dövlət büdcəsinin gəlirləri 147 122,2 milyon ABŞ dolları olub. Xarici ticarətdə ən yüksək saldoya Qazaxıstan (ticarət balansı 34 350,4 milyon ABŞ dolları) və Azərbaycan (ticarət balansı 27 132,3 milyon ABŞ dolları) malikdir. 2022-ci il ərzində Türk Dövlətləri Təşkilatına daxil olan bütün ölkələrdə əsas kapitala yönələn vəsaitlərdə artım müşahidə edilir.
Qeyd edək ki, “Türk iqtisadi icmalı”nın ikinci bölməsində Azərbaycan, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Türkiyə, Özbəkistan və Macarıstanın 2022-ci il üzrə, ŞKTR isə 2021-ci il üzrə əsas makroiqtisadi göstəriciləri müqayisəli şəkildə verilib.
“Türk iqtisadi icmalı”nın xüsusi buraxılışı TDT-nin Katibliyi ilə birgə əməkdaşlıq çərçivəsində hazırlanıb. Yaşıl iqtisadiyyat və rəqəmsallaşma sahəsi üzrə yeni bölmədə Elektron Dövlətin İnkişaf İndeksi (EGDI), Açıq Hökumət Məlumat İndeksi (OGDI), elektron ticarət bazarında gəlir, internetə giriş, CO2 emissiyası və karbon izləri ilə bağlı indikatorlar əks olunub. EGDI indeksi üzrə ən yüksək göstəriciyə Qazaxıstan və Türkiyə malikdir, onlar dünya üzrə reytinqdə 28 və 48-ci yerlərdə qərarlaşıblar. TDT ölkələri arasında dünyadakı payına görə 0,03%, 0,10% və 0,13%-lik göstəricilərlə ən aşağı CO2 emissiyasına Qırğızıstan, Azərbaycan və Macarıstan sahibdirlər. Qeyd edək ki, EGDI indikatorunun alt komponenti olan insan kapitalı indeksinə (HCI) görə bütün Türk dövlətləri yuxarı göstəriciyə malikdirlər.

A special issue of "Turkich Economic Outlook" has been prepared
The Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) has presented the fourth issue of the "Turkich Economic Outlook". This time, the bulletin covers the main economic indicators of Turkish states for the months of January-December 2022, as well as indicators in the field of green economy and digitalization.
The fourth issue of "Turkish Economic Review" consists of three sections: the first section presents an overview of the member and observer countries of the Organization of Turkic States (TST), their aggregated indicators on territory, population, gross domestic product (GDP) and trade turnover, and their share in the world , the GDP growth of Turkish countries was compared separately.
The special issue of "Turkish Economic Review" has been updated. Thus, information about the Turkish Republic of Northern Cyprus (TRNC) has been added to the list of countries. In particular, the fourth issue of the Review covering the member and observer countries of the Organization of Turkic States was presented in a total of 8 languages.
The overview statistics of the Organization of Turkic States members and observers showed that the GDP of the Turkish states in 2021 is 1,383 billion US dollars, and the trade turnover is 855.7 billion US dollars. In 2022, the economy of Turkey grew by 5.6 percent, the economy of Azerbaijan and Hungary by 4.6 percent, the economy of Turkmenistan by 6.2 percent, the economy of Uzbekistan by 5.7 percent, the economy of Kyrgyzstan by 7 percent, and the economy of Kazakhstan by 3.2 percent. In terms of the growth of state budget revenues, the best indicator is in Turkey with 100.6 percent. The revenues of the state budget of Turkey were 147 122.2 million US dollars. Kazakhstan (trade balance 34,350.4 million US dollars) and Azerbaijan (trade balance 27,132.3 million US dollars) have the highest balance in foreign trade. During 2022, all the countries included in the Organization of Turkic States will see an increase in funds directed to fixed capital.
It should be noted that in the second section of the "Turkich Economic Outlook", the main macroeconomic indicators of Azerbaijan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Turkey, Uzbekistan and Hungary for 2022, and SKR for 2021 were given in a comparative manner.
The special edition of "Turkich Economic Outlook" was prepared in cooperation with the Secretariat of TDT. The new section on green economy and digitization includes indicators related to the Electronic Government Development Index (EGDI), Open Government Information Index (OGDI), income in the e-commerce market, internet access, CO2 emissions and carbon footprints. Kazakhstan and Turkey have the highest indicators on the EGDI index, they are ranked 28th and 48th in the world ranking. Kyrgyzstan, Azerbaijan and Hungary have the lowest CO2 emissions among the TDT countries with indicators of 0.03%, 0.10% and 0.13% according to their share in the world. It should be noted that according to the human capital index (HCI), which is a sub-component of the EGDI indicator, all Turkish states have a high index.
From this link https://bit.ly/3nxxnyQ, with the Azerbaijani version of the "Turkish Economic Review" statistical publication.