Sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası üzrə 2026-cı ilə dair indikativ planlaşma görüşləri başa çatıb
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzində “Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası" çərçivəsində növbəti nəticə indikatorları üzrə hədəf göstəricilərinin planlaşdırılması istiqamətində dövlət qurumlarının nümayəndələri ilə keçirilən görüşlər yekunlaşıb.
Müzakirələrdə Strategiyada nəzərdə tutulan tədbirlərin icrası üzrə aidiyyəti 32 dövlət qurumundan 110 nəfər nümayəndə iştirak edib. Görüşlərdə 2026-cı il üzrə qarşıda duran vəzifələr nəzərdən keçirilib, dövrün sonuna monitorinq və qiymətləndirmənin aparılması məqsədilə kəmiyyət və keyfiyyət göstəricilərinin müəyyən edilməsi üçün qurumlara tövsiyələr verilib.
Strategiyanın məqsədlərinə uyğun olaraq, sahibkarlara dəstək mexanizmlərinin effektivliyinin, ünvanlılığının və şəffaflığının artırılması, qeyri-neft-qaz əmtəə və xidmətlər ixracının şaxələnməsi, dayanıqlı və rəqabətli kənd təsərrüfatının və aqrobiznesin inkişaf etdirilməsi, Mədəniyyət və Yaradıcı Sənayelərin (MYS) dinamik inkişafının təmin edilməsi, iqtisadiyyatda rəqabət mühitinin yaxşılaşdırılması, makroiqtisadi sabitliyin təmin edilməsi, fiskal tənzimləmənin təkmilləşdirilməsi, məşğulluğun səmərəliliyinin artırılması, sosial cəhətdən həssas əhali qruplarının dayanıqlı sosial xidmətlərlə təminatının artırılması, ümumi təhsilin keyfiyyətinin yüksəldilməsi, innovasiya ekosisteminin inkişafı, tibbi xidmətin keyfiyyətinin və əlçatanlığının artması, tullantıların səmərəli idarə olunması, bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadənin artırılması və digər fəaliyyət istiqamətləri çərçivəsində görüləcək işlərlə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.
Qeyd edək ki, Strategiyada nəzərdə tutulmuş tədbirlərin icrasının monitorinqi və qiymətləndirilməsi Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin sifarişi əsasında İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi tərəfindən həyata keçirilir.

Indicative planning meetings for the 2026 targets under the Social and Economic Development Strategy have been concluded
Within the framework of the “2022–2026 Socio-Economic Development Strategy of the Republic of Azerbaijan”, the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication has concluded its meetings with representatives of relevant state institutions to clarify and plan the target indicators for the final results set for 2026.
The discussions brought together 110 representatives from 32 relevant state institutions responsible for implementing the measures outlined in the Strategy. The meetings reviewed the tasks ahead for 2026, and institutions were provided with recommendations on defining quantitative and qualitative indicators to enable effective monitoring and evaluation at the end of the period.
In line with the objectives of the Strategy, views were exchanged on enhancing the effectiveness, targeting and transparency of support mechanisms for entrepreneurs, diversifying non-oil and gas commodity and service exports, developing sustainable and competitive agriculture and agribusiness, ensuring the dynamic development of the Culture and Creative Industries (CCI), improving the competitive environment in the economy, maintaining macroeconomic stability, strengthening fiscal regulation, increasing employment efficiency, enhancing the provision of sustainable social services for socially vulnerable population groups, improving the quality of general education and developing the innovation ecosystem. Discussions also covered further work to be carried out in other areas, including improving the quality and accessibility of medical services, ensuring effective waste management and expanding the use of renewable energy sources.
It should be noted that the monitoring and evaluation of the measures envisaged in the Strategy are carried out by the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication on the basis of an order from the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan.