Pambıqçılığın inkişafına həsr olunmuş regional müşavirə keçirilib
“Azərbaycan Respublikasında kənd təsərrüfatı, balıqçılıq və akvakultura məhsullarının istehsalı və emalı sahələrinin inkişafına dair 2026–2030-cu illər üçün Dövlət Proqramı”nın icrası çərçivəsində aqrar sahənin prioritet istiqamətləri üzrə Sabirabad şəhərində pambıqçılığın inkişafına həsr olunmuş regional müşavirə keçirilib. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin tapşırığı ilə təşkil olunan tədbirdə aidiyyəti dövlət qurumlarının rəhbər və nümayəndələri, yerli icra hakimiyyəti orqanlarının rəhbərləri, fermerlər, sahibkarlar və digər maraqlı tərəflər iştirak ediblər.
Müşavirədə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi – Ərazi-təşkilat məsələləri şöbəsinin müdiri Zeynal Nağdəliyev, kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov, Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyinin sədri Zaur Mikayılov, İqtisadiyyat nazirinin müavini Səməd Bəşirli və digər rəsmi şəxslər çıxış edərək Dövlət Proqramında nəzərdə tutulan tədbirlər, pambıqçılığın inkişaf perspektivləri və qarşıda duran vəzifələr barədə məlumat veriblər.
Tədbirdə Ağcabədi, Ağdam, Beyləqan, Bərdə, Biləsuvar, Füzuli, Goranboy, İmişli, Kürdəmir, Neftçala, Saatlı, Sabirabad, Salyan, Tərtər, Yevlax və Zərdab rayonları üzrə pambıqçılıq sahəsində mövcud vəziyyət, məhsuldarlığın artırılması, su təminatı, innovativ yanaşmaların tətbiqi və emal imkanlarının genişləndirilməsi ilə bağlı müzakirələr aparılıb.
Müşavirədə İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktorunun müşaviri Bağış Əhmədov iştirak edib.
Tədbir çərçivəsində fermer və sahibkarların təklifləri dinlənilib, pambıqçılığın inkişafı istiqamətində aidiyyəti dövlət qurumları, yerli icra hakimiyyəti orqanları və özəl sektor arasında koordinasiyalı fəaliyyətin əhəmiyyəti vurğulanıb.
Qeyd edək ki, aqrar sahənin 2026–2030-cu illər üzrə inkişaf prioritetlərinə dair regional müşavirələr bundan əvvəl Qarabağ və Şərqi Zəngəzur, Gəncə-Daşkəsən, Mərkəzi Aran, Dağlıq Şirvan, Abşeron-Xızı və Quba-Xaçmaz, Qarabağ, Lənkəran-Astara, Qazax-Tovuz, Şirvan-Salyan, Naxçıvan, Şəki-Zaqatala və Mil-Muğan iqtisadi rayonlarında keçirilib.

Within the framework of the implementation of the "State Program for the Development of Production and Processing of Agricultural, Fishery, and Aquaculture Products in the Republic of Azerbaijan for 2026–2030," a regional conference dedicated to the development of cotton growing was held in the city of Sabirabad, focusing on the priority directions of the agricultural sector. Organized upon the instructions of the President of the Republic of Azerbaijan, the event featured the participation of heads and representatives of relevant state entities, heads of local executive authorities, farmers, entrepreneurs, and other stakeholders.
At the conference, Zeynal Nagdaliyev, Assistant to the President of the Republic of Azerbaijan and Head of the Territorial-Organizational Affairs Division of the Presidential Administration; Macnun Mammadov, Minister of Agriculture; Zaur Mikayilov, Chairman of the Azerbaijan State Water Resources Agency; Samad Bashirli, Deputy Minister of Economy, and other officials delivered speeches, providing detailed information regarding the measures scheduled under the State Program, the development perspectives of cotton growing, and upcoming tasks.
The event hosted extensive discussions on the current status of the cotton sector, increasing productivity, water supply, the application of innovative approaches, and expanding processing capabilities across the Aqcabadi, Aqdam, Beylaqan, Barda, Bilasuvar, Fuzuli, Goranboy, Imishli, Kurdamir, Neftchala, Saatli, Sabirabad, Salyan, Tartar, Yevlax, and Zardab districts.
Bagish Ahmadov, Advisor to the Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), participated in the conference.
Within the scope of the event, the proposals of farmers and entrepreneurs were heard, and the importance of coordinated action among relevant state entities, local executive authorities, and the private sector toward the development of cotton growing was strongly emphasized.
It should be noted that regional conferences on the agricultural sector's development priorities for 2026–2030 were previously held in the Karabakh and Eastern Zangezur, Ganja-Dashkasan, Central Aran, Mountainous Shirvan, Absheron-Khizi, Quba-Khachmaz, Lankaran-Astara, Qazax-Tovuz, Shirvan-Salyan, Nakhchivan, Sheki-Zaqatala, and Mil-Muqan economic regions.