“Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nda 2025-ci il üzrə nəzərdə tutulan tədbirlərin icrasının monitorinq və qiymətləndirilmə nəticələrinin müzakirəsi ilə bağlı işçi qrupların iclasları başlayıb. İlk iclas “Sağlam həyat tərzi” İşçi qrupunun üzvləri arasında keçirilib.
“Sağlam həyat tərzi” İşçi qrupunun sədri, səhiyyə nazirinin müavini Nadir Zeynalov bildirib ki, hesabat dövründə icraçı qurumlar tərəfindən Strategiyada nəzərdə tutulan tədbirlərin icrası uğurla davam etdirilib.
İİTKM-in əməkdaşı Sevinc Cabbarova Strategiyanın 2025-ci il üzrə nəzərdə tutulan hədəflərinin icrasına dair monitorinq və qiymətləndirmə hesabatını təqdim edib. O, “Vətəndaşların sağlam həyat tərzi” məqsədinin 7 fəaliyyət istiqamətləri çərçivəsində təsdiq edilmiş 23 tədbirin nəticələri, həmçinin qeydə alınan çağırışları və tövsiyələri diqqətə çatdırıb. Sonra İşçi qrupun üzvləri hesabatla bağlı çıxış ediblər.
İİTKM-in icraçı direktorunun müavini Təranə Salıfova və Mərkəzin Monitorinq və qiymətləndirmə şöbəsinin sektor müdiri Gültac Əhmədzadə-Tapdıqzadə İşçi qrupun üzvləri tərəfindən verilən sualları cavablandırıblar. Həyata keçirilən fəaliyyətlərin effektivliyinin daha da artırılması istiqamətində növbəti dövr üçün əsas addımlar müəyyən edilib.
Qeyd edək ki, “Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nda nəzərdə tutulmuş tədbirlərin tam, vaxtında və effektiv icrasını təmin etmək və aidiyyəti dövlət orqanlarının fəaliyyətlərinin əlaqələndirilməsi məqsədilə səkkiz İşçi qrup yaradılıb. “Sağlam həyat tərzi” İşçi qrupunda Səhiyyə Nazirliyi və İİTKM ilə yanaşı, Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi, Azərbaycan Respublikası Maliyyə Nazirliyi, Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Gənclər və İdman Nazirliyi, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi, Azərbaycan Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi, İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyi və TƏBİB-in rəhbər şəxsləri təmsil olunurlar.

Meetings of the Working Groups on the 2025 Results of the Socio-Economic Development Strategy Have Started
Meetings of the working groups have begun to discuss the monitoring and evaluation results of the implementation of the measures planned for 2025 in the “Social and Economic Development Strategy of the Republic of Azerbaijan for 2022-2026.” The first meeting was held among the members of the “Healthy Lifestyle” Working Group.
The chairperson of the “Healthy Lifestyle” Working Group, Deputy Minister of Health Nadir Zeynalov, stated that during the reporting period, the implementation of the measures outlined in the Strategy continued successfully by the responsible institutions.
Sevinj Jabbarova, an employee of CAERC, presented the monitoring and evaluation report on the implementation of the 2025 targets of the Strategy. She highlighted the results of the 23 measures approved within the 7 activity areas of the “Citizens' Healthy Lifestyle” goal, as well as the challenges and recommendations recorded. Following this, members of the Working Group made their remarks on the report.
Tarana Salifova, Deputy Executive Director of CAERC, and Gultaj Ahmadzade-Tapdigzade, Head of the Monitoring and Evaluation Department at CAERC, answered the questions raised by the Working Group members. Key steps for the next period were determined to further enhance the effectiveness of the implemented activities.
It should be noted that eight working groups were established to ensure the full, timely, and effective implementation of the measures outlined in the “Social and Economic Development Strategy of the Republic of Azerbaijan for 2022-2026” and to coordinate the activities of relevant state bodies. The “Healthy Lifestyle” Working Group consists of representatives from the Ministry of Health, CAERC, the Ministry of Economy, the Ministry of Finance, the Ministry of Science and Education, the Ministry of Youth and Sports, the State Committee for Family, Women, and Children, the Food Safety Agency, the State Agency for Mandatory Health Insurance, and TABİB.