Türk Dünyası Araşdırmalar Mərkəzinə rəhbər təyinatı olub
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktoru Vüsal Qasımlının əmri ilə İlyas Hüseynov Türk Dünyası Araşdırmalar Mərkəzinin (TDAM) rəhbəri vəzifəsinə təyin edilib.
İlyas Hüseynov Bakı Slavyan Universitetində Beynəlxalq münasibətlər və regionşünaslıq fakültəsində bakalavr, Bakı Avrasiya Universitetində regionşünaslıq və iqtisadiyyat fakültəsinin regionşünaslıq (Avropa ölkələri üzrə) ixtisası üzrə magistr təhsili alıb və bu ixtisası fərqlənmə diplomu ilə bitirib. O Bakı Slavyan Universitetində beynəlxalq münasibətlər istiqaməti üzrə doktorantura təhsili alıb və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının qərarı ilə “Beynəlxalq münasibətlər” ixtisası üzrə siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi alıb.
Əmək fəaliyyəti dövründə Sabunçu Rayon İcra Hakimiyyətində, Bakı Avrasiya Universitetində və Sosial Tədqiqatlar Mərkəzində müxtəlif vəzifələrdə çalışıb, sonuncu qurumda departament səviyyəsində rəhbər vəzifələr icra edib.
Eyni zamanda elmi-pedaqoji fəaliyyətlə məşğul olan İlyas Hüseynov Qərbi Kaspi Universiteti və Bakı Dövlət Universitetində müəllim kimi fəaliyyət göstərib. O, yerli və beynəlxalq jurnallarda dərc olunmuş 50-dən çox elmi məqalə və tezisin müəllifidir və hazırda TDAM-ın rəhbəri kimi fəaliyyətini davam etdirir.

A head has been appointed to the Center for Turkic World Studies
By the order of Vusal Gasimli, Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), Ilyas Huseynov has been appointed to the position of Head of the Center for Turkic World Studies (CTWS).
Ilyas Huseynov received his Bachelor's degree from the Faculty of International Relations and Regional Studies at Baku Slavic University and a Master's degree with honors in Regional Studies (European countries) from the Faculty of Regional Studies and Economics at Baku Eurasian University. He pursued his doctoral studies in International Relations at Baku Slavic University and was awarded the PhD degree in Political Sciences, specializing in "International Relations," by the decision of the Supreme Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan.
During his professional career, he held various positions at the Sabunchu District Executive Power, Baku Eurasian University, and the Center for Social Research, where he served in leadership roles at the department level in the latter.
Simultaneously engaged in scientific and pedagogical activities, Ilyas Huseynov has worked as a lecturer at Western Caspian University and Baku State University. He is the author of more than 50 scientific articles and theses published in local and international journals and currently continues his activities as the Head of CTWS.