“Startup School 2” iştirakçıları qabaqcıl şəkil emalı texnikalarını öyrəniblər
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin operatoru olduğu “Enterprise Azerbaijan” portalının Almaniyanın Süni İntellekt Araşdırma Mərkəzi və ABŞ-ın Nevada Universitetinin Özmən Sahibkarlıq Mərkəzi ilə birgə reallaşdırdığı “Startup School 2- AI for Green Solidarity” (Yaşıl həmrəylik naminə süni intellekt) layihəsi çərçivəsində keçirilən növbəti sessiya “Qabaqcıl Şəkil Emalı Texnikaları” (Advanced Image Processing Techniques) mövzusuna həsr olunub.
Oksford Universitetinin Baş proqram mühəndisi Tərlan Süleymanovun keçdiyi təlimdə “Kompüter Baxışı” (CV – Computer Vision) texnologiyası tədqiq edilib. Təlimçi 1970-ci illərdən bəri bu sistemin inkişaf yolundan danışıb, tətbiq olunduğu sahələri sadalayıb. Bildirib ki, “CV” məlumatların əldə edilməsindən emal və təhlilinə qədər bir çox mərhələdə istifadə olunur, inkişaf edən texnologiyaların tərkib hissəsi kimi aktuallığını artırır.
T.Süleymanov avtomatik öyrənmə üsullarını təqdim edib, müxtəlif texnikaların effektivliyini göstərən eksperimental nəticələr və performans göstəriciləri üzrə tələbələrlə müzakirələr aparıb.

The "Startup School 2- AI for Green Solidarity" project, which was carried out by the "Enterprise Azerbaijan" portal operated by the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, jointly with the German Research Centre for Artificial Intelligence and the Ozmen Entrepreneurship Center of the University of Nevada, USA, was held the next session is dedicated to the topic "Advanced Image Processing Techniques".
The "Computer Vision" (CV) technology was studied at the training held by Tarlan Suleymanov, Senior Software Engineer of Oxford University. The trainer talked about the development of this system since the 1970s and listed the areas where it is applied. He said that "CV" is used at many stages, from data acquisition to processing and analysis, increasing its relevance as a component of developing technologies.
T. Suleymanov presented automatic learning methods and discussed with students experimental results and performance indicators showing the effectiveness of various techniques.