“Texnologiya və innovasiyalar” işçi qrupunun 2025-ci il üzrə Fəaliyyət Planının cari statusu və “Qlobal İnnovasiya İndeksi-2025” hesabatı müzakirə olunub
Oktyabrın 7-də Biznes Mühiti və Beynəlxalq Reytinqlər üzrə Komissiyanın Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin rəhbərlik etdiyi “Texnologiya və innovasiyalar” işçi qrupunun növbəti iclası keçirilib. İclasda Komissiya Katibliyinin rəhbərliyi, işçi qrupun rəhbəri və üzvləri, eyni zamanda özəl sektor nümayəndələri iştirak ediblər.
İclasda “Texnologiya və innovasiyalar” işçi qrupunun 2025-ci il üzrə Fəaliyyət Planının icra statusu, tədbirlərin icrası zamanı qarşıya çıxan problemlər və müvafiq həll yolları, “Qlobal İnnovasiya İndeksi-2025” hesabatında Azərbaycanın mövqeyi və edilmiş metodoloji dəyişikliklər, həmçinin metodoloji dəyişikliklər də nəzərə alınmaqla 2026-cı ilin Fəaliyyət Planın planlaşdırılması müzakirə olunub.
İşçi qrupun rəhbəri, rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müavini Samir Məmmədov açılış nitqi ilə çıxış edərək Fəaliyyət Planı üzrə icra edilən əsas layihələr və görülmüş işlər haqqında məlumatları iclas iştirakçılarının diqqətinə çatdırdı. O, “Qlobal İnnovasiya İndeksi-2025” hesabatında Azərbaycanın mövqeyinin yüksəlməsinə baxmayaraq mövcud resurslardan daha effektiv istifadə edilərək daha uğurlu nəticələr əldə edilə biləcəyinin mümkünlüyünü qeyd etdi.
Samir Məmmədov, işçi qrup tərəfindən növbəti ilin Fəaliyyət Planının hazırlanması prosesinə indidən başlanılmasını və aidiyyəti qurumlar tərəfindən real nəticələrə müsbət təsir göstərən tədbirlərin müəyyən edilməsinin vacibliyini bildirdi.
Komissiya katibliyinin rəhbəri Vüsal Şıxəliyev işçi qrupun işinin düzgün və planlı aparılması nəticəsində cari ilin Fəaliyyət Planının mart ayında təsdiq edildiyini və müvafiq işlərə daha erkən başlanıldığını qeyd etdi.
O, növbəti ilin Fəaliyyət Planını hazırlayarkən daha dərin təhlillərin aparılması, planlama zamanı İndeksin ayrı-ayrı blokları üzrə tematik iclasların keçirilməsinin zəruri olduğunu bildirdi.
İclasda səsləndirilmiş fikirlər əsasında işçi qrup tərəfindən müvafiq təkliflər və qərarlar qəbul olunub.
Görüşdə İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin Rəqəmsal Ticarət Qovşağının rəhbəri vəzifəsini icra edən Aygün Əhmədova iştirak edib.
Məlumat üçün qeyd edək ki, Biznes Mühiti və Beynəlxalq Reytinqlər üzrə Komissiyanın “Texnologiya və innovasiyalar” işçi qrupuna rəhbərliyi Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi həyata keçirir (https://azranking.az/az/working-groups).

The current status of the 2025 Action Plan of the “Technology and Innovations” Working Group and the discussion of the “Global Innovation Index 2025” report
On October 7, a regular meeting of the “Technology and Innovations” Working Group, led by the Ministry of Digital Development and Transport within the Commission on Business Environment and International Rankings, was held.
The meeting was attended by the leadership of the Commission Secretariat, the head and members of the working group, as well as representatives of the private sector.
During the meeting, participants discussed the implementation status of the 2025 Action Plan of the “Technology and Innovations” Working Group, challenges encountered during the implementation of measures and relevant solutions, Azerbaijan’s position in the “Global Innovation Index 2025” report and the methodological changes made therein, as well as the planning of the 2026 Action Plan taking into account the mentioned methodological changes.
The head of the working group, Deputy Minister of Digital Development and Transport Samir Mammadov, delivered the opening speech and informed the participants about the main projects implemented and the work carried out under the Action Plan.
He noted that although Azerbaijan’s position in the “Global Innovation Index 2025” report has improved, it is possible to achieve even better results through more efficient use of available resources.
Samir Mammadov emphasized the importance of starting the preparation process for next year’s Action Plan in advance and identifying measures by the relevant institutions that will have a positive impact on achieving tangible results.
The head of the Commission Secretariat, Vusal Shikhaliyev, noted that as a result of proper and planned work of the working group, the current year’s Action Plan was approved in March, allowing the relevant work to begin earlier.
He stated that when preparing next year’s Action Plan, it is necessary to conduct deeper analyses and hold thematic meetings for individual blocks of the Index during the planning phase.
Based on the ideas expressed during the meeting, the working group adopted relevant proposals and decisions.
Aygun Ahmadova, Acting Head of the Digital Trade Hub of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), also participated in the meeting.
For reference, the “Technology and Innovations” Working Group of the Commission on Business Environment and International Rankings is chaired by the Ministry of Digital Development and Transport. (https://azranking.az/az/working-groups).